Działania realizowane w projekcie służą promowaniu pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej intelektualnie. Pragnąc odchodzić od powszechnie jeszcze stosowanych wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie terminów: "dziecko" , "infantylny", organizujemy działania , które mają na celu pokazanie rzeczywistego obrazu człowieka dorosłego, utalentowanego, potrafiącego sprawnie się komunikować i włączać się w inicjatywy integracyjne człowieka.
"Świat Mało Znany" jest imprezą, która umożliwia osobom niepełnosprawnym integrację ze środowiskiem. Działania realizowane z udziałem osób pełnosprawnych nie są jedynie wspólnym występem na scenie. - wspólne warsztaty, koncerty, działania plenerowe realizowane z udziałem osób pełnosprawnych w otwartej przestrzeni, nie jest jedynie wspólnym występem na scenie. Kilkudniowa praca warsztatowa, koncerty, działania plenerowe sprzyja integracji, wspólnemu zrozumieniu i poznaniu prawdziwego świata osób niepełnosprawnych. To niepowtarzalna okazja do współdziałania ze środowiskiem, z którym na co dzień większość z nas nie ma kontaktu.
11 -14 czerwca - warsztaty
PSONI Koło w Gdańsku
Warsztaty taneczne - prowadząca Katarzyna Jackowska zespół Jazgodki
Warsztaty teatralne - prowadzący Jarek Rebeliński
Warsztaty muralu - prowadzący Maciej Salamon
Warsztaty fotograficzne - prowadzący Krzysztof Mystkowski
Warsztaty muzyczne - prowadzący Mikołaj Trzaska + Rabih Beaini
14 czerwca - przegląd teatralny
Europejskie Centrum Solidarności 17.00 - Teatr Mimoto - "Teraz nie ty"
18.00 - Teatr Biuro Rzeczy Osobistych - "Instytut Pana B"
19.30 - Teatr Przebudzeni - "Istny Cyrk"
Pomiędzy spektaklami happening Teatru Razem - Wolno Mi Iść
15 czerwca -parada happening Złota Brama - Ul. Długa
12.00 - Parada - happening, przemarsz uczestników warsztatów w artystycznym korowodzie, przy muzyce bębnów ulicą Długą w kierunku Długiego Targu, zakończony happeningiem przygotowanym przez uczestników warsztatów i profesjonalnych artystów oraz koncertem zespołu Jazgodki.
15 czerwca - koncerty
Europejskie Centrum Solidarności 19.00 - Koncert zespołu Caritas Capella
20.00 - Koncert zespołu Remont Pomp + Mikołaj Trzaska + Rabih Beaini
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny ilość miejsc ograniczona.
Strona Festiwalu -
www.facebook.com/swiatmaloznanyTeatr Mimo To
Spektakl: "Teraz nie ty!"
Scenariusz i reżyseria: Barbara Ziemkiewiczna podstawie "Antygony w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego
"(...) dzisiaj w teatrze jest co najmniej jedna osoba,
która niedługo znajdzie się na ulicy (...)"
Tragifarsa "Teraz nie ty!" to opowieść, którą każdy z nas mógłby odnieść do samego siebie. Nie wiemy tego, co może wydarzyć się jutro, za tydzień, za rok... i jakim stanie się nasze życie. Bezdomny bohater sztuki, jako Everyman odnosić się może do każdego, bez względu na to, jaką obecnie zajmujemy pozycję, pełnimy funkcję, kim jesteśmy... Nikt nie może być pewien tego, co przyniesie czas. Spektakl porusza fundamentalną kwestię godności i przynależności człowieka, w oparciu o doświadczenia w przestrzeni, jaką staje się dla bohaterów namiot bezdomnych w nowojorskim parku.
Bohaterami spektaklu jest grupa homelessów, która postanawia 'zaczarować' własną przykrą rzeczywistość angażując się w próbę wystawienia spektaklu o nich samych.
Teatr Biuro Rzeczy Osobistych
Spektakl: Instytut Pana B
Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Biegajło Spektakl inspirowany jest powieścią Jakub von Gunten Roberta Walsera oraz osobistymi doświadczeniami występujących aktorów.
Do tytułowego Instytutu trafiają osoby, które są niezdolne do samodzielnego funkcjonowania. Opresyjna atmosfera stworzona przez despotycznego Pana B, który zarządza placówką pozbawia podopiecznych poczucia bezpieczeństwa. Zapowiadany przyjazd Najwyższego Komisarza ma być sprawdzianem, który może zmienić rzeczywistość. Pan B widząc w tym swoją szansę podporządkowuje osobistemu celowi każdy element życia podopiecznych. Skuteczność swoich praktyk uzależnia od stosowania surowej dyscypliny według której najważniejsza jest troska o czystość i porządek. Znajdujący się niekomfortowych warunach wychowankowie podejmują próby walki o zachowanie poczucia godności.
Widzowie Świata Mało Znanego będą mieli okazję zobaczyć próbę otwartą okrojonej wersji spektaklu. Premiera planowana jest na listopad 2019 roku.
Muzyka: Marzena Majcher
Scenografia, kostiumy: Agnieszka Szewczyk
Teatr Przebudzeni
Spektakl: Istny cyrk
Scenariusz: Zespół
Reżyseria: Monika Kazimierczyk i Dariusz WychudzkiPrzełamywanie duszy słonia, czyli najgłówniejszy etap tresury...
Polega to na zamknięciu kilkumiesięcznego słoniątka w bardzo ciasnym pomieszczeniu i przywiązaniu go linami oraz łańcuchami w celu całkowitego unieruchomienia. Następnie zadaje się ból i rany (bije się słonia) ostrą częścią haka po całym ciele - nawet w środku ucha - do momentu, aż słonik nie przestanie się bronić i krzyczeć. Gdy opadnie z sił oznacza to, że jego dusza została przełamana, a on jest gotowy do tresury właściwej. Połowa malców nie przeżywa.
Inspiracją do stworzenia spektaklu stały się osobiste przeżycia aktorów - sytuacje, wydarzenia, ludzie, słowa, zdania, epitety, jak również sytuacje i sceny, które Zespół napotkał na swojej twórczej drodze. Ponadto przy pracy nad scenariuszem cennym źródłem okazały się takie filmy, jak: "Człowiek - słoń", "Cyrk Motyli", "Dziwolągi" oraz książka "Jarmark Odmieńców". Materiały te okazały się być adekwatne do doświadczeń aktorów i przesłania spektaklu. Jak dalece i przewrotnie można pojmować piękno i brzydotę, normalność i dziwaczność, świętość, obsceniczność i wolność..? Gdzie są granice do przełamania duszy? Czy zostały przekroczone? Odpowiedzią na pytania są: zdrowy dystans, humor, pasja, samorealizacja, poczucie wartości i wiary we własne siły - nawet tych najsłabszych stron.
Teatr Razem
Happening wolno mi iść
Reżyseria: Jarek RebelińskiSłowo 'wolność' odmieniane przez różne przypadki: dla wolności - z wolnością - o wolność.
Wolność jest wrażeniem czegoś tak bliskiego, jak oddech. Ale... czy muszę oddychać? czy chcę? czy muszę być wolny/wolna? czy chcę? Może brak wolności też jest wyborem? Może wolność to brak komfortu?
MUSZĘ / CHCĘ - słowa klucze - ja - wybór
Wolno mi?
Wolno mi iść? Wolno.
Bez pośpiechu, bez normalności, w nienormalności.
A kiedy Cię spotkam i spojrzę na Ciebie? Co zobaczę?
Może to, co zobaczę wystarczy...
Nie szukamy odpowiedzi. Zadajemy pytania. Wolno nam. I chcemy się z Tobą spotkać. Twój wybór. Czy chcesz odpowiadać? Czy chcesz się z nami spotkać w pytaniu?
Zespół Jazgodki Zespół Jazgodki powstał w 2005 roku we wsi Godki na Warmii. Powstał w kuchni. Jesień była ciepła, zima długa i mroźna, cóż było robić? Czy coś może rozproszyć lepiej zimowy mrok niż sztajerek o ósmej rano przy kawie i ostra rumuńska hora przy wieczornym winku? Na początku było nas dwie plus okoliczni muzycy spontaniczni, z którymi przewędrowałyśmy wszystkie okoliczne kuchnie. Potem te wędrówki wyszły poza kuchnie, poza okolice nasze najbliższe, potrzeba wspólnego grania prowadziła nas szerokim szlakiem nad górami i morzem, krętymi wiejskimi dróżkami i tajnymi ścieżkami dźwięków od szwedzkiego Gallivare aż do Ankary, od północy na samo południe Europy.
W repertuarze mamy tradycyjną i dawną muzykę z różnych epok i krajów Europy - szwedzką, duńską, węgierską, rumuńską, cygańską, bałkańską, polską, hiszpańską i sefardyjską z pełnym wachlarzem nastrojów - od zabawy, przez lirykę, po historie dramatyczne oraz taneczne rytmy. Chętnie gramy też muzykę miejską - stare walce, rzewne tanga - oraz repertuar całkowicie autorski, inspirowany muzyką etniczną.
Więcej o zespole -
https://jazgodki.wordpress.com/o-nas/Remont Pomp + Mikołaj Trzaska + Rabih Beaini Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach.
Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt: "Złota Platyna" wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt: "Pomp Power" zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazał się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa kilogram records. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu na płytach zyskała bardziej free jazzowo, improwizowany charakter.
Remont Pomp zagrał wiele koncertów w trójmieście jak i innych miastach Polski. Grał również za granicą w krajach tj: w Izrael, Niemcy, Słowacja, Irlandia Półnpcna i Szkocja. Największym międzynarodowym osiągnięciem zespołu była ponad 2 tygodniowo trasa w Australii wraz z Mikołajem Trzaską, Rabih Behaini oraz zespołami The Useless Assembly, Tralala Blip, podczas której zespół zagrał 5 koncertów w: Sydney, Melbourne, Brisbane, Lismore i Wagga Wagga.
Remont Pomp współpracował także z muzykami takimi jak: Tomasz Antonowicz, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty, Artur Majewski, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty), Olo Walicki, Raphael Rogiński, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego czy Wojtek Mazolweski. W 2014 roku zagrał koncert z Kwartetem Ircha Clarinet Quartet na Festiwalu Unsound w Krakowie.
Zespół jest także odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 12 spektakli.
Mikołaj Trzaska - urodzony w Gdańsku saksofonista i klarnecista
basowy. Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się jedną z czołowych postacią polskiej sceny improwizowanej. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej. Jest liderem, międzynarodowego tria Volumen i kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar - wykonujacego muzykę żydowską, Resonance - tentetu Kena Vandermarka oraz tria Riverloam, współtworzonego z brytyjskimi muzykami: Markiem Sandersem i Olie Bricem. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Claytonem Thomasem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlanderem, Davem Rempisem. Jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim) oraz tworzy projekt muzyczno-literacki z Andrzejem Stasiukiem.
Remont Pomp + Mikołaj Trzaska
www.remontpomp.bandcamp.com Rabih Beaini - Urodzony w Libanie producent i DJ Rabih Beaini (wcześniej znany jako Morphosis) specjalizuje się w surowym, działającym na wyobraźnie, analogowym techno. W ubiegłym roku jego wytwórnia Morphine rozpoczęła prace nad kluczowymi (często pomijanymi) głosami w awangardowej muzyce elektronicznej i międzynarodowej.
Beaini tworzył emocjonalną i eksplorującą muzykę elektroniczną dla takich wytwórni jak: Sistrum Recordings (Detroit), M> O> S (Amsterdam) i Styrax (Berlin). Jego dwa ostatnie albumy; Albidaya, stworzone przez libańska wytwórnie label Annihaya i Dismantle/Music For Vampyr od wytwórnia Honest Jon's podążają za jego docenionym przez krytyków debiutem w 2011 roku "What Have We Learne", wyt. Delsin.
Beani współpracuje z Upperground Orchestra, wielogłowicowym zespołem improwizacyjnym, który bada muzyczne tereny między elektroniką, techno i improwizowanym jazzem.
Jako producent współpracuje z Charlesem Cohenem amerykańskim improwizatorem i mistrzem syntezatora Buchla, Pauline Oliveros kompozytorką amerykańską, Pierre Bastien francuskim twórcą mechanicznej orkiestry, i wybuchowym indonezyjski duetem Senyawa.
https://www.facebook.com/events/971258929929508/https://www.facebook.com/events/1320910114751653/https://www.facebook.com/events/582446505579918/