stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Noc Sztuki jest doskonałą okazją do refleksji nad rolą światła i ciemności w działaniach artystów. Z tej okazji skupimy się właśnie tego wieczoru na dwóch dziedzinach sztuki, dla których światło i ciemność stanowią istotny element, a mianowicie - na fotografii i filmie eksperymentalnym z pierwszej połowy XX wieku.

Eksperymenty fotograficzne, pokaz kina niemego - jednego z pierwszych filmów science-fiction - z muzyką na żywo w wykonaniu MANANASOKO oraz piknik pod gwiazdami w ogródku Stacji Orunia z 26 na 27 lipca. Start: 19:00

Spotkanie rozpoczynamy wspólnym piknikowaniem - zapraszamy z własnym prowiantem lub bez... do naszego ogródka w Parku Schopenhauera. Zapewniamy leżaki, stoliki, krzesełka. Przekąski i napoje piknikowe będzie można także zakupić na miejscu.

O godzinie 20:00 startujemy z eksperymentami fotograficznymi dla dzieci od 8 lat, ich opiekunów i wszystkich zainteresowanych fotografią. Będziemy tworzyć fotogramy, czyli obrazy wykonane na materiale światłoczułym.

Projekcję filmu niemego z muzyką na żywo rozpoczynamy o 22:00. Będzie to film Jakowa Protazanowa z 1924 roku pt. "AELITA" - jeden z pierwszych filmów science-fiction i ogłoszony "jednym z najlepszych filmów epoki".
"Aelicie" towarzyszyć będzie muzyka eksperymentalna grana na żywo, skomponowana i wykonana przez MANANASOKO.

Szczegóły pokazu i koncertu:

AELITA
(przygodowy, sci-fi, niemy | 1924 r. | ZSRR | 113 min.)

Film opowiada o planach radzieckiego inżyniera Łosia, który postanawia wyruszyć na Marsa, aby zaprowadzić tam ustrój komunistyczny.
Jednakże czy okaże się to takie proste, gdy do "gry" dołączy Aelita - księżniczka Marsa?
"Aelita" to jeden z pierwszych filmów gatunku science fiction, ale czy tylko? Może to także metafora życia z czasów jego powstania.
Film oparty jest na powieści Aleksieja Tołstoja Aelita (Kobieta o błękitnej twarzy) - powieści fantastycznej wyrosłej z inspiracji twórczością G.H. Wellsa i zrealizowany przez reżysera Jakowa Protazanowa.
Frederik Pol - amerykański pisarz science-fiction - określił tę ekranizację "jednym z najlepszych filmów science-fiction swej epoki".
Wszystko dzieje się w oprawie futurystycznej scenografii i kostiumach nad stworzeniem których czuwała Nadieżda Łamanowa.
Autorką samych kostiumów była Aleksandra Ekster (ur. w Białymstoku) - uznana przedstawicielka ukraińskiej awangardy.
W roli tytułowej Julja Sołncewa - zdobywczyni Złotej Palmy.

MANANASOKO:

Mananasoko to Maciej Wojnicki, występujący solo, wykonujący własne kompozycje przy użyciu skrzypiec, głosu, ręcznie robionych instrumentów i samodzielnie napisanego oprogramowania. Maciej Wojnicki jest muzykiem, programistą audio/video, skrzypkiem, wokalistą, kompozytorem i założycielem "O" - pierwszego w Polsce studia specjalizującego się w tworzeniu interaktywnych instalacji multimedialnych. Prowadzi warsztaty programowania interaktywnych multimediów, konstruuje instrumenty, tworzy muzykę na potrzeby spektakli, filmów krótkometrażowych i animowanych. Tego wieczoru zaprezentuje muzykę skomponowaną specjalnie na pokaz filmu "Aelita" w Stacji Orunia.

Program szczegółowy Nocy Sztuki w Stacji Orunia:

Piknik pod gwiazdami - 19:00 - 24:00 w Parku Schopenhauera, ogródek Stacji Orunia
Eksperymenty fotograficzne - 20:00 - 22:00 w pracowniach Stacji Orunia
Projekcja z muzyką na żywo - 22:00 - 24:00 ogródek Stacji Orunia


Wstęp: wolny | udział w eksperymencie fotograficznym - 5 zł
Na eksperymenty fotograficzne można dokonywać rezerwacji miejsc. Rezerwacje: a.abakanowicz@gak.gda.pl

Stacja Orunia / Dworek Artura GAK
08-026 Gdańsk, ul. Dworcowa 9,
tel. (058) 306 - 66 -76 w. 37
stacjaorunia@gak.gda.pl
www.gak.gda.pl | facebook.com/StacjaOrunia | www.stacjaorunia.weebly.com