stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spotkanie z prof. dr hab. Hanną Mazur-Marzec - Laureatką Nagrody im. Jana Heweliusza

Spotkanie z prof. dr hab. Hanną Mazur-Marzec - laureatką Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych. Pani Profesor doceniona została za identyfikację metabolitów mikroorganizmów  i określenie ich znaczenia środowiskowego oraz potencjału biotechnologicznego i medycznego. Prof. Hanna Mazur-Marzec specjalnie na spotkanie przygotowała wykład popularno-naukowy pod tytułem: Metabolity mikroorganizmów morskich - trucizny czy leki?

O życiu oraz pasji Profesor Mazur-Marzec opowiedzą:
Dr hab. Waldemar Surosz, prof. UG   profesor Uniwersytetu Gdańskiego (ur. 1961) jest magistrem oceanografii biologicznej, doktorem i doktorem habilitowanym nauk o Ziemi w zakresie oceanologii. W latach 2012-2024 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, w latach  2014-2021 był Prezesem Polskiego Towarzystwa Fykologicznego, a w latach 2020-2024 był  Przewodniczącym Komitetu Badań Morza Polskiej Akademii Nauk. Kieruje Pracownią Fykologii w Katedrze Biologii Morza i Biotechnologii UG. Naukowo zajmuje się biologią i ekologią cyjanobakterii.
Prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn - Związany zawodowo jako nauczyciel akademicki od niemal 40 lat z Uniwersytetem Gdańskim. Specjalizuje się w zakresie biologii molekularnej, w szczególności w obszarze genetycznych regulacji występujących w organizmach prokariotycznych (bakterie, sinice, bakteriofagi) i eukariotycznych (zwierzęta, człowiek). Autor ponad 500 publikacji w międzynarodowych czasopismach naukowych. Były przewodniczący, a obecnie zastępca przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej. Prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Członek-korespondent Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.
Spotkanie poprowadzi Beata Szewczyk dziennikarz Radia Gdańsk.

Prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego. Na tej uczelni studiowała chemię i z tą uczelnią głównie związała swoją aktywność zawodową. Obecnie jest kierownikiem Katedry Biologii Morza i Biotechnologii oraz Pracowni Biotechnologii Morskiej na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego
Zainteresowania naukowe oraz prace badawcze prof. Mazur-Marzec od lat koncentrują się wokół produktów naturalnych, których źródłem są mikroorganizmy wodne, głównie morskie. W pierwszym etapie były to związki toksyczne, ich przemiany oraz znaczenie, również jako swoiste markery procesów zachodzących w środowisku. Ten wątek badań jest w pewnym zakresie kontynuowany do dziś; dotyczy m.in. toksyn produkowanych przez złotą algę.  W ostatnich latach wszystkie realizowane przez prof. Mazur-Marzec projekty dotyczą metabolitów cyjanobakterii, jako związków wyjściowych do opracowania nowych leków o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwwirusowym. Wśród tych związków są peptydy skutecznie hamujące infekcję SARS-CoV-2 (in vitro).
Prof. Hanna Mazur-Marzec jest członkiem korespondencyjnym PAN; aktywnie uczestniczy w międzynarodowych programach badawczych, prowadzi również szeroką współpracę z wieloma krajowymi ośrodkami naukowymi. Do osiągnięć dydaktycznych należy m.in. wdrożenie programu studiów II stopnia w zakresie biotechnologii morskiej. Pasje zawodowe: spektrometria mas. Zainteresowania prywatne: muzyka klasyczna, historia, podróże.

Projekt współorganizowany przez Gdańskie Towarzystwo Naukowe.