stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie z Włodzimierzem Nowakiem autorem książki „OBWÓD GŁOWY”

Spotkanie z Włodzimierzem Nowakiem autorem książki „OBWÓD GŁOWY”

Fundacja Kultury Liberty i Klub Muzyczny UCHO zapraszają
w cyklu „OD DESKI DO DESKI”
na spotkanie z Włodzimierzem Nowakiem autorem książki „OBWÓD GŁOWY”
Spotkanie poprowadzi Joanna Cieplińska

Włodzimierz Nowak (ur. 1958), kulturoznawca z wykształcenia, od 14 lat jest reporterem "Gazety Wyborczej", Laureat Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Kazimierza Dziewanowskiego za cykl reportaży z Białorusi; Grand Press 2004 w kategorii reportaż prasowy za "Mój warszawski szał"; ten reportaż otrzymał również wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2005. Współautor książek: Anna z gabinetu bajek. Reportaże roku Warszawa 1999, Portrety. Wysokie Obcasy. Warszawa 2000, Nietykalni. Reportaże roku 1999, Warszawa 2000; Zły dotyk. Reportaże roku 2000, Warszawa 2001, Twarze. Wysokie Obcasy. Kraków 2003, Cała Polska trzaska. Reportaże Gazety Wyborczej 2001-2004, Warszawa 2005. Jego teksty znalazły się w szwedzkiej antologii polskiego reportażu (Ouvertyr till livet, Brombergs 2003), francuskiej (La vie est reportage, Noir sur Blanc 2005) i niemieckiej (Von Minsk nach Manhattan, Zsolnay 2006). Pracuje w „Dużym Formacie” reporterskim piśmie „Gazety Wyborczej”..
"Obwód głowy" Włodzimierza Nowaka to zbiór znakomitych reportaży o historii i dniu dzisiejszym polsko-niemieckim pogranicza, a zarazem tragiczna opowieść o zdegradowanej i zniszczonej ziemi, czyli o Ziemiach Odzyskanych i jej dziejach. Włodzimierz Nowak opowiada Historię poprzez losy pojedynczych ludzi, zamieszkujących niegdyś i teraz tę zapomnianą prowincję, która dziś żyje z przemytu, handlu i przekrętów. W swoich reportażach, łączących wierność realiom historycznym z wysokim poziomem literackim Nowak pokazuje najrozmaitsze ludzkie losy z tym pograniczem związane. Pisze o masowych samobójstwach Niemców przed nadejściem Rosjan, o Niemcu, walczącym w Armii Krajowej, i o Niemcu biorącym udział w powstaniu warszawskim, o odnajdujących się po latach matce i córce, o ośrodku, w którym przychodziły na świat dzieci czyste rasowo. Pisze o dniu codziennym dzisiejszego pogranicza i o jego fascynującej, poplątanej, brzemiennej w następstwa historii.
"Bolesne i czasem też zabawne reportaże o stosunkach niemiecko-polskich, które 60 lat po wojnie jeszcze wydają się być wielkim polem minowym, pełnym nieznanych historii o wybuchowej treści.
„Nie znam w literaturze niemieckiej książki, która opisywałaby to tak bezlitośnie szczerze, a jednocześnie po ludzku. Reportaże Włodzimierza Nowaka trzeba jak najszybciej przetłumaczyć - należy im się ważne miejsce wśród lektur szkolnych w Niemczech! Jest to literatura faktu na najwyższym poziomie."
Martin Pollack
"Czytam tę książkę i myślę - jak oni słuchają! Dobrze słuchać, to znaczy zapomnieć o sobie, a całą uwagę, cierpliwość i talent skierować w stronę drugiego. A jeśli ten drugi jest tak bardzo obcy jak Mathi Schenk z tekstu Mój warszawski szał, to trzeba jeszcze do tej uwagi, cierpliwości i talentu dodać wielką wolę zrozumienia.
Adelheid Nagel z reportażu Noc w Wildenhagen, mówi, że chciała poddać się hipnozie, żeby przypomnieć sobie to, o czym boi się myśleć na jawie. `Ja bym opowiadała przez sen, a ktoś by spisywał`. Nie trzeba było hipnozy. Wystarczyło, że Włodzimierz Nowak i Angelika Kuźniak zamienili się w słuch."
Małgorzata Szejnert
"Książkę Włodzimierza Nowaka powinien przeczytać każdy, kto nie chce ulec narzucanym ostatnio przez naszych polityków i publicystów wzorcom jakoby dziedzicznej wrogości polsko-niemieckiej."
Adam Krzemiński