stat
Impreza już się odbyła
Grzegorz Klaman: SUBIEKTYWNA LINIA AUTOBUSOWA 2009

Dawne tereny Stoczni Gdańskiej

Stocznia Gdańska jest rezerwuarem pamięci zbiorowej i pamięci indywidualnych. Pamięć historyczna wizualizuje się w postaci wystawy Drogi Do Wolności i realizacji monumentalnych w postaci Pomnika Trzech Krzyży oraz Bram, w przyszłości będzie to Europejskie Centrum Solidarności. Pamięci subiektywne są praktycznie nieobecne, niejednokrotnie postrzegane jako niepoprawne, zmarginalizowane.

Projekt Subiektywnej Linii Autobusowej to rodzaj spotkania poprzez zaangażowanie osób, świadków, uczestników historii, tych mniej znanych, lecz równie ważnych. Projekt zamierza wydobyć głos wytłumiony, echa, odbicia, szepty, fragmenty wspomnień i relacji, wpisać je w obecną sytuację i przestrzeń miejsca. Tereny dawnej stoczni gdańskiej są w trakcie transformacji i przebudowy w nową dzielnicę pod nazwą Młode Miasto, wiele konstrukcji i budynków zostanie wyburzonych, dynamicznie zmienia się industrialne otoczenie, projekt pozwala uczestnikom stać się żywymi świadkami transformacji i jej aktywnymi subiektywnymi nosicielami pamiętania na przyszłość.

Pierwsza wersja tego projektu miała miejsce w 2002 roku w ramach Międzynarodowego Projektu City Transformers, trwała miesiąc, przyciągając więcej zainteresowanych niż mógł pomieścić mały autobus, dobitnie uświadamiając nam jak wielka jest potrzeba otwarcia dawnej stoczni dla zwiedzających. Jedna z największych atrakcji Gdańska - stocznia - jest niedostępna i ogrodzona murem, Subiektywna Linia Autobusowa otworzy ją i zbliży do przestrzeni publicznej.

W sprawie rezerwacji przejazdu należy dzwonić w godz. 12:00-18:00 do Koordynatorki SLA Katarzyny Zawieruchy 506 05 0113 lub na numer stacjonarny Instytutu Sztuki Wyspa 058 3204446.
Adres email: koordynator_SLA@wyspa.art.pl


AKCJA: SUBIEKTYWNA LINIA AUTOBUSOWA

Trwająca ok. około 60 minut wycieczka po Stoczni, zaczynająca się na specjalnym przystanku przed Brama nr 1. Trasa zawierać będzie kilka wybranych ważnych miejsc związanych z historią Solidarności i Stoczni. Miejsc i wydarzeń wybranych wspólnie zarówno przez zwiedzających, jak i "przewodnika", który w tym dniu poprowadzi wycieczkę.

Oprowadzają wybrani dawni pracownicy Stoczni:

Jarosław Żurawiński - przewodnik turystyczny, dziennikarz, właściciel firmy przewodnickiej F.U.H. "Dux", autor książek o tematyce gdańskiej.

Paweł Zieńczuk - długoletni pracownik Stoczni Gdańskiej od 1962 r. emerytowany bosman stoczniowy, uczestnik strajków, represjonowany za działalność opozycyjną.

Małgorzata Mazur - przewodnik, pilot wycieczek, były pracownik biura konstrukcyjnego Stoczni Gdańskiej, przez wiele lat związana z gospodarką morską.


Proponowane stałe miejsca, które zostaną właściwie oznakowane i opisane w dwóch językach: Warsztat Wałęsy, Brama Historyczna nr 1i Bramy na Drodze do Wolności, dawna sala BHP, budynki na terenie Stoczni, miejsce w którym Wałęsa przeskoczył mur stoczniowy, wystawa w ISW, pochylnie, itp.

Czas trwania akcji: 2 tygodnie /14 dni/

Otwarcie: 18 sierpnia 2009 - zamkniecie: 31 sierpnia 2009
W godzinach od 12:00 do 18:00.

MODELARNIA AFTERPARTY prezentuje "Ogórek" start 18 sierpnia godz.21:00 wizualizacje De Pisuar.
AFTERPARTY WYŁĄCZNIE DLA OSÓB PEŁNOLETNICH (wstęp 4 złote)
zapisy i info pod: cucumbermodelarnia@gmail.com

Przeczytaj także