stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Stanisław Olesiejuk: Strefa ciszy - medytacje. W hołdzie Markowi Rothko Opinie (1)

GAK Plama zaprasza na wystawę malarstwa Stanisława Olesiejuka pt. "Strefa ciszy - medytacje. W hołdzie Markowi Rothko".

6 grudnia 2024 - 6 stycznia 2025

Wstęp wolny

19 października 2024 - 19 stycznia 2025

Wstęp wolny
Wystawa potrwa do 5.01.2023 r.
Galeria nieczynna w dniach 23.12. - 26.12.
Od wtorku (27.12) do czwartku (29.12) w godzinach 10:00-17:00.
Wstęp wolny.


Artysta o wystawie:
Cykl "Strefa ciszy - medytacje. W hołdzie Markowi Rothko" został zrealizowany w drugiej połowie 2021 roku.
Jest to zestaw 21 obrazów wykonanych techniką akrylu na różnych podłożach (płótno, sklejka, tektura). Użyłem tylko trzech kolorów: głęboki fiolet wpadający w indygo, błękit turkusowy i jasny fiolet. Płaszczyzny namalowane bez modelunku światłocieniowego.
Są to jedne z kolorów w znaczeniu duchowym, medytacyjnym.
Kompozycja zamknięta, oparta na czworokątach i kołach, niekiedy trójkątach. Sporadycznie użyta jest linia, tak jakby była lekko poszarpana.

Dlaczego Rothko?
Artysta ten operował syntetycznymi plamami barwnymi, analizował ultrafiolet, ograniczał kolorystykę, dochodząc do abstrakcji na granicy geometrii i plamy barwnej zatracającej kontur.

Stanisław Olesiejuk maluje abstrakcyjne kompozycje nawiązujące do klasyka sztuki konceptualnej Marka Rothko. Jednak nawiązanie to jest nie tylko zabiegiem formalnym, ale przede wszystkim wyrazem drogi artystycznej, którą obrał Olesiejuk. Twórców łączy również duchowe podejście do malarstwa, jest ono medium dla postaw kontemplacyjnych i filozoficznych. Obrazy Olesiejuka są syntetyczne, geometryczne i harmonijne. Artysta ograniczył paletę barw, jednak nieograniczona jest różnorodność, zastosowanych przez niego rozwiązań kompozycyjnych. Dominują chłodne barwy i ciemne tła, przez co w odbiorze jego sztuki czuć nastrój melancholijny. Geometria jest narzędziem narracji prowadzącej widzów przez świat barw, kształtów, malarskiej materii i historii o nieskończoności.

Stanisław Olesiejuk - Urodzony w 1956 roku, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie i Instytutu Wychowania Artystycznego, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Uczeń Mariana Stelmasika, Ryszarda Winiarskiego, Koji  Kamoji, Maksymiliana Snocha, Bogumiła Zagajewskiego. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa sztalugowego prof. Mariana Stelmasika w 1983 roku.

Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym olejnym, pastelu, gwaszu, rysunku i grafice warsztatowej. Zrealizował 83 wystawy  indywidualne i wziął udział w ponad  200 wystawach zbiorowych. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (w 2015 i 2020 roku). Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Miasta Gdyni.