stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Stanisław Kośmiński. Wobec tradycji | wystawa rzeźby

Zapraszamy do Galerii Sztuki Nowy Warzywnika na wystawę rzeźby z drewna autorstwa Stanisława Kośmińskiego. Prace Artysty będzie można oglądać do 30 czerwca.

9 - 30 lipca 2024, g. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

27 września - 10 października 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
STANISŁAW KOŚMIŃSKI
Artysta urodził się w 1987 w Zakopanem. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem (2007). Ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2013) oraz studia doktoranckie (2017) też w Toruniu. Pracę dyplomową i rozprawę doktorską zrealizował pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Borcza, prof. UMK. Pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta w Katedrze Architektury Wnętrz i Rzeźby. Autor siedmiu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad pięćdziesięciu wystaw zbiorowych w Polsce i zagranicą. Członek Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej FIDEM oraz Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.

Stanisław Kośmiński inspiruje się szeroką tradycją rzeźby w drewnie oraz samym drewnem jako nośnikiem wyrazu i treści. Poszukuje własnych środków wypowiedzi. Jego realizacje obejmują duże formy przestrzenne, rzeźby kameralne, płaskorzeźby oraz małe formy rzeźbiarskie i medalierskie. Tematyka jego prac jest osadzona w treściach uniwersalnych związanych z człowiekiem ale także inspirowanych naturą i życiem w konkretnym miejscu i czasie, będących refleksją nad kondycją współczesnego świata.

Na wystawie są prezentowane wybrane prace z lat 2013-2024, w których jest widoczny dialog z wielowiekową spuścizną rzeźby w drewnie oraz do pojęcia tradycji, mającej istotne znaczenie w sferze religijnej i społecznej.