stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spotkanie autorskie z prof. Zygmuntem Szultką będzie nie tylko okazją do poznania najnowszej publikacji Profesora, ale także pretekstem do obchodów 55. rocznicy pracy zawodowej i naukowej Historyka.

gru 29

niedziela, g. 10:00

Gdańsk Dom Uphagena, Długa 12
bilety 50 zł
ulgowy 40 zł

w każdą środę (do 01.01.2025), g. 18:15 - 19:45

bilety 75 zł
W programie:
Występ Zespołu Dziecięcego Kaszëbskô Rodzëzna z Lini
Słowo wstępne od gospodarzy spotkania
Promocja najnowszej publikacji prof. Szultki pt. "Studia nad społeczeństwem województwa pomorskiego Prus Królewskich ze szczególnym uwzględnieniem ludności kaszubskiej (XVI - XVIII wiek), Wejherowo-Gdańsk 2021"

prof. Zygmunt Szultka urodził się w 1944 r. Jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach historycznych pracował w Muzeum Stutthof w Sztutowie, redakcji dziennika "Głos Koszaliński", następnie w Archiwum Państwowym w Koszalinie i Słupsku. W latach 70. był pracownikiem Ośrodka Naukowo-Badawczego w Koszalinie, skąd przeszedł do stacji naukowej Polskiego Towarzystwa Historycznego w Słupsku. Był też pracownikiem naukowym w Instytucie PAN w Warszawie, Pracowni Historii Niemiec i Stosunków Polsko-Niemieckich w Poznaniu. Najbardziej znacząca w karierze zawodowej Profesora była funkcja kierownika Zakładu Historii XIX wieku w Instytucie Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Zygmunt Szultka dysponuje cennym dorobkiem naukowym. Jest autorem wielu artykułów , recenzji, przyczynków oraz monografii naukowych jak np: Język polski w Kościele ewangelicko-augsburskim na Pomorzu Zachodnim od XVI do XIX wieku, Studia nad rodowodem i językiem Kaszubów, Szkice historyczne o dawnej Łebie, Piśmiennictwo polskie i kaszubskie Pomorza zachodniego od XVI do XIX wieku. Jest też współautorem i redaktorem Historii Bytowa, Dziejów Ustki, Prus w okresie monarchii absolutnej (1701-1806) oraz wielotomowej syntezy Historia Pomorza. Dzięki pracy profesora światło dzienne ujrzały też Teksty więzienne Floriana Ceynowy.

Pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego Profesor pozostaje bardzo aktywny na polu naukowym, czego dowodem jest najnowsza publikacja wydana przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Instytut Kaszubski w Gdańsku pt. Studia nad społeczeństwem województwa pomorskiego Prus Królewskich ze szczególnym uwzględnieniem ludności kaszubskiej (XVI-XVIII wiek). To niezwykłe studium, które w znaczący sposób poszerza naszą dotychczasową wiedzę o Kaszubach, mieszkańcach Prus Królewskich od XVI do XVIII wieku. O wyjątkowości dzieła Zygmunta Szultki świadczy dogłębne spojrzenie autora na to, jaki wpływ na mieszkańców Pomorza, szczególnie Kaszubów miała reformacja, konflikty zbrojne, zmiany gospodarcze, ruchy migracyjne, napływ sąsiednich nacji i wreszcie jak te procesy przekładały się na kaszubską wielowymiarową tożsamość w badanym okresie.

NA UROCZYSTOŚĆ ZAPRASZAJĄ:
Kazimierz Kleina - Senator RP, Przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego
Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego
Olgierd Geblewicz - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Gabriela Lisius - Starosta Wejherowski
Jan Wyrowiński - Prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Cezary Obracht-Prondzyński - Prezes Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku

WSPÓŁORGANIZATOR:
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie