15 października o godz. 17.30 zapraszamy do Filii Gdańskiej WiMBP (ul. Mariacka 42, Gdańsk) na spotkanie z dr. Franciszkiem Skibińskim, redaktorem naukowym dwutomowej publikacji Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich. Wydarzenie poprowadzi prof. Edmund Kizik.Będzie to doskonała okazja, aby poznać kulisy pracy nad tym imponującym wydawnictwem, towarzyszącym wystawie o tym samym tytule, prezentowanej w Zielonej Bramie do 24 listopada br. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy!
Publikacja Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich ukazała się nakładem wydawnictwa Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jej pierwszy tom zawiera eseje poświęcone znaczeniu cechów w gospodarczych i społecznych dziejach Prus Królewskich i Europy, pozycji kobiet i osób wykluczonych, kaplic użytkowanych przez te organizacje, zwyczajów cechowych i związanych z nimi przedmiotów, a także działalności cechów malarskich, rzeźbiarskich, budowlanych i złotniczych w miastach Prus Królewskich oraz procesowi muzealizacji zabytków cechowych w Gdańsku w XIX i XX w.
Autorkami i autorami esejów są prof. Sheilagh Ogilvie (Uniwersytet w Oxfordzie), dr Marcin Grulkowski (Instytut Historii PAN), dr Aleksandra Girsztowt-Biskup (Uniwersytet Gdański), dr Bartłomiej Łyczak (Uniwersytet Gdański), Alicja Grabowska-Lysenko (TNT), prof. Jacek Tylicki (UMK w Toruniu), dr Franciszek Skibiński (UMK w Toruniu, Muzeum Narodowe w Gdańsku), dr Anna Frąckowska (Muzeum Gdańska) i Lech Łopuski (Muzeum Narodowe w Gdańsku).
Drugi, bogato ilustrowany tom publikacji zawiera obszerne noty katalogowe poświęcone pod 150 zabytkom i dokumentom związanym z działalnością cechów w miastach Prus Królewskich.
Wydarzenie towarzyszy wystawie
Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich.
Pomysłodawcą i redaktorem naukowym publikacji jest dr Franciszek Skibiński, wykładowca w Katedrze Zabytkoznawstwa i Muzealnictwa UMK.
Informacje praktyczne:- termin: 15.10.2024 r. (wtorek), godz. 17.30
- miejsce: Filia Gdańskiej WiMBP (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna), ul. Mariacka 42, Gdańsk
- wstęp: bezpłatny
- prowadzenie: prof. Edmund Kizik