stat
Impreza już się odbyła

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na promocję książki Jerzego Kochanowskiego "O jaką wojnę walczyliśmy? Teksty z lat 1984-2013".

17 lutego - 2 marca 2025, g. 11:00

Gdańsk,
bilety 300 zł
Spotkanie odbędzie się 11 grudnia 2013 r. (środa), o godz. 17.00 w Hotelu Scandic w Gdańsku, ul. Podwale Grodzkie 9
Książka została wydana nakładem Muzeum II Wojny Światowej.

Jerzy Kochanowski - profesor w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2000-2005 pracował w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie, 2011-2012 stypendysta Imre-Kertész-Kolleg w Jenie. Redaktor naczelny "Przeglądu Historycznego". Autor, współautor i redaktor m.in. W polskiej niewoli. Niemieccy jeńcy wojenni w Polsce 1945-1950, Zanim powstała NRD. Polska wobec radzieckiej strefy okupacyjnej Niemiec 1945-1949, Polska-Niemcy. Wojna i pamięć.

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie.

Wstęp wolny.

Artykuły stanowią wybór moich tekstów w większym lub mniejszym stopniu dotyczących II wojny światowej: w najmniejszym - przyczyn, większym - przebiegu i największym - skutków - pisze we wstępie książki Jerzy Kochanowski - (...)Starałem się zaproponować artykuły z jednej strony (w miarę) aktualne, z drugiej ilustrujące drogę historyka przez metodologiczne i tematyczne przełomy ostatnich trzech dekad. Chciałem zaprezentować przykłady różnego rodzaju, mówiąc górnolotnie "twórczości" historycznej: zarówno teksty naukowe, edycje źródłowe, artykuły recenzyjne, popularnonaukowe i publicystykę.

Fragm. recenzji książki:
Zasadniczo chodzi o uzmysłowienie czytelnikowi, że kombatanci stanowią - także w wypadku polskim - jedynie skromną część uczestników wojny, że "na tyłach" lub pod okupacją dzieją się rzeczy co najmniej równie ważne, a pamięć o procesach dotyczących milionów ludzi rządzi się własnymi prawami, które z realiami historycznymi często niewiele mają wspólnego. Autor nie ucieka przy tym w abstrakcyjne dywagacje wokół modnych dziś 'memory studies', lecz egzemplifikuje swoje argumenty bogatym materiałem źródłowym, sięgającym od klasycznych archiwaliów przez tzw. ego-dokumenty po literaturę piękną, architekturę i kształtowanie przestrzeni publicznej.                 
prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej