stat

Fundacja Niebieski Szlak w Gdyni serdecznie zaprasza na szkolenie: "Spotkanie z drugą osobą - spotkaniem z samym sobą", organizowane w dniu 15 maja 2025 roku, na terenie Muzeum Emigracji w Gdyni, przy ul. Polskiej 1.

Szkolenie poprowadzi Aleksandra Krasnostawska, doświadczona specjalistka w zakresie komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC), która od lat wspiera osoby o złożonych potrzebach w komunikowaniu się (ZPK).

Aleksandra Krasnostawska, neurologopedka, pedagożka specjalna oraz terapeutka AAC. Jest także wykładowczynią akademicką, której praktyka zawodowa skupia się na wspieraniu osób o ZPK. Specjalizuje się w budowaniu, opracowywaniu i rozwijaniu indywidualnych systemów komunikacyjnych dla użytkowników AAC, dostosowanych do ich unikalnych potrzeb. Koordynuje działania z zakresu AAC w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych przy PSONI w Gdańsku. Jest autorką artykułów naukowych i specjalistycznych, dotyczących komunikacyjnych potrzeb osób ze złożonymi trudnościami w porozumiewaniu się. Jej podejście do pracy z rodzinami i podopiecznymi opiera się na metodach komunikacji bez przemocy (NVC), wsparciu skoncentrowanym na osobie oraz podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach (PTSR).

Szkolenie będzie doskonałą okazją do zgłębienia tajników budowania relacji, bycia responsywnym partnerem w rozmowie oraz skutecznego wspierania osób ze złożonymi potrzebami w komunikowaniu się. Uczestnicy będą mieli możliwość poznania teoretycznych podstaw komunikacji wspomagającej i alternatywnej, a także udziału w praktycznych warsztatach prowadzonych przez ekspertkę. Dzięki analizie materiałów filmowych oraz pracy z indywidualnymi systemami komunikacyjnymi zdobędą nie tylko cenną wiedzę, ale także praktyczne umiejętności, które można wykorzystać zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym.

Podczas szkolenia poruszone zostaną kluczowe zagadnienia dotyczące skutecznej komunikacji. Uczestnicy poznają fundamenty teorii komunikacji podstawowej, w tym schematu udanych interakcji, zasady intersubiektywności oraz sposoby budowania inicjatywy i przyjmowania komunikatu. Metodologiczne odniesienia do Wideotreningu (VIT) w komunikacji pozwolą na refleksję nad własnym wzorcem komunikacyjnym i umożliwią jego świadome rozwijanie. Szkolenie będzie także przestrzenią do analizy roli partnera komunikacyjnego, jego postawy oraz umiejętności w zakresie wspierania osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi. Uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie wspomagać przekaz swoich komunikatów, a także jak aranżować sytuacje komunikacyjne w oparciu o zasoby i potrzeby osób korzystających z AAC.

Szkolenie skierowane jest w szczególności do gdyńskich rodziców i opiekunów dzieci, młodzieży oraz dorosłych osób w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami, a także do nauczycieli, pedagogów, terapeutów i innych specjalistów pracujących na co dzień z osobami ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi - na terenie Gdyni.

Przewidywany czas trwania szkolenia: 8h.
Udział w wydarzeniu jest odpłatny i wynosi 50 zł

Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest złożenie kwestionariusza Uczestnika projektu oraz załączenie odpowiednich dokumentów (orzeczenie o niepełnosprawności dziecka lub zaświadczenie o zatrudnieniu w zawodzie związanym z edukacją/terapią osób z niepełnosprawnościami).

Link do formularza rejestracyjnego:
https://app.evenea.pl/event/niebieskiszlak5/

Szkolenie organizowane jest w ramach projektu "Edukacja drogą do aktywizacji",
dofinansowanego ze środków będących w dyspozycji Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Aleksandry Kosiorek oraz patronatem medialnym Radia Gdańsk.

Harmonogram szkolenia:
9:00 - Rozpoczęcie, sprawy organizacyjne, O uważności i dostrzeganiu inicjatyw
10:30 - Przerwa
10:45 - Postrzeganie siebie - postrzeganie innych - warsztat
12:15 - Przerwa
13:00 - Interakcje budujące relacje
14:30 - Przerwa
14:45 - Strategie wspomagające porozumiewanie się
16:45 - Podsumowanie
17:00 - Zakończenie szkolenia
maj 6

wtorek, g. 11:00

Trójmiasto, Online
bilety 29,99 zł