stat
Impreza już się odbyła

ŚwiEtycznie

Jak świętować etycznie dowiesz się w niedzielę, 1 grudnia, podczas świETYCZNEGO dnia w Krytyce Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p.!

Okres świąteczny kojarzony jest przede wszystkim z atmosferą ciepła i miłości, łagodzeniem waśni i spędzaniem czasu w gronie najbliższych. Wraz z rozwojem cywilizacji okres ten staje się niestety również festiwalem szaleństwa, podczas którego zapomina się o losie konsumowanych zwierząt oraz ludzi wytwarzających przedmioty, które znajdą się pod choinką.

Spirala konsumpcji nakręca nowe antagonizmy rzucając cień na wyjątkowy okres w roku, jakim są Święta Bożego Narodzenia. ŚwiEtycznie jest próbą pokazania alternatywnych sposobów przygotowywania potraw świątecznych składających się ze świadomie i odpowiedzialnie wybranych składników, własnoręcznego wykonania prezentów świątecznych i opakowań z materiałów recyklingowych.
Zwiększanie świadomości konsumenckiej może iść w parze z dobrą zabawą i spędzaniem czasu z bliskimi.

Będziecie mogły i mogli pomóc 2 organizacjom z Trójmiasta. Bank Żywności w Trójmieście - przynosząc jedzenie z długim terminem ważności - pomyślcie o świątecznych składnikach oraz Amnesty International Trójmiasto - biorąc udział w Maratonie Pisania Listów u nas w Świetlicy KP.

Przed nami warsztaty kulinarne, plastyczne, wokalne, pokaz filmu, próba Chóru i dużo dużo więcej!
Bądźcie z nami 1 grudnia! Zapraszamy również do naszej księgarni, gdzie czekają na Was ceny, które będą prawdziwymi prezentami.

Zaczynamy w południe, żebyście mogli wyspać się po szaleństwach sobotniej nocy. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, zapisy na warsztaty na trojmiasto@poczta.krytykapolityczna.pl

Pamiętajcie, ze chętnie Was ugościmy, ale mamy ograniczoną liczbę miejsc, zawsze jednak można się położyć na wygodnym saku.

12.00-18.00 zbiórka żywności dla Bank Żywności w Trójmieście

12.00-14.00 spotkanie
Zrób prezent naszym prawnuczkom - napiszmy Gdańską Herstorię Feminizmu XXI wieku.
wstęp wolny

Gdzie odbyła się pierwsza Manifa? Kto organizował marsze na rzecz praw kobiet na początku XXI wieku? Gdzie szukać plakatów z demonstracji? To pytania, które coraz częściej zadają członkinie Trójmiejskiej Akcji Kobiecej. Wiele działań za nami, dużo osób współtworzyło równość kobiet i mężczyzn w Trójmieście. Kim byli, i co im zawdzięczamy? Chcemy uporządkować swoją wiedzę i zostawić archiwum naszym prawnuczkom. Dołączą do nas i napiszmy wspólnie herstorię trójmiejskiego feminizmu XXI wieku.

Jak to zrobić? Skąd czerpać i jak działać opowie współtwórczyni Metropolitanki, Anna Maria Miler.

12.00-14.00 warsztaty dla dorosłych

Pakowanie prezentów zero waste z MAMYWENE Pakuję do swojego
zapisy: trojmiasto@poczta.krytykapolityczna.pl z dopiskiem MAMYWENE

Samodzielnie uszyte woreczki wielorazowego użytku świetnie się sprawdzą do pakowania prezentów, a po świętach na zakupy i do ograniczania ilości foliowych reklamówek. Materiałem do wykonania woreczków będą niepotrzebne już firanki, które dostaną drugie życie. Oprócz woreczków zrobimy także torebki na prezenty z niepotrzebnych plakatów i gazet. Materiały, które miały trafić na śmietnik pomogą nam ograniczać ilość śmieci wytwarzanych do pakowania prezentów.

13.00-15.00 warsztaty dla dorosłych
Świąteczne Warsztaty Kulinarne z Janusz Arrasz https://arrasz.pl/
zapisy trojmiasto@poczta.krytykapolityczna.pl z dopiskiem KUCHNIA
O tym by zdrowo, syto i o tym również by nie marnować żywności. Warsztaty mają zainspirować, by talerz był przyjemnością, zdrowiem i odpowiedzialnością. Najlepsze rozmowy przy talerzu.

13.00-16.00 Maraton Pisania Listów z Amnesty International Trójmiasto

15.00-16.00 warsztaty
Zimowa rozgrzewka strun głosowych z amatorskim Chór TAK

Chór TAK został zawiązany podczas Manify 2015, a regularną działalność rozpoczął jesienią 2015 roku. Od tego czasu w wybrane poniedziałki odbywają się próby, prowadzone przez Annę Ekielską-Skórę. Chór TAK to zespół amatorek i amatorów! Są wśród nas osoby profesjonalnie zajmujące się muzyką, ale staramy się cieszyć wspólnymi wykonaniami niezależnie od kompetencji, wieku czy barwy głosu. Łączy nas potrzeba niekonwencjonalnego aktywizmu, służącego budowaniu różnorodnego społeczeństwa przy pomocy wspólnego muzykowania.

15.45 Kilka słów o niemarnowaniu żywności podczas świąt i nie tylko powie nam Justyna Gabriel z Bank Żywności w Trójmieście

16.00-18.00 Projekcja filmu Miłość bezwarunkowa - pokaz filmu reż. Rafał Łysak
dyskusja z udziałem reżysera i aktora filmu Rafała Łysaka
wstęp wolny, ogranicza nas tylko liczba wolnych miejsc.

Czy porozumienie między 80-letnią skrajnie religijną kobietą i jej wnukiem gejem jest możliwe? Czy są w stanie przekroczyć swoją wiarę i przekonania w imię miłości? Jest to osobista historia Rafała, reżysera filmu. Od dzieciństwa wychowywała go babcia Teresa, którą traktuje jak drugą mamę. Całą swoją miłość i uwagę Teresa skupiła na Rafale, ukochanym wnuku... do momentu, kiedy powiedział jej o swoim homoseksualizmie. Ta wiadomość złamała jej serce..."

Grupa Męska Tolerado, Stowarzyszenie Tolerado, Krytyka Polityczna Świetlica w Trójmieście zapraszają na pokaz filmu Miłość Bezwarunkowa / Unconditional Love. Po filmie odbędzie się rozmowa z reżyserem i aktorem Rafał Łysak, którą poprowadzi Magdalena Nowacka.

Więcej o filmie i wielu wieeeelu nagrodach dowiecie się na Miłość Bezwarunkowa / Unconditional Love
Wydarzenia odbywają się w ramach Domu Sąsiedzkiego KULTURA i są dofinansowane przez Miasto Gdańsk.

Przeczytaj także