stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Międzynarodowe Spotkania z Twórczym Życiem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Świat Mało Znany".

gru 8

niedziela, g. 12:00

Gdańsk,
bilety 33 zł
Kup bilet
sty 11

sobota, g. 18:00

Sopot, Bitwy pod Płowcami 54,...
bilety 100 zł
ulgowy 80 zł
przedsprzedaż 60 zł
Kup bilet
"Świat Mało Znany" jest imprezą realizowaną cyklicznie od 23 lat. Jest to impreza artystyczna adresowana do twórców i artystów z niepełnosprawnością intelektualną z Polski i Europy oraz do szerokiego grona odbiorców społeczności lokalnej. Świat Mało Znany promuje potencjał i możliwości oraz osiągnięcia artystyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną z różnych regionów Polski i innych krajów Europy.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Działania realizowane w projekcie służą promowaniu pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej intelektualnie. Pragnąc odchodzić od powszechnie jeszcze stosowanych wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie terminów: "dziecko", "upośledzony", "nienormalny", "infantylny", organizujemy działania, które mają na celu pokazanie rzeczywistego obrazu dorosłego, utalentowanego, potrafiącego sprawnie się komunikować i włączać się w inicjatywy integracyjne człowieka.

"Świat Mało Znany" jest imprezą, która umożliwia osobom niepełnosprawnym integrację ze środowiskiem - wspólne warsztaty, koncerty, działania plenerowe realizowane z udziałem osób pełnosprawnych w otwartej przestrzeni, nie jest jedynie wspólnym występem na scenie. Kilkudniowa praca warsztatowa sprzyja integracji, wspólnemu zrozumieniu i poznaniu prawdziwego świata osób niepełnosprawnych. To niepowtarzalna okazja do współdziałania ze środowiskiem, z którym na co dzień większość z nas nie ma kontaktu.

20-23 czerwca
PSONI Koło w Gdańsku

Warsztaty muzyczne - prowadzenie Krzysztof Arszyn Topolski ,
Warsztaty teatralno - taneczne - prowadzenie Agata Gregorkiewicz, Jarek Rebeliński
Warsztaty muralu - prowadzenie Jacek Wielebski
Warsztaty fotograficzne - prowadzenie Krzysztof Mystkowski

20 czerwca
Europejskie Centrum Solidarności

Przegląd teatralny grupy Im Plus + Kiermasz organizacji pozarządowych
15:30 - otrawcie kiermaszu
15:45 - otwarcie Festiwalu
16:00 - Teatr Mimoto - "BLATTA ORIENTALIS"
16:45 - Pilski Teatr Tańca "Tańczę = Jestem" - "Samotność"
17:15 - Teatr Biuro Rzeczy Osobistych - "Miasto Moje"
18:00 - Teatr Kasablanka - "Garb"
18:45 - Teatrazem + Remont Pomp - "ONI"
19:30 - Teatr Ubogi Relacji - " On i Ona. Bajka bez morału"

21 czerwca
Galeria Świętojańska

18:00 - Wernisaż wystawy Małgorzaty Róg "Piękno Motyli"

23 czerwca
Klub Żak

19:00 - koncert warsztatowej grupy muzycznej prowadzonej przez Krzysztofa Arszyna Topolskiego
19:45 - Zespół "A może ..." oraz gościnnie Tomasz Gadecki na saksofonach
21:00 - Remont Pomp + Mikołaj Trzaska + Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

24 czerwca
Europejskie Centrum Solidarności:

16:30 - wystawa prac Marii Krzempek oraz grupy warsztatowej Yelizavety Krotovej
17:00 - Koncert Orkiestry Vita Activa pod dyrekcją Mirosławy Lipińskiej, gościnnie Amber Brass Quintet.

25 czerwca
Złota Brama, ul. Długa

12:00 Parada - happening, przemarsz uczestników warsztatów w artystycznym korowodzie, przy muzyce bębnów ulicą Długą w kierunku Długiego Targu, zakończony happeningiem przygotowanym przez uczestników warsztatów i profesjonalnych artystów.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny ilość miejsc ograniczona.

Teatr Mimo To 
Spektakl: BLATTA ORIENTALIS

Scenariusz i reżyseria: Barbara Ziemkiewicz i Adam Stawicki
Muzyka: The Seatbelts

"Ze smutkiem trzeba tak walczyć, jak z chorobą. Nie dopuścić, żeby się stała chronicznym stanem, nałogiem myśli i uczuć. Trzeba mu przeciwstawić cele i dążenia, które pozostały żywe, trzeba przeciwstawić obowiązek względem ludzi - ludzi bliskich i Tobie oddanych. Rozumiesz? Jest w Tobie więcej sił, niż Ci się teraz zdaje".
(Stanisław Witkiewicz, list ojca do syna)

Spektakl "Blatta orientalis" stworzony został z okazji 10-lecia grupy teatralnej Mimoto i zawiera w sobie szereg elementów nawiązujących do dotychczasowej twórczości teatru. Najnowsza realizacja grupy pozostaje w "szalonej" stylistyce twórczości Witkacego. Opowiada stasiową historię napaści karaluchów z Amery. W niebajkowej rzeczywistości, trudnościach życia codziennego karaluchy stanowią plagę cywilizacji, zawierając w swej przenośni bezduszność, wyzucie z uczuć, egoizm i uzależnienie? Karaluchy z Amery to domena współczesnej cywilizacji... a ratunku nie widać?

Teatr: Pilski Teatr Tańca "Tańczę = Jestem"
Tytuł: "Samotność"

Scenariusz: Ewa Pierzgalska

Historia z dawien dawna ... o relacjach międzyludzkich, bo odkąd istnieje człowiek to istnieje konflikt i samotność. I tu też harmonię burzy egoizm. To opowieść o poszukiwaniu drugiego człowieka, przyjaźni... a może nawet akceptacji. Ten brak bliskości, oddechu, spojrzenia sprawia, że zaczynamy, a nasze ciało staje się bezduszną marionetką.

I choćby odwrócił się "cały świat" to znajdzie się ktoś, kto tchnie w nas nowe życie, posypie pyłem nadziei i przyprawi nam skrzydeł.

Teatr Biuro Rzeczy Osobistych
Spektakl: Moje miasto

Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Biegajło

Spektakl "Moje miasto" ukazuje wybrane miejsca i wydarzenia z kilkudziesięcioletniej historii Gdyni. Powolnie snujące się plastyczne obrazy zawierają osobistą rejestrację zdarzeń z życia aktorów, ich rodzin i mieszkańców miasta. W spektaklu zespół umieścił cząstkę siebie związaną z regionem, w którym duch kaszubskiej tradycji odradza się.

Przedstawienie jest również komunikatem o możliwościach i potrzebie aktywnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym.

Teatr Kasablanka
Tytuł: "Garb"

reżyseria, scenariusz: Arkadiusz Szczurek
muzyka: Remont Pomp

Spektakl powstał na motywach opowiadania "Garby" Leszka Kołakowskiego. Opowiada o sile presji społecznej i utracie tożsamości.

Bohater o imieniu Ajio zaczyna chorować na GARB. Po przebrnięciu przez maszynę biurokracji, trafia do lekarzy, którzy są bezsilni wobec osobliwego GARBU, który rosnąc upodabnia się do nosiciela, zaczyna dominować nad Ajio i zawłaszczać jego osobowość....

TeatRazem i Remont Pomp 
Spektakl: ONI

Reżyseria: Jarek Rebeliński
Muzyka: Jarek Marciszewski/Remont Pomp

Spektakl to wynik rozmów. Rozmów o kobiecości, męskości, dorosłości, pracy. Rozmów o braku rozmów o kobiecości, męskości, dorosłości, pracy. Kim są ONI w świecie osób pełnosprawnych. Może stanowią plemię jakieś obcej cywilizacji, które nieustannie próbujemy rehabilitować, dostosowywać, porównywać. A może to nasz świat po prostu tak wygląda. Dążymy do czegoś czego nie potrafimy nazwać i zmuszamy innych by robili to samo. Normalność i nienormalność. Kategoria. Sort. Dzielimy wszystko wokół siebie. Przyznajemy, dajemy, odbieramy, decydujemy. Bo wiemy lepiej. Wiemy lepiej?

Teatr Ubogi Relacji
Spektakl: On i Ona. Bajka bez morału

Reżyseria: Jacek Spica,
Scenariusz: zespół TUR.
Kostiumy: Gosia Golińska

Spektakl  "On i Ona. Bajka bez morału" to prosta historia kobiety i mężczyzny, którzy próbując do siebie się zbliżyć przechodzą ciężką drogę.


Zespół "A może ..." oraz gościnnie Tomasz Gadecki na saksofonach

Projekt muzyczny grupy "A może ..." jest rezultatem warsztatów muzycznych z osobami niepełnosprawnymi w ramach współpracy z Fundacją Sprawni Inaczej z Gdańska.  Artyści eksperymentują z różnymi formami, jak muzyka ilustracyjna, improwizacja, słuchowisko, performance, działania teatralne. Czerpią inspirację z otaczających człowieka dźwięków, jak odgłosy natury, morza, ptaków, czy zgiełku miejskiego. Koncerty zespołu "A może ..." są za każdym razem inne i zaskakują połączeniem różnych form, czasami towarzyszą im pokazy multimedialne.

Remont Pomp + Mikołaj Trzaska + Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

Remont Pomp, Mikołaj Trzaska oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego spotkali się w maju 2017 roku na tygodniowe warsztaty w siedzibie Ośrodka Pogranicze. W ciągu tygodnia dwa zespoły przy wsparciu Mikołaja Trzaski przygotowały koncert, w którym słychać wzajemne inspiracje i przenikanie różnych tradycji muzycznych. W Żaku będzie można usłyszeć muzykę etniczną, sonorystyczną, jazzową, freejazzową, klezmerską oraz improwizowaną. Podczas wspólnej pracy inspiracją były dla nas utwory Johna Coltrane, Ornette Colemana jak i tradycje muzyki żydowskiej i afrykańskiej. Wspólny projekt łączy potencjał dwóch zespołów i Mikołaja Trzaski tworząc nieprzewidywalną mieszankę.

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Borderland - Pogranicze, Sejny. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej.

Muzyka klezmerska - niegdyś towarzysząca żydowskim obrzędom religijnym - z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową, graną podczas żydowskich ślubów i uroczystości. Dziś nie unika wpływów jazzu, folku, elektroniki, rocka, a nawet funka, reggae i hip-hopu. 

Dzisiaj gra ją już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie.

Muzyka klezmerska jest obecna w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych. Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia.

Dzisiaj sejneńscy muzycy zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim wybitnymi muzykami młodego pokolenia poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich lat odwiedzali "Sejneńską Spółdzielnię Jazzową" (kolejny długofalowy program prowadzony przez sejneńskich muzyków) zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach.

Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach.

Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt: "Złota Platyna" wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt: "Pomp Power" zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazał się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa kilogram records. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu na płytach zyskała bardziej free jazzowo, improwizowany charakter.

Remont Pomp zagrał wiele koncertów w trójmieście jak i innych miastach Polski. Grał również za granicą w krajach tj: w Izrael, Niemcy, Słowacja, Irlandia Półnpcna i Szkocja. Największym międzynarodowym osiągnięciem zespołu była ponad 2 tygodniowo trasa w Australii wraz z Mikołajem Trzaską, Rabih Behaini oraz zespołami The Useless Assembly, Tralala Blip, podczas której zespół zagrał 5 koncertów w: Sydney, Melbourne, Brisbane, Lismore i Wagga Wagga.

Mikołaj Trzaska - urodzony w Gdańsku saksofonista i klarnecista basowy. Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się jedną z czołowych postacią polskiej sceny improwizowanej. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej. Jest liderem, międzynarodowego tria Volumen i kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar - wykonującego muzykę żydowską, Resonance - tentetu Kena Vandermarka oraz tria Riverloam, współtworzonego z brytyjskimi muzykami: Markiem Sandersem i Olie Bricem. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Claytonem Thomasem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlanderem, Davem Rempisem. Jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim) oraz tworzy projekt muzyczno-literacki z Andrzejem Stasiukiem.

