stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza 24 maja na spotkanie z cyklu Stacja Emigracja, które poświęcone będzie książce Borysa Karnickiego "Marynarski worek wspomnień". Wprowadzenia, charakteryzującego losy grupy oficerów, którzy stanęli u schyłku wojny przed życiowym dylematem - wracać czy pozostać na emigracji - dokona wybitny naukowiec, specjalizujący się w dziejach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - prof. Mieczysław Nurek z Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Miasta Gdyni, 24 maja o godzinie 17:00.

Po zakończeniu II wojny światowej pozostały w Wielkiej Brytanii tysiące żołnierzy Polskich sił Zbrojnych, w tym kilkuset oficerów Polskiej Marynarki Wojennej. Nie zdecydowali się na powrót do kraju rządzonego przez komunistyczne rządy. W ostatnich latach pojawiło się kilka publikacji pamiętnikarskich napisanych przez wybitnych oficerów - emigrantów, bohaterów II wojny światowej na morzu. Najnowszą jest książka Borysa Karnickiego pt: "Marynarski worek wspomnień".

"Ta książka to absolutna klasyka. Borys Karnicki legendarny dowódca okrętu podwodnego "Sokół", jednego z tzw. "straszliwych bliźniaków", opowiada w niej o swojej służbie. "Marynarski worek wspomnień" to bez dwóch zdań lektura obowiązkowa dla wszystkich interesujących się dziejami polskiej floty wojennej podczas drugiej wojny światowej"

TOMASZ FALBA "NASZE MORZE"

"Borys Karnicki był jednym z najbardziej bojowych polskich podwodników. Uspokajam jednak, że wspomnienia komandora nie roją się wcale od, nużących zwykłego czytelnika, szczegółów technicznych i fachowych opisów aparatury okrętów podwodnych. Przypominają raczej marynarską gawędę, której nieodzownym elementem są anegdoty, a te Karnicki przywołuje znakomite. "Marynarski worek wspomnień" to jedna z tych książek, które czyta się za jednym posiedzeniem od deski do deski."
PIOTR ZYCHOWICZ "UWAŻAM RZE"

Zawartość książki najlepiej zdaje się charakteryzować jej tytuł - "Marynarski worek wspomnień". Właśnie niczym w worku znajdujemy tutaj opowieści o bardzo zróżnicowanej tematyce. Są bardzo osobistym spojrzeniem autora na otaczający go pejzaż przedwojennych i wojennych wydarzeń. W sposób niekonwencjonalny przedstawia nam środowisko, ludzi, wśród których się obracał. Wielu spośród nich odnajdujemy dzisiaj na kartach historii. Stąd ich postacie widziane oczami Borysa Karnickiego jawią nam się w odmiennej od przyjętych stereotypów perspektywie.

Borys Karnicki to jeden z najwybitniejszych dowódców polskich okrętów podwodnych II wojny światowej. Po wojnie osiadł w Londynie, tam założył rodzinę, był postacią niezwykle popularną w środowisku londyńskiej emigracji wojskowej, zmarł w 1985 roku, prochy sprowadzono do Gdyni. Jego grób znajduje się na starym cmentarzu na Oksywiu, obok mogił wielu kolegów - marynarzy Polskiej Marynarki Wojennej. Książka będzie pretekstem do rozmowy o tym pokoleniu żołnierzy, którzy wybrali emigrację. Na spotkaniu prowadzona będzie sprzedaż w promocyjnej cenie zarówno książki Karnickiego jak i innych pamiętników przedstawicieli tej grupy z serii wydawniczej "Z kotwiczką": "Fala za falą" Eugeniusza Pławskiego, "Moja wojna" Andrzeja Kłopotowskiego, "Torpeda w celu" Bolesława Romanowskiego.


Muzeum Emigracji w Gdyni (w organizacji)
Biuro: ul. Armii Krajowej 24, 81-372 Gdynia