stat

O badaniach etnograficznych, produkcji muzyki i świątyniach przodków opowie Piotr Cichocki, autor książek Wzmacniane modlitwy. Dźwięk w społeczno-duchowych światach postkolonii (słowo/obraz terytoria, 2024) i Vimbuza z północnego Malawi: ucieleśnione teorie, praktyki postkolonialności (WUW, 2025).

Piotr Cichocki bada współczesne praktyki głosowe stosowane w kościołach chrześcijańskich oraz lokalnych zwyczajach religijno-medycznych (vimbuza). W praktykach tych ujawniają się (lub zostają upozorowane) rozmaite podmiotowości wiernych. Dźwięki stanowią bowiem niewidzialne spoiwo zarówno doświadczenia codzienności, jak i działań niecodziennych, rytualnych. Wybrzmiewają w przestrzeni publicznej, w świątyniach, w mediach. Pomagają dotrzeć do ludzi. Są przejawem kreatywności i źródłem rozrywki. Pośredniczą między ludźmi i duchami, umożliwiają wzmocnienie modlitwy (opis ze strony wydawnictwa słowo/obraz terytoria).

Książki są efektem długotrwałych badań terenowych w północnym Malawi. W opowieści Autora przeplatać się będą różne sposoby myślenia i perspektywy dyscyplinarne: antropologia dźwięku, postkolonializm i religioznawstwo, etnografia zaangażowana i afrykanistyka. Podstawą jego metodologii jest relacyjność, natomiast odpowiednim kluczem do badania relacji jest według niego dźwięk. Równolegle do opisów tego, co materialne i polityczne, celem książki jest całościowe wyjaśnienie doświadczeń dźwięku religijnego.

Zapraszamy do biblioteki Koc i Książka (ul. Kazimierza Wielkiego 14, Sopot).
Wstęp wolny.

Spotkanie z Piotrem Cichockim odbywa się w ramach cyklu spotkań, warsztatów i prelekcji dotyczących literatury i kultur Afryki współczesnej o organizowanej przez bibliotekę Koc i Książka z okazji obchodów dnia Afryki (25.05).

dr Piotr Cichocki - Antropolog społeczny związany z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi Interdyscyplinarny Zespół Badań Postkolonialnych. Interesuje się relacjami między materialnością, technologią, dźwiękiem i religijnością. Badania prowadzi we wschodnioafrykańskich państwach Malawi i Tanzanii. Jako muzyk łączy cyfrowe i analogowe źródła dźwięku projektując europejsko-afrykańskie post-style. W ramach wydawnictwa 1000HZ promuje głównie afrykańskich artystów niezależnych i ludowych.
maj 17

sobota, g. 18:30 - 21:30

Gdańsk, ul. Batorego 18
bilety 150 zł
ulgowy 270 zł
Kup bilet