ORKIESTRA VITA ACTIVA - (powstała w 1995 roku) pod dyrekcją Mirosławy Lipińskiej zagrała 250 koncertów w 60 miastach Polski i Europy. Orkiestra wykonuje muzykę klasyczną, romantyczną, filmową, sonorystyczną, soul - słowem doskonale odnajduje się w muzyce o różnorodnej stylistyce, zaskakując pomysłowymi błyskotliwymi aranżacjami. Bogate instrumentarium perkusyjne, ze wspaniałą marimbą, wibrafonem, ksylofonami, kotłami orkiestrowymi i wieloma innymi instrumentami (Orkiestra używa ich około 100), pozwala na ekspresyjne, pełne niuansów wykonawczych, interpretacje utworów. Gościnnie wraz z Orkiestrą wystąpi Amber Brass Quintet. W programie koncertu prapremierowe wykonanie nowego utworu w repertuarze OVA. Zapraszamy.
zobacz: www.orkiestra-vita-activa.pl

Wystawa prac Marii Krzempek oraz grupy warsztatowej Yelizavety Krotovej


Maria Krzempek, ur. w 1989 r. w Gdańsku. W Pracowni Plastycznej, prowadzonej przez Marię Klepacką, pojawiła się przed niespełna dwoma laty. Pierwszym dokonaniem malarskim była Martwa natura z wełną 1,2,3. Te trzy obrazy wysłane na Ogólnopolski Konkurs Malarski w Bydgoszczy w 2015r. nie otrzymały nagrody, jednak zostały wybrane do wystawy pokonkursowej.

Prace Marii charakteryzują się zawsze czymś mocnym, co od razu zatrzymuje wzrok, a to kompozycją, a to kreską, obrysem, tłem, lub pozostawieniem przedstawienia bez tła, emanują zawartą w sobie dozą energii istnienia. Maluje portrety, architekturę -jak dotąd cerkwie, instrumenty muzyczne, bukiety w wazonach, portrety; wszystko z jakąś cechą dramatyzmu, z wyrazistością, nie pozostawiając wątpliwości, że namalowana postać, przedmiot, owoc czy kwiat na pewno są realne i aż błyszczą swoją witalnością. Inspiracją do portretów kobiecych są dla Marii wielcy malarze, Leonardo da Vinci, Gustaw Klimt. W jej obrazach pozostaje nastrój i dystynkcja przedstawionej przez Leonardo damy, ledwo zaznaczona biżuteria. Klimt zaś jest rozpoznawalny przez zdobniczość sukni swojej modelki a także pozę postaci. Interesujący dla Marii Krzempek wydaje się być jakiś dramatyzm, wewnętrzne moce we wszystkim na co patrzy. W ostatniej swojej pracy zainteresowała się obrazem Zraniony łabędź, Jana Asselyna, na razie widzimy dobry rysunek, w innym układzie niż w oryginale. Jeśli trafi na wystawę, zobaczymy jak to pokaże się w ostatecznym kształcie. Całości pracy artystycznej Marii Krzempek dopełniają rysunki ołówkiem lub cienkopisem -instrumentów muzycznych, architektury, także postaci. Rysunki bardzo bogate w kreskę, świetnie zamknięte w swoim konturze, czyste co do wyrazu

Wystawa prac grupy warsztatowej Yelizavety Krotovej

Wystawione prace powstały w ramach warsztatów plastycznych prowadzonych przez Yelyzavetę Krotovą, wolontariuszkę z Ukrainy pracującą w PSONI w ramach Wolontariatu Europejskiego EVS. Artyści: Wojciech Birtus, Maria Krzempek oraz Michał Tyburski przez kilka miesięcy zajmowali się tematem morza. Zainteresowanie to wzięło się z nadmorskim położeniem Gdańska, a także wizyty w Akwarium Gdyńskim. Powstałe prace przedstawiają świat podwodny. Można go nazwać "światem mało znanym", a artyści w trakcie pracy starali się wniknąć również w swoje niepoznane światy. Malowanie nieznanego miało pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania, które dotąd pozostawały bez odpowiedzi.