stat
Impreza już się odbyła

Stwardnienie rozsiane - konsultacje neurologiczne

paź 8-10

wtorek - czwartek, g. 12:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
W lipcu Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego organizuje bezpłatne konsultacje neurologiczne w ramach długofalowego programu wspieranego przez firmę Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.

Na wątpliwości pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane będzie odpowiadała neurolog - dr n. med. - Anna Wojnarowska. Konsultacje odbędą się w siedzibie Gdańskiego Oddziału PTSR, przy ul. Kartuskiej 63/65.

Zainteresowani wizytą proszeni są o zapisy telefoniczne pod numerem telefonu
(58) 301 74 61 w godz. 10.00 - 14.00.


W ramach programu konsultacje neurologiczne będą odbywać się regularnie również
w pozostałych oddziałach Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Partnerem programu jest firma Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.

O SM (sclerosis multiplex, stwardnienie rozsiane)
SM pojawia się, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy).  Uszkodzenie mieliny zwalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które przez to przestają prawidłowo funkcjonować. Dotyczy najczęściej osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn.

Mechanizm choroby
SM jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ immunologiczny (odpornościowy) organizmu atakuje swoją własną tkankę w błędnym przekonaniu, iż jest to obce ciało. W przypadku SM system immunologiczny atakuje mielinę w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Najłatwiejszym sposobem, aby zrozumieć, co dzieje się w SM, jest wyobrażenie sobie swojego organizmu jako obwodu elektrycznego, z mózgiem i rdzeniem kręgowym jako źródłem mocy a kończynami i resztą Twojego organizmu jako oświetleniem, komputerami, TV itp. Twoje nerwy to kable elektryczne łączące całość obwodu, a mielina jest izolacją wokół tych kabli. Teraz wyobraź sobie, że izolacja ulega zniszczeniu. Rezultat? - Wadliwy czy wybuchowy sprzęt i możliwe spięcie.

Więcej informacji na www.ptsr.org.pl oraz www.mamsm.pl.

Stwardnienie rozsiane może powodować wiele objawów i zespołów objawów. Najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, móżdżkowe (zaburzenia równowagi), zaburzenia widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe. Częstym objawem jest również przewlekłe zmęczenie. Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób młodych, aczkolwiek wielu pacjentów może doświadczać łagodnego przebiegu.