stat
Impreza już się odbyła

Sunday Arkestra & Poghanky Opinie (1)

Wszystkich amatorów muzycznych ekspresyjnych improwizacji zapraszamy na koncert Sunday Arkestra oraz Poghanky! Zagrają wspólnie w piątkowy wieczór w Santa Fe Burrito

paź 11

piątek, g. 19:30

Gdańsk,
bilety 40 zł
przedsprzedaż 30 zł
paź 31

czwartek, g. 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Sunday Arkestra to połączenie muzyki etnicznej z elementami ambientu i improwizacji. Poghanky dokładają do tego pieśni ukraińskie śpiewane specyficzną techniką wokalną zwaną "śpiewo-krzykiem". Razem powstaje unikalna mieszanka, która sprawi, że Bałtyk zaczyna wrzeć.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Sunday Arkestra to grupa niedzielnych muzyków, którzy snują improwizowane opowieści wykorzystując do tego ambient, free, trans oraz elementy muzyki etnicznej. Pojawiają się tematy ukraińskie, żydowskie, tureckie czy hinduskie. W tej muzyce jest miejsce na hołd dla tradycji oraz świętokradztwo; szaloną ekspresję i refleksję.

Grupa Borys Kossakowski - Sunday Arkestra powstała jako naturalne rozwinięcie projektu solowego "Sunday Tracks". Żółta płyta Borysa Kossakowskiego zawierała improwizowaną muzykę ilustracyjną, narracyjną. Stanowiła studium pustki, stanu zawieszenia charakterystycznego dla niedzieli, zwłaszcza spędzanej w samotności. Jak każda muzyka improwizowana, została przede wszystkim stworzona do grania na żywo. Nawiązuje do jej archaicznych funkcji, czyli odprawiania rytuałów, wspólnego przeżywania emocji, przekazywania sobie pewnych tradycji. Dla Kossakowskiego muzyka to forma uprawiania przyjaźni, nawiązywania kontaktów między ludźmi.

- Sunday Arkestra potrafi dorzucić do ognia, choć muszę się zgodzić, że raczej jest dość melancholijna. Potrzeby człowieka się zmieniają, dzisiaj jest tak, jutro może być inaczej. Dużo zależy od miejsca i publiczności, w końcu to improwizacja. Mogę jednak stwierdzić, że jesteśmy daleko od funkcji czysto ludycznych, czyli dostarczania rozrywki. Z drugiej strony, myślę, że ostre muzyczne doświadczenia mam raczej jeszcze przed sobą - mówi lider Sunday Arkestra.

Zespół wykorzystuje kompozycje własne, tradycyjne melodie ludowe, ale muzycy potrafią także wziąć na warsztat Beatlesów czy Rolling Stonesów.

W składzie pojawi się czterech muzyków: gitarzysta Jarek Marciszewski, basista Jakub Hinc, na perkusji zagra Jakub Świątek, natomiast sam Kossakowski zaprezentuje się głównie jako saksofonista.

- Sunday Arkestra powstała jako rozwinięcie Sunday Tracks, którą nagrałem w całości na fortepianie. Jako, że jestem zwierzęciem stadnym, postanowiłem przekuć to w zespół. A że w klubach często trudno o fortepian, musiałem trochę przeformułować naszą muzykę. Jako, że instrumenty klawiszowe nie są w stanie zastąpić fortepianu, sięgnąłem po inny akustyczny instrument, właśnie saksofon. Nie sprawiło to jednak, że stałem się jazzmanem - tłumaczy Kossakowski. - Jeśli nasza muzyka jest podobna do jazzu, to tylko do tego, co robił np. Don Cherry. Wychodzimy od muzyki etnicznej, ale tam gdzie Cherry wskakiwał na półkę z jazzem, my wybieramy raczej trans, czasem rockową energię, często dorzucając do tego elementy ambientu - dodaje.

Borys Kossakowski - muzyk, improwizator, songwriter, jeden z filarów wydawnictwa Nasiono Records, współzałożyciel zespołu Towary Zastępcze, z którym wydał dwie płyty: "Ciche Dni" oraz "Dolne Miasto". Lider projektu Nasiono All Stars, stworzonego na zamówienie festiwalu Europejski Poeta Wolności. Udziela(ł) się w projektach Karol Schwarz All Stars, z którym nagrał dwie płyty - "100 filmów", "Rozewie" oraz z efemerycznym Where is Marisol oraz Dub Zespół. Jako solista wydał płytę Sunday Tracks. Występował na festiwalach Open'er, Off oraz Przegląd Piosenki Aktorskiej.

Poghanky to zespół żeński śpiewający pieśni ukraińskie w składzie: Anna Szuchiewicz, Beata Szalkowska, Zuzanna Ostrowska. Inspiracją do powstania zespołu POGHNAKY była fascynacja starodawnymi obrzędami związanymi z kulturą ludową oraz wywodząca się z nich magiczna forma tak zwanego "śpiewu białego". Zwana również śpiewo-krzykiem specyficzna technika wokalna, wykorzystywana była dawniej m. in. w Polsce, Ukrainie jako część spontanicznej formy ekspresji kobiet w muzyce.

Celem zespołu jest kultywowanie opowieści jakie niosą ze sobą te pieśni niosących w sobie prostą, ludową mądrość i duchowość, która dziś zaskakuje swoją ponadczasowością.

Mentorem prowadzącym zespół Poghanki jest Jacek Ozimek, nauczyciel i badacz technik głosowych opartych o archaiczne i tradycyjne techniki wykonawcze. Organizator i współorganizator warsztatów artystycznych (wokalnych oraz teatralnych ) o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Uczestnik warsztatów mistrzowskich (technika wokalna), w konserwatoriach Rosji i Ukrainy, uczestnik wypraw etnograficznych i etnomuzykologicznych (polskie pogranicze, Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Bułgaria.
Prowadził wiele warsztatów mistrzowskich: Tradycyjny śpiew Słowian, Polska Pieśń Archaiczna. Praktykę wokalną odbył w niemieckiej szkole Alterthums. Edukację wokalną realizował pod okiem prof. Anny Mickiewicz, u której zdobył umiejętności dotyczące techniki śpiewu klasycznego, pod okiem prof. Bogny Toczyskiej odkrywał tajniki prawidłowej artykulacji i ekspresji głosu. Obecnie jest dyrektorem Kliniki Diagnostycznej i Terapeutycznej, specjalizującej się m.in. w kształceniu i terapii głosu oraz współpracuje z Sopocką Sceną Off de BICZ prowadząc kobiecy zespół śpiewaczy Poghanky.