stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"STACJA TANIEC" jest częścią interdyscyplinarnego projektu Stacja Orunia organizowanego przez Gdański Archipelag Kultury.

lis 23

sobota, g. 18:30

bilety 180 zł
lis 29

piątek, g. 18:30

bilety 20 zł
ulgowy 15 zł
Kup bilet
Taniec w Trójmieście ma bogatą historię, obecnie jest tu dużo aktywnie działających tancerzy, a miejsc do ich prezentacji niewiele. My posiadamy ku temu sprzyjające warunki i chcielibyśmy stworzyć dla nich dodatkowe miejsce prezentacji.

Przygotowaliśmy weekend z tańcem, na który składają się: spektakl TO-EN, tancerki prezentującej japoński taniec butoh oraz spotkanie z Anną Królicą, autorką książki pt. "Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu".

18 maja
18.30 - Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu - spotkanie z Anną Królicą autorką książki
Prowadzenie: Barbara Świąder. Goście: Katarzyna Chmielewska, Joanna Czajkowska
19.30 - TO-EN Butoh Company ŻAR

19 maja
19.00 - TO-EN Butoh Company ŻAR
Po spektaklu rozmowa z artystami. Prowadzenie: Julia Hoczyk

Przystanek1. Anna Królica

Książka "Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu" jest próbą przybliżenia historii, swoistym przewodnikiem po historii tańca w Polsce, od jego początków do chwili obecnej. Co interesujące, autorka widzi te początki nieco inaczej niż zwykło się myśleć, czyli że taniec w Polsce zaczął się wraz ze zmianami ustrojowymi. Królica przedstawia swoją osobistą perspektywę, zaczynając od lat 70tych XXw., poprzez burzliwe lata 90te, w których przeżywaliśmy największą falę zainteresowania tańcem w Polsce, po lata ostatnie w których pojawiają się nowe tendencje, nowe estetyki.

Jest to pozycja o tyle ważna, iż na polskim rynku wydawniczym niewiele jest literatury poświęconej tańcu. Ważna także dlatego, gdyż o Wybrzeżu jest tu dużo - rozdział o Teatrze Ekspresji Wojciecha Misiuro, Teatrze Dada von Bzdϋlöw, a także dwie rozmowy: z Leszkiem Bzdylem i Joanną Czajkowską.

Książka skierowana jest zarówno do osób zainteresowanych tańcem, jak i dla zwykłego widza, który jak tytuł wskazuje chciałby sztukę tańca odkryć.

Spotkanie prowadzić będzie Barbara Świąder. Zaproszeni goście do rozmowy to Katarzyna Chmielewska (Teatr Dada von Bzulow) oraz Joanna Czajkowska (Sopocki Teatr Tańca).

Przystanek2. TO-EN

Tancerka TO-EN - artystka, która rozwija unikalny styl tańca butoh zaprezentuje ona u nas swój spektakl Żar. Po spektaklu odbędzie się będą spotkanie, które poprowadzi Julia Hoczyk specjalizująca się w tańcu butoh.

Żar jest spektaklem o sile i gwałtowności przeciwieństw. Otwiera symboliczną przestrzeń dla najbardziej skrajnych opozycji tkwiących w naturze i w nas samych.
Intensywność uderzenia żywiołu, cisza głębi lasu. Ciepło wilgoci wypełniającej powietrze. Chłód. Słodycz pożądania
i wstyd. Na przecięciu tych sił - ciało. Namiętne i łagodne. Łapczywe i nienasycone. Czasem groteskowe.
Żar nie gaśnie, a zniewala. Unicestwia i daje życie.

Koncept, choreografia, taniec: TO-EN
Światło: Chrisander Brun (Norwegia)
Scenografia: Chrisander Brun, TO-EN
Dźwięk: Krzysztof Pajka, Tautvydas Bajarkevičius (Litwa)
Kostium: oluhi

O artystach

TO-EN* jest choreografką i tancerką butoh, kierownikiem artystycznym TO-EN Butoh Company. Drogę artystyczną rozpoczęła w Szwecji, w zespole tańca butoh SU-EN Butoh Company (w latach 2005-2009), kierowanego przez artystkę i choreografkę SU-EN. W tym czasie TO-EN brała udział w licznych przedstawieniach, projektach, festiwalach, prezentowanych na czołowych scenach Szwecji. W 2009 r. odbyła się solowa premiera TO-EN pt. WHITE - biały w Sztokholmie. Spektakl był jednoczesnym momentem narodzin TO-EN Butoh Company. W tym samym roku TO-EN powróciła do Polski, gdzie obecnie pracuje. Działalność TO-EN obejmuje m.in. spektakle, multidyscyplinarne projekty, akcje site-specific, improwizacje, warsztaty, wykłady.
www.toenbutoh.com
*TO-EN jest imieniem artystycznym Anny Brałkowskiej.

Chrisander Brun - twórca oświetlenia scenicznego, scenograf, fotograf. Absolwent Instytutu Dramatycznego w Sztokholmie (DI) - wydział Projektowania Oświetlenia. Realizuje produkcje dla m.in. Teatru Narodowego w Oslo, Teatru Dramatycznego, Narodowego i Współczesnego Teatru Tańca w Sztokholmie. Ostatnie spektakle z udziałem Bruna to: Love and the Moving Moments TOYBOYS, Urena tankar oraz The bad, the good, the ugly Dorte Olesen, Castracsjon - Bendik Riis Andersa Nilssona, Peer Gynt Kjersti Horn.
www.chrisander.no

oluhi - projektuje ubrania. Jej prace publikowano w magazynach A4, Exklusiv, Machinie, Machinie Design. Współpracowała z japońską agencją "Dune" pokazując kolekcje w Gallery Conceal, Shibuya, Tokyo. Brała udział w "off fashion week", Łódź oraz "fashioner" podczas Opener Music Festival, Gdynia. "...każda jej rzecz przypomina mały kataklizm o wyszukanej formie i połamanej konstrukcji (...)" (Machina 1/2007). Ukończyła architekturę wnętrz, ASP, Kraków.

www.oluhi.com, www.myspace.com/oluhi

Tautvydas Bajarkevičius - litewski artysta, muzyk, kurator licznych festiwali (m.in. Garso Zona/Audio Zone, Nida - festiwal poświęcony twórczości Tomasza Manna), znawca kultury mediów, teoretyk. Obecnie kurator w Litewskiej Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie. Bierze udział w przedsięwzięciach z pogranicza eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Uczestnik licznych międzynarodowych warsztatów, projektów, wystaw. Reprezentuje litewską scenę sound art/ elektroniki eksperymentalnej i współczesnych sztuk wizualnych. Muzyka Bajarkevičiusa wydana została m.in. pod szyldem wytwórni w Portugalii (Cronica), USA (Zeromoon), Niemczech (True Call), Litwie (Surfaces).
www.audio-z-blog.livejournal.com, www.myspace.com/audiozmusic

Anna Królica - Prezeska Fundacji PERFORMA, współzałożycielka i redaktorka portalu nowytaniec.pl. Teatrolożka i rusycystka. Prowadzi autorskie zajęcia o tańcu teatralnym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Poza krytyką taneczną zajmuje się teorią i historią tańca, szczególnie na obszarze Polski i Niemiec. Publikuje w "Didaskaliach" i "Teatrze" oraz portalach www.dwutygodnik.com, www.kulturaenter.pl. Prowadzi również działalność popularyzatorską: autorka licznych tekstów towarzyszących wydanej przez Agorę kolekcji DVD "Balet i Taniec"; organizatorka warsztatów krytycznych, wykładów, a także - dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - pierwszego konkursu na pracę dyplomową o tańcu teatralnym. Współzałożycielka Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca. Przewodnicząca Rady Programowej w Instytucie Muzyki i Tańca. Koordynator merytoryczny I Kongresu Tańca. Była w Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca 2008 i ponownie jest w eksperckim jury Polskiej Platformy Tańca 2012. Aktualnie pracuje nad zagadnieniem pamięci i ciała w Teatrze Śmierci Tadeusza Kantora i Tanztheater Wuppertal Piny Bausch.

Barbara Świąder - teatrolog, organizator życia kulturalnego, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, autorka filmów, sesji zdjęciowych i dramatu, twórczyni niezależnego Teatru Złe Siostry.

Julia Hoczyk - teatrolożka i krytyczka tańca. Publikuje teksty krytyczne, prowadzi gościnne wykłady o tańcu współczesnym i buto. Redaktorka portalu TaniecPOLSKA.pl Słuchaczka podyplomowych Gender Studies ISNS Uniwersytetu Warszawskiego i doktorantka Instytutu Sztuki PAN. Jako wykładowczyni współpracuje z Akademią Teatralną w Warszawie. Pracuje w Instytucie Muzyki i Tańca. Zajmuje się problematyką ciała, cielesności i gender w teatrze i tańcu, ze szczególnym uwzględnieniem japońskiego tańca buto.

Prezentacja spektakli TO-EN Butoh Company została zorganizowana dzięki pomocy finansowej Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla Tańca 2012.

Informacja o biletach

Spotkanie z Anną Królicą – wstęp wolny

Bilety na spektakl: normalny: 15 zł, ulgowy 10 zł (uczniowie, studenci, emeryci i renciści, studenci Uniw. III Wieku; zniżki grupowe i na Kartę do Kultury).
Bilety do zakupu: Stacja Orunia/Dworek Artura, ul. Dworcowa 9, dni powszednie w godz. 11-18:00, tel. 58 306 66 76 w. 37.