Kartę Stoczniowca, gwarantującą pracownikom branży okrętowej wiele przywilejów, władze PRL wprowadziły na początku lat 50. XX wieku Na jej mocy ustanowiono Dzień Stoczniowca obchodzony corocznie w ostatnią niedzielę czerwca. To wielkie święto dotyczyło dziesiątek tysięcy pracowników przemysłu stoczniowego i ich rodzin, stąd też dużą wagę przywiązywano do jego oprawy. Nie było to jednak jedyne święto, jakie obchodzono w Stoczni Gdańskiej.
prelegent | dr Przemysław RuchlewskiHistoryk, wykładowca akademicki, zajmuje się badaniem m.in. życia politycznego w Stoczni Gdańskiej, zastępca dyrektora ECS ds. naukowych.
Cykl wykładów popularnonaukowych o gdańskich stoczniach jest realizowany od stycznia 2023 roku pod wspólnym tytułem Dźwigamy historię. Badacze pogłębiają wybrane wątki zasygnalizowane na wystawie Stocznia | Człowiek. Przemysł. Miasto, które nie doczekały się jeszcze opracowań.
Koordynatorką projektu jest dr Magdalena Staręga, historyczka sztuki zajmująca się zagadnieniem architektury nowoczesnej oraz dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej, pracowniczka Wydziału Naukowego i Zbiorów ECS, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, koordynatorka merytoryczna wystawy Stocznia.