stat
Impreza już się odbyła

Światowe prawykonania utworów carillonowych

W Gdańsku, carillonowej stolicy Polski, będą miały miejsce światowe prawykