stat
PATRONAT

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 8 kwietnia 2025r. na Śródmiejski Dryf. Ściany, Drzewa, Nurty |wykład i przemarsz terenowy z Anetą Lehmann oraz Moniką Zawadzką.

Śródmiejski Dryf to cykl sześciu spotkań złożonych każdorazowo z dwóch komponentów: z wykładu w Kunszcie Wodnym oraz wędrówki przez sąsiadujące z nim dystrykty, ulice i place. W części teoretycznej wprowadzimy Was w zagadnienia miejskości, które po opuszczeniu Instytutu Kultury Miejskiej rozpoznacie na przykładzie gdańskiego śródmieścia.

Jak rozmawiają ze sobą miejskie dystrykty? Jakich sposobów używają, by splatać w jeden organizm drobniejsze, lokalne tożsamości poszczególnych dzielnic? Czy w gdańskim Śródmieściu robią to przekonująco? Czy wiązania, które tworzą są silne? Skuteczne?

Po Próbie Placu i dryfie Od wyspy do Wyspy trzecie spotkanie kieruje nas z Placu Forum ku północy. W tym kierunku płynie Kanał Raduni, wznoszą się gmachy Kunsztu Wodnego i Biblioteki, a pomiędzy nimi wyrasta Skwer. Woda, ściany i drzewa to dobry, sprawdzony przepis na Miasto. Stojąc na Skwerze, pomiędzy rosłymi drzewami i krzewami, znajdujemy sięw tętniącym sercu miasta. Ten niemały, żywotny areał rozpięty pomiędzy Forum a Dworcem Głównym mógłby być gdańskim Central Parkiem. Ma także potencjał, by połączyć przyrodę schodzącą z zachodu, z Góry Gradowej oraz Biskupiej, zielonymi nitkami Starego, Głównego i Młodego Miasta, ze wschodnim systemem rzecznym Gdańska oraz jego szczególną linią nabrzeży.

Dokładnie to robi Radunia, spławiając nas naziemnie i podziemnie z Forum, poprzez Skwer, ku Staremu Miastu, którego sama jest płynnym kręgosłupem. Podążając za nią, zobaczymy, w jakim stylu wiąże i dzieli kolejne zakątki, jak spaja solidność murów z wodnym żywiołem, jak wchłania i wzmacnia przyrodę dzielnicy, na której przeciwległym krańcu łączy się z Motławą. Dawniej w towarzystwie innych kanałów, dziś nawadnia ten obszar w pojedynkę, tworząc na trasie biegu mikroklimaty, zmysłowe zaułki, lokalne nastroje. W ten sposób Radunia zamknie, ale też rozpocznie Śródmiejski Dryf w Kunszcie Wodnym zbadamy, jak pierwiastek rzeczny splata się z jego architekturą, zwodząc naszą percepcję migotliwą grą tafli wody, szkła, światła i wyobraźni.

O prowadzących:
Aneta Lehmann -
z wykształcenia kulturoznawczyni, architektka wnętrz i gedanistka. W praktyce skupia się przede wszystkim na edukacji architektonicznej, badaniach miejskiej tkanki, planowaniu i realizacji wydarzeń kulturalnych. Asystentka w Pracowni Architektury Miasta w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczka polskich i międzynarodowych projektów, w tym Exercising Modernity, TEORIA, RE-WIRING. Od 2011 roku współpracuje z trójmiejskimi instytucjami kultury, w tym z Europejskim Centrum Solidarności oraz Instytutem Kultury Miejskiej. Obecnie pracuje w Centrum Designu Gdynia, gdzie odpowiada m.in. za program Gdynia Design Days. Jako kuratorka współtworzy festiwal Open House Gdańsk. Doświadczenie architektoniczne zdobywała w kilku pracowniach, w tym w Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe oraz 4Rooms Studio. Kocha Bałtyk, szczególnie zimą.
Monika Zawadzka architektka i antropolożka kulturowa; badaczka ponad 40 miast europejskich, projektantka, autorka obiektów, obrazów, tekstów, edukatorka; profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Architektury Miasta oraz kursy i laboratoria antropologii kulturowej. zajmuje się miastami o przestrzeniach typu europejskiego ich atmosferą, spójnością oraz geograficznym zróżnicowaniem. bada lokalne sposoby formowania przestrzeni publicznych, poprzez studia tożsamości formy urbanistycznej; fascynuje ją fenomen ulicy wraz z kształtującymi jej ściany ciągłymi pierzejami, tworzonymi z fasad miejskich domów. szczególnie miejsce w jej twórczości zajmują języki architektoniczne Gdańska oraz Gdyni, których kolejne dzielnice czyni obszarami swych badań oraz polem wizualnych i materialnych transformacji. mieszka w Gdańsku, na Aniołkach.

Zapraszamy!
kwi 4

piątek, g. 17:30

Gdańsk, ul. Ogarna 26
Wstęp wolny