stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Vít Havránek (ur. w 1971 roku w Pradze, Czechy) jest organizatorem działań i teoretykiem mieszkającym w Pradze. Od 2002 roku, dyrektor inicjatywy na rzecz sztuki współczesnej tranzit.cz. Od 2007 roku, współtwórca tranzitdisplay, centrum zasobów związanych ze sztuką współczesną. W latach 2001-2012, wykładowca w dziedzinie sztuki współczesnej na Akademii Sztuki Użytkowej i Wzornictwa w Pradze. Członek tranzit.org, jeden z członków trzech zespołów kuratorskich Manifesta 8, Murcia (2010). Redaktor stowarzyszony z jrp | ringier.

sty 30

czwartek, g. 17:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lut 2

niedziela, g. 16:00 - 18:00

Gdańsk, Kawiarnia Żak ul....
bilety 45 zł
przedsprzedaż 35 zł
Kurator i współkurator wystaw, m.in. Report on the Construction of a Spaceship, New Museum HUB, Nowy Jork, 2014; Adaptation, Steirischer Herbst, Graz, Austria, 2013; Manifesta 8, Europejskie Bienniale Sztuki Współczesnej, Murcia, Kartagina, Hiszpania, 2010; Monument to Transformation, 2007-2010, Centro Monthermoso Vitoria, Hiszpania; Galeria Miejska w Pradze, Czechy; warsztaty tranzit, Bratysława, Słowacja, Le Plateau, Paryż i inne miejsca; tranzit - Auditorium, Stage, Backstage, Frankfurter Kunstverein, 2006, I, series of exhibitions in three acts, Pawilon Secesji, Wiedeń, Austria i inne. Redaktor i współredaktor wydawnictw książkowych i katalogów: Autobiographies, 2006; The Need to Document, 2005; Lanterna Magika, 2002; action, word, movement, space, 1999. Autor tekstów do ksiązek o sztuce współczesnej, katalogów Manifesta 8, Silvana Editoriale, 2010; Promesses du passé, Centre Pompidou, Paryż, 2010; Reconsidering the Documentary and Contemporary Art, Sternberg Press, CCS Bard, 2009; Voids, Centre Pompidou, Kunsthalle Bern 2009; Right About Now, Valiz, 2007; Yves Klein, Centre Pompidou, Springer Wien New York, 2007) i magazynów o sztuce (Umělec, Springerin, Flash Art, Manifest Journal and others).

Organizację tranzit tworzy sieć autonomicznych, lecz połączonych ze sobą grup ulokowanych w Austrii, Czechach, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji. Jednostki tranzitu aktywnie współdziałają ze sobą nawzajem prowadząc badania w dziedzinie historii sztuki, organizując wystawy oraz zamówienia na nowe prace. Zaprezentowanie na wystawie prace ułożą się w luźną i otwartą na dyskusję retrospektywę dziesięcioletniej działalności tranzit, dając wgląd w sztukę z Europy Wschodniej przez pryzmat tej organizacji.

tranzit.org - Misja

tranzit jest siecią działającą niezależnie w Austrii, Czechach, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji od 2002 roku.

Sieć charakteryzuje się policentryczną strukturą, działając jako kolektyw autonomicznych, lokalnych jednostek współpracujących ponad rozmaitymi podziałami - narodowymi, językowymi, medialnymi, mentalnymi i historycznymi.

Każda jednostka tranzit działa na własnych warunkach w najróżniejszych kontekstach lokalnych, wykorzystując rozmaite formy i metody działania, takie jak platformy krytyczne, wystawy i inne formaty (muzyczne, poetyckie, literackie, performatywne ...), wykłady, dyskusje, publikacje, badania, mediacje i nonkonformistyczną edukację.

tranzit jest źródłem głębokich doświadczeń w lokalnych środowiskach artystycznych i intelektualnych związanych z ciągłością, przewartościowaniem historii współczesnej (wynikającym głównie z artystycznego katharsis lat 60. i 70. XX wieku) oraz kwestionowaniem kanonów, geografii i dominujących narracji powojennej europejskiej historii (sztuki). Celem tranzit jest działalność translokalna, czyli oparta na nieustającej dialektyce lokalnych i globalnych narracji kulturowych.

Doświadczenie tranzit w zakresie opartych na samoorganizacji działań w postępowych kulturach wywodzi się z totalitarnego społeczeństwa lat 70. i 80. XX wieku, a następnie kontynuowane było w okresie hiper-transformacji oraz powszechnych przemian na wszystkich szczeblach drabiny społecznej od lat 90. XX wieku aż do dziś.

tranzit zaangażowany jest także w wiele innych inicjatyw, takich jak Pomnik dla Transformacji w Pradze, Stowarzyszenie Júliusa Kollera w Bratysławie i Wiedniu, The Free School for Art Theory and Practice w Budapeszcie, oraz Manifesta 8 w Murcii.

Spotkanie z Vítem Havránkiem z tranzit.org

12.09. 2014, godzina 19.00

Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15

wstęp wolny