stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

8. SHALOM POLIN GDAŃSKI FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ to spotkanie dwóch kultur: polskiej i żydowskiej w Gdańsku. Podczas trzech dni o żydowskich tradycjach będziemy mówić językiem sztuki, nauki i... kuchni!

sie 21

czwartek, g. 09:00

Sopot
Wstęp wolny
SPOTKANIE z dr Sylwią Chutnik / prapremiera: Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego, red. Sylwia Chutnik, Monika Sznajderman (Wydawnictwo Czarne, 2023)
prowadzi dr Rafał Kowalski (Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku)
Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny, Uniwersytet Gdański, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55

Powstańcy z warszawskiego getta walczyli o trzy linijki w podręcznikach historii. A kobiety? Im dostał się najwyżej przypis, wspomina się je jako łączniczki, sanitariuszki czy partnerki lepiej znanych bojowników. Tym razem będzie o nich: o brawurowych i ryzykownych akcjach Niuty Tajtelbaum, Wandy z warkoczykami; o poświęceniu Reginy Fudem, która zeszła do kanałów, by wrócić do getta po kolejną grupę powstańców; o Rywce Pasamonik, która wcieliła w życie wspólnotowe idee ruchu kibucowego; o Szoszanie Róży Kossower, która w czasie powstania warszawskiego walczyła w okręgu Starego Miasta, a gdy było już po wszystkim wyjechała do Izraela, odtrącona przez przyjaciół z AK, którzy nie wiedzieli że jest Żydówką (źródło: https://www.warsaw1943.pl/)

Sylwia Chutnik, fot. Emilia Oksentowicz Więcej zdjęć ()

Sylwia Chutnik, fot. Emilia Oksentowicz

Sylwia Chutnik, fot. Emilia Oksentowicz



W 80. Rocznicę zrywu w getcie warszawskim, ukaże się monografia pod redakcją Sylwii Chutnik i Moniki Sznajderman poświęcona powstańczyniom. Piszą o nich m.in. Joanna Ostrowska, Karolina Sulej, Agnieszka Dakusza i Monika Tutak-Goll. Goście 8. edycji Shalom Polin będą mieli okazję zapoznać się z książką przedpremiorowo (oficjalnie publikacja ukaże się 12 kwietnia 2023 roku). 

Sylwia Chutnik  doktor nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, pisarka, publicystka i działaczka społeczna. Kuratorka festiwali literackich (m.in. Kawiarnia Literacka OFF Festival), członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Publikuje dla ,,Polityki, Wysokich Obcasów i ,,Gazety Stołecznej. Współautorka stron, programów i podcastów poświęconych promocji czytelnictwa: Zapomniani odzyskani (TVP Kultura), Barłóg literacki, Radio Sylwia. Teksty naukowe jej autorstwa zostały opublikowane w kilkudziesięciu opracowaniach i monografiach zbiorowych. Chutnik była stypendystką Homines Urbani (200, Books from Lithuania Institute (2009), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) i Instytutu Goethego (2010). Zasiada m.in. w Kapitule Nagrody im. Olgi Rok i Kapitule Obywatelskiej Naukowych Nagród Polityki.



Kurator festiwalu i producent wykonawczy: Tomasz Pupacz / tomasz.pupacz@ug.edu.pl 
Public Relations & social media: Milena Szabat / pr-ack@ug.edu.pl 

Organizatorzy: DKF UG Miłość Blondynki / Akademickie Centrum Kultury ACK Alternator UG / Uniwersytet Gdański

Patronat honorowy: Jego Magnificencja Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski / Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl / Gazeta Internetowa CDN / Radio MORS / Gazeta Uniwersytecka Pismo Społeczności Akademickiej UG

Partnerzy: Ambasada Izraela w Polsce / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN /  Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl / Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej / Fundacja Tygodnika Powszechnego / Gdańsk Miasto Literatury / Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego / Wydawnictwo Czarne / Wydawnictwo Cyranka / Wydawnictwo Znak Koncept / Towarzystwo Polsko-Izraelskie Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet /  Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku / Wydział Filologiczny i Historyczny UG / Dystrybutor Against Gravity