stat
Impreza już się odbyła
gru 30

poniedziałek, g. 16.30

Sopot,
Wstęp wolny
lut 25

wtorek, g. 18:00 - 19:00

Wstęp wolny
Instytut Sztuki Wyspa / Fundacja Wyspa Progress zaprasza na spotkanie z autorami projektu "Approach at sea", które odbędzie się 25 lipca /sobota/ o godzinie 15:00 w Instytucie Sztuki Wyspa na terenie Młode Miasta /dawne tereny stoczniowe/.

Żeglowanie, artyści współcześni, środowisko Morza Bałtyckiego i kraje leżące dookoła niego. Te elementy składają się na międzynarodowy projekt, który startuje tego lata łącząc ze sobą dwie kwestie: obecną sytuację Bałtyku oraz możliwości, jakie daje sztuka współczesna w zakresie ochrony jego środowiska naturalnego.

W projekcie "Approach at sea" udział biorą zarówno artyści, jak i biolodzy badający środowisko Morza Bałtyckiego. Podczas żeglugi zaczynającej się tego roku, a zaplanowanej na okres letni, przez najbliższe trzy lata, odwiedzą kraje leżące nad Bałtykiem, spotykając się z artystami, organizacjami i ludźmi, którym nie jest obojętny los środowiska naturalnego Morza. Podczas tegorocznej żeglugi szwedzka załoga zawita do Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. W Gdańsku odbędzie się spotkanie połączone z pokazem i dyskusją, we współpracy z artystami, organizacjami na rzecz środowiska i muzeami. Miejscem wymiany informacji i nawiązywaniem kontaktu będzie zarówno gdańska Wyspa, jak i pokład statku "Esmeralda II".

Załoga 2009 liczy trzy szwedzkie artystki Liv Stand, Anetta Felleson, Birgitta Silfverhielm oraz biologa Stefan Gyllenhammar. W projekt zaangażowane są również inne osoby, wspomagające go w innej formie. Równocześnie bowiem z wyprawą powstaje strona internetowa projektu https://approachatsea.eu, będąca miejscem wymiany informacji i opinii, na której można znaleźć wszelkie informacje dotyczące celów i zadań żeglugi, jak i dokumentację wyprawy. Podczas kolejnych edycji żeglugi załoga ma być międzynarodowa, z krajów leżących dookoła Bałtyku. Chętni do wzięcia udziału w tym projekcie mają szansę się zgłosić podczas tegorocznych spotkań osobiście, bądź uczynić to drogą mejlową. Finał jest planowany na rok 2011, wówczas doświadczenia z wyprawy zostaną zaprezentowane w formie ksiązki oraz dużej wystawy, której będą towarzyszyć seminaria i dyskusje.

Projekt w 2009 r. jest finansowany przez Nordic Culture Point/Kulturkontakt Nord.

Więcej informacji udziela:
Birgitta Silfverhielm,
bisi@algonet.se