stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim

Bezcenny to międzynarodowy thriller łączący najlepsze cechy prozy Dana Browna, Arturo Perez-Reverte i Umberto Eco. W miejsce każdej rozwiązanej zagadki pojawia się kilka następnych, zwrot akcji goni zwrot akcji, a bohaterowie w poszukiwaniu zaginionego arcydzieła wpadają na trop tajemnicy, która najnowszą historię świata wywróci do góry nogami. Możni tego świata zrobią wszystko, aby nie ujrzała ona światła dziennego.

lis 13

środa, g. 18:00

Wstęp wolny
Bezcenny to pełne błyskotliwej erudycji kompendium wiedzy o sekretach historii sztuki. O genialnych artystach, o szalonych kolekcjonerach, o chciwych marszandach, o wielkiej grabieży z czasów okupacji, a także o szwindlu, jakim jest dzisiejszy rynek sztuki.

Bezcenny to także komentarz do rzeczywistości w ironicznym, prześmiewczym i bezkompromisowym stylu, do którego przyzwyczaił nas autor Uwikłania i Ziarna Prawdy.

Zygmunt Miłoszewski urodził się w 1976 roku w Warszawie. W mieście stołecznym się wychował, tam też w 1995 roku rozpoczął pracę w mediach od pisania sprawozdań z sal sądowych do "Super Expressu". Potem pracował w kilku miejscach jako dziennikarz i redaktor, stając się m.in. specjalistą od podróży, piłki nożnej i biografii Jana Pawła II, aby zakończyć karierę w "Newsweeku", z którym do dziś współpracuje jako felietonista.

W 2004 roku zadebiutował literacko na łamach "Polityki" opowiadaniem "Historia portfela", nadesłanym na konkurs organizowany przez Jerzego Pilcha. Potem związał się z Wydawnictwem W.A.B., które od tamtej pory wydaje wszystkie jego książki.

W 2005 roku była to powieść grozy "Domofon", udana próba pokazania, że blok z wielkiej płyty może straszyć lepiej niż stary cmentarz. W 2006 roku ukazała się baśń dla dzieci "Góry Żmijowe", a rok później "Uwikłanie" - pierwsza część kryminalnego cyklu o prokuratorze Teodorze Szackim.

"Uwikłanie" stało się bestsellerem, czytelnicy i krytycy szybko polubili Teodora Szackiego, zgryźliwego urzędasa i błyskotliwego prokuratora zarazem. Jerzy Pilch, któremu Zygmunt zawdzięcza swoją pierwszą publikację, zachwycił się powieścią, nazywając ją doskonałym kryminałem, a jej autora - pisarzem rasowym.

W literaturze polskiej pojawił się nie lada majster: Zygmunt Miłoszewski - pisarz rasowy.
Jerzy Pilch, "Dziennik"

Powieść ukazała się w Wielkiej Brytanii (2010), gdzie zebrała świetne recenzje, udowadniając, że nie tylko Skandynawowie potrafią pisać kryminały. Na spotkanie z polskim śledczym czekają też czytelnicy w Chorwacji, Rosji i Niemczech.

"Uwikłanie" zostało zekranizowane przez Jacka Bromskiego.

Premiera filmu z gwiazdorską obsadą odbyła się 3 czerwca 2011.

Jesienią 2011 roku ukaże się "Ziarno prawdy", nowa część przygód prokuratora Szackiego, który wyprowadził się z Warszawy do Sandomierza i tam próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego zabójstwa, starając się nie ugrząść w ruchomych piaskach, jakimi są stosunki polsko-żydowskie.

Pisarz mieszka na Grochowie, spokojnej enklawie po praskiej stronie Warszawy. Kiedy nie pisze, nie czyta i nie zrzędzi, z różnym skutkiem wychowuje nastoletnią córkę i małego syna. W chwilach zwątpienia ucieka w wirtualny świat gier komputerowych, aby poprawić sobie nastrój osobiście ratując wszechświat przed zagładą.