stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na premierowy pokaz dokumentu "#chicagoGirl - Facebookowa rewolucja" w reżyserii Joego Piscatelli. Obraz zdobył Nagrodę Muzeum Emigracji w Gdyni dla filmu o tematyce migracyjnej, przyznanej po raz pierwszy na tegorocznym festiwalu Planete+ Doc przez jury w składzie: Andrzej Kołodyński, Karolina Grabowicz-Matyjas i Maria Zmarz-Koczanowicz.

gru 27-29

piątek - niedziela, g. 17-22

Gdańsk,
bilety 23 zł
Kup bilet
Po projekcji zapraszamy na dyskusję na temat filmowego portretu współczesnych emigrantów oraz roli, jaką w ich życiu odgrywają nowe technologie. W spotkaniu, prowadzonym przez Przemysława Guldę, wezmą udział Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Planete+ Doc FF oraz Edwin Bendyk, dziennikarz "Polityki". Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu Stacja Emigracja 25 czerwca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Bohaterką zwycięskiego dokumentu jest Alai Basatneh, młoda Syryjka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Za pomocą mediów społecznościowych pomaga ona w koordynowaniu działań syryjskich rewolucjonistów. Sile charakteru młodej emigrantki towarzyszy tutaj błyskotliwe i perfekcyjne wykorzystanie nowych technologii, które przedefiniowały status migranta. Mimo tysięcy kilometrów dzielących ją od rodzinnego kraju ma ona w swoich rękach moc zmieniania jego losów. Jeden z jurorów, krytyk filmowy Andrzej Kołodyński podkreślił, że "to obraz dynamiczny, film realizowany z dnia na dzień, dokumentujący to, co się dzieje. Trudno przecenić wagę takiego zapisu. I trudno nie docenić jego emocjonalnej siły." Maria Zmarz-Koczanowicz - reżyserka oraz jurorka zauważyła, że "widz ogląda zdarzenia jej oczyma, w sposób, jaki jest nam wszystkim znany - przez ekran laptopa i to, okazuje się, jest najbardziej przejmującym doświadczeniem."

Nagroda Muzeum Emigracji w Gdyni została ufundowana z myślą o filmach, które otwierają dyskusję na temat znaczenia migracji we współczesnym świecie oraz jej wpływu społeczeństwo i jednostki. Obraz Joe Piscatella ukazuje, że człowiek wyjeżdżający z rodzinnego kraju wciąż jest złączony z nim tysiącami niewidzialnych więzów - osobistych, kulturowych, politycznych. "Na świecie żyje około 200 milionów migrantów - podkreśla Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni - a samo zjawisko stało się jednym ze znaków rozpoznawczych epoki globalizacji. Nasza instytucja - choć skupia się na historii emigracji z Polski - uczestniczy również w żywej dyskusji nad problemami współczesności."



STACJA EMIGRACJA
pokaz filmu - spotkanie - dyskusja
"#chicagoGirl - Facebookowa rewolucja"

25 czerwca, godz. 18:00, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni,
Budynek Wystawienniczo-Konferencyjny, Sala Kinowa, Al. Zwycięstwa 96/98
Dyskusja: Artur Liebhart, Edwin Bendyk
Moderator: Przemysław Gulda

Wstęp wolny

#chicagoGirl - Facebookowa rewolucja
#chicagoGirl - The Social Network Takes on a Dictator
reż. Joe Piscatella, USA/Syria, 2013, 74 min


Ala'a Basatneh to charyzmatyczna dziewiętnastolatka, która od 2011 roku za pomocą własnego laptopa pomaga w koordynacji rewolucji w Syrii. Urodziła się w Damaszku, ale jako dziewczynka wyjechała z rodzicami do Stanów Zjednoczonych i mieszka obecnie na przedmieściach Chicago. Działa za pomocą mediów społecznościowych, które okazują się ważnym czynnikiem wspierającym syryjską rewolucję. Na Facebooku ma 1200 znajomych, a na Twitterze jej profil śledzi 2000 osób. W ten sposób promuje na świecie działania syryjskich rewolucjonistów. Wrzuca demonstracje jako wydarzenia na Facebooku, używa Google Maps do informowania o trasie ich przebiegu i publikuje na swych stronach materiał nakręcony przez demonstrantów. Zapewnia im też odpowiedni sprzęt do filmowania, wysyłając minikamery w przygotowanych przez siebie paczkach. Nie ma czasu na znajomych i własne hobby, bo każdą wolną chwilę spędza na wspieraniu działań opozycyjnych wobec dyktatury Baszszara al-Assada. Oprócz niej poznajemy w filmie także kilku jej syryjskich przyjaciół-rewolucjonistów, w tym młodego dziennikarza Mazhara Omara Tayara oraz młodego filmowca Basela Szahade, którzy zginęli podczas zamieszek, a także Aousa al Mubaraka, który jak dotąd jeszcze żyje. Poznajemy też opinię ekspertów na temat konfliktu w Syrii, w tym: dziennikarzy Kurta Andersena i Claya Shirky'ego, a także wykładowczyni Zeynep Tufekci i programisty Davida Gorodyansky'ego. Dzięki temu mamy szansę obejrzeć nie tylko poruszający obraz heroizmu i odwagi młodej dziewczyny, która z poświęceniem próbuje wspierać z odległego kraju opozycję we własnej ojczyźnie, lecz również ciekawą analizę konfliktu w Syrii i roli, jaką odgrywa w nim internet, a w szczególności media społecznościowe. [opis dystrybutora]

Uczestnicy debaty:
Artur Liebhart - kurator festiwali filmowych, zajmuje się filmem dokumentalnym i ambitnym kinem fabularnym, dyrektor Planete+ Doc FF, założyciel filmy dystrybucyjnej Against Gravity.
Edwin Bendyk - dziennikarz i publicysta zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne. Obecnie związany z tygodnikiem "Polityka".
Przemysław Gulda - dziennikarz muzyczny trójmiejskiej "Gazety Wyborczej", bloger naTemat.