Ośrodek sieci Enterprise Europe Network przy Stowarzyszeniu "Wolna Przedsiębiorczość" zaprasza przedsiębiorców pomorskich, przedstawicieli sektora MŚP, rozwojowe start-upy oraz osoby zainteresowane pozyskaniem zagranicznych partnerów biznesowych do udziału w międzynarodowym seminarium poświęconym rynkowi niemieckiemu i możliwościom nawiązania biznesowej współpracy za granicą. Spotkanie odbędzie się 31 marca w Gdańsku, w siedzibie Business Link Trójmiasto w Olivia Business Centre przy Al. Grunwaldzkiej 472.
Od lat Republika Federalna Niemiec pozostaje największym partnerem gospodarczym Polski. Według danych GUS w ubiegłym roku udział Niemiec w polskim eksporcie zwiększył się do 27,2%, a imporcie do 22,8%. Z roku na rok rośnie polsko-niemiecka wymiana handlowa i w 2015 roku jej wartość przekroczyła już 80 mld euro. Obraz Polski w Niemczech pozytywnie się zmienia. Polscy przedsiębiorcy, którzy są jedną z najbardziej aktywnych grup wśród firm zagranicznych, coraz częściej mają wizerunek kreatywnych i dynamicznych - to doskonałe warunki do podboju sąsiedniego rynku.
Jak zawrzeć umowę z niemieckim kontrahentem? Jak założyć i prowadzić firmę w Niemczech? Jak nawiązać kontakty biznesowe z niemieckimi przedsiębiorcami? Jakie są istotne różnice kulturowe w polskiej i niemieckiej komunikacji biznesowej? Na te i inne pytania odpowiedzą polscy i niemieccy specjaliści zaproszeni do udziału w seminarium.
Seminarium "Sukces bez granic, czyli jak podbić niemiecki rynek" jest realizowane w ramach projektu Enterprise Europe Network. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej udział w projekcie i w spotkaniu jest bezpłatny.
Rejestracja: Wstęp wolny, aby wziąć udział w seminarium należy się zarejestrować poprzez formularz na stronie:
https://bit.ly/SukcesBezGranic Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Informacje o szkoleniu:
Więcej informacji o szkoleniu na stronie: https://bitly.com/SukcesBezGranic_SWP lub pod numerem tel. (58) 342 79 46 lub 796 704 730, e-mail pawel.gruszkowski@swp.gda.pl.
PROGRAM: 09:00 - 09:30
Rejestracja
09:30 - 09:45
Powitanie uczestników
09:45 - 10:45
Działalność gospodarcza w Niemczech - wybrane aspekty prawne
mec. Adam Kaczko LL. M., Gdańsk
10:45 - 10:55
Przerwa kawowa
10:55 - 11:55
Doing Business in Germany
Business Location Germany
GTAI Investor Support Services
The German SMEs
Research an Innovation in Germany
German-Polish Business Cooperation
Guenter Maier, ekspert Germany Trade & Invest (GTAI), Berlin
* prezentacja w jęz. angielskim
11:55 - 12:05
Przerwa kawowa
12:05 - 13:05
Zawieranie umów z niemieckim kontrahentem
Zakładanie oddziału i niemieckiej spółki z.o.o. (GmbH) w Niemczech
Windykacja roszczeń
mec. Damian Wypior, kancelaria BLPA/bunk-alliance, Berlin
13:05 - 13:15
Przerwa kawowa
13:15 - 14:15
Przegląd gospodarki niemieckiej
Kontakty biznesowe - kto pomaga (system izb gospodarczych w Niemczech i w Polsce)
Sieć Enterprise Europe Network w Niemczech
Źródła informacji dla przedsiębiorstw
Kwestie międzykulturowe
Sven Erichson, koordynator oddziału EEN Saksonia-Anhalt w Magdeburgu
14:15 - 14:45
Zacznij eksportować już dziś dzięki narzędziom sieci Enterprise Europe Network!
Rafał Kruczkowski, koordynator pomorskiego ośrodka sieci EEN
14:45 - 16:00
Pytania do ekspertów, networking
PrELEGENCI: Sven Erichson - koordynator europejskiego ośrodka sieci Enterprise Europe Network Sachsen-Anhalt (Saksonia-Anhalt) przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Magdeburgu. Od stycznia również koordynator Unii Izb Łaby/Odry, będącej organizacją transgraniczną wszystkich izb gospodarczych wzdłuż Odry i Łaby w Polsce, w Czechach i w Niemczech i współpracującej zakresie transportu, turystyki i zasobów ludzkich.
Adam Kaczko, LL.M. - radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku, absolwent prawa na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów LL.M. na Universität zu Köln (Master of Laws, Deutsches Zivil- und Unternehmensrecht). Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz podmiotów zagranicznych inwestujących w Polsce oraz polskich przedsiębiorców planujących i przeprowadzających inwestycje na rynku niemieckim. Specjalizuje się w prawie handlowym, prawie spółek i prawie transportowym.
Rafał Kruczkowski - koordynator pomorskiego ośrodka sieci Enterprise Europe Network przy Stowarzyszeniu "Wolna Przedsiębiorczość". Doświadczony trener i wykładowca, nauczyciel akademicki na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Specjalista w zakresie akceleracji, a także organizacji formalno-prawnej podmiotów gospodarczych na wczesnym etapie rozwoju.
Guenter Maier - członek departamentu konsultacji z inwestorami Niemieckiego Towarzystwa Handlu Zagranicznego i Promocji Inwestycji (Germany Trade & Invest - GTAI) w Berlinie, niemieckiej agencji rządowej zajmującej się handlem międzynarodowym i inwestycjami w Niemczech. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku międzynarodowego wysłannika i konsultanta GTAI m.in. w Azji Południowo-Wschodniej, Los Angeles, Waszyngtonie i Brukseli.
Rechtsanwalt (adwokat prawa niemieckiego) Damian Wypior - od 2005 r. adwokat prawa niemieckiego (Rechtsanwalt) w niemieckiej kancelarii BLPA/bunk-alliance Rechtsanwaltsgesellschaft mbH i od 2008 r. kierownik oddziału w Berlinie. Specjalizuję się ściąganiu wierzytelności w ramach transgranicznych roszczeń, prawie handlowym i prawie spółek. Jest autorem artykułów m.in. dla Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej.
Dla kogo: Spotkanie jest adresowane do przedsiębiorców pomorskich, przedstawicieli sektora MŚP, prężnie rozwijających się start-upów planujących rozwój międzynarodowych projektów oraz osób zainteresowanych międzynarodową wymianą handlową i pozyskaniem zagranicznych partnerów biznesowych.
Gdzie i kiedy: Seminarium odbędzie się 31 marca (czwartek) w Gdańsku, w siedzibie Business Link Trójmiasto w Olivia Business Centre przy Al. Grunwaldzkiej 472, Olivia Gate A, poziom I.