stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Znaki naszych czasów: kolekcjonując biologiczne ślady i wspomnienia. 
Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie/eksperymencie artystycznym. Przyjdź i podziel się z nami swoją historią z czasów pandemii i zostaw swój biologiczny ślad.

13 stycznia - 14 marca 2025, g. 10:00

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny

w każdy wtorek (do 01.07), g. 16:15

Gdańsk,
bilety 150-350-680 zł
Uczestnicy i uczestniczki warsztatów otrzymają łaźniowe torby wypełnione upominkami.

Projekt Karoliny Żyniewicz poświęcony jest kolekcjonowaniu wspomnień oraz śladów biologicznych pandemii COVID-19.  Jego centralnym punktem będą maseczki, te medyczne oraz tekstylne, które stały się symbolem naszej skomplikowanej pandemicznej rzeczywistości, rzeczywistości przepełnionej niepewnością i lękiem. Zdjęcia ludzi zasłaniających twarz, będą z pewnością ikonicznym obrazem tego okresu. 

Maski mają nas chronić przed zakażeniem wirusem, jednak noszone zbyt długo (bez wymieniania na nowe) nie służą najlepiej naszemu zdrowiu. Przetrwają one jednak nie tylko na zdjęciach, pozostaną także jako odpady. Już teraz można odnaleźć ich duże ilości na ulicach, w parkach, w lasach. Są one anonimowe, nie wiemy, kto je nosił. Być może była to osoba będąca nosicielem wirusa lub chorująca z jego powodu. Może chorowała ona na inne choroby, nawet o tym nie wiedząc. W pewnym momencie pandemii, wiosną 2021, zbierałam maski z ulic Berlina, by poddać je biologicznej analizie w przyszłości, odkryć ślady życia na nich pozostawione. Te maski mają historię, której nie mogę usłyszeć, dlatego postanowiłam zmienić taktykę i zbierać maski od konkretnych osób, które pozostawiają na nich biologiczne ślady podczas opowiadania o swoich pandemicznych wspomnieniach. Chcę poznać indywidualne historie: opisuje swój projekt artystka. 

Projekt jest próbą stworzenia obrazu czasów pandemii stworzonego z kolekcji wspomnień  oraz śladów biologicznych, pozostawionych na maskach ochronnych, rozumianych jako materialne wspomnienia. Analiza laboratoryjna oraz prezentacja zbiorów powstałych w czasie realizacji projektu jest planowana za 2/3 lata, kiedy będzie można spojrzeć na nie z innej perspektywy, nabrać dystansu do obecnych wydarzeń. 

Do udziału w projekcie możesz zapisać się jak do lekarza, na określoną godzinę. Będę czekać na każdego i mieć dla każdego czas i uwagę. Każde wspomnienie jest warte nagrania. Każda maska ma wagę materialnego śladu. W pomieszczeniu może przebywać 5 osób jednocześnie, co oznacza możliwość kameralnego spotkania i wysłuchania siebie wzajemnie. Uczestnicy pojedynczo proszeni będą, by usiąść przed kamerą, założyć świeżą maskę medyczną i opowiedzieć o swoich wspomnieniach z okresu pandemii. Po skończeniu opowieści każdy uczestnik odda mi swoją maskę, którą przechowam aż do momentu laboratoryjnej ekspertyzy.
Nagrania odbywać się będą w kilkuosobowych grupach, istnieje możliwość
wcześniejszego zapisania się mailowo  artandscience@laznia.pl lub telefonicznie 
519 687 335 w godz. 9-16  

Projekt jest częścią projektu Studiotopia współfinansowanego z programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa. STUDIOTOPIA to wspólne przedsięwzięcie ośmiu europejskich instytucji kultury: Center for Fine Arts (BOZAR) oraz GLUON w Brukseli, Ars Electronica w Linz, Cluj Cultural Centre w Kluż, ŁAŹNIA Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku, Onassis Cultural Centre w Atenach, Vrije Universiteit Amsterdam i Laboral w Gijon. 

W ramach projektu zaplanowanego na lata 2019 - 2022 odbędzie się szereg działań tworzonych we współpracy uczestniczących w projekcie instytucji. Będą to: rezydencje, wystawy, pop-up labs, warsztaty i dyskusje. Celem tego projektu jest zwiększenie świadomości oraz wspieranie kreatywnych i krytycznych refleksji na temat wyzwań środowiskowych, przed którymi stoi obecnie nasze społeczeństwo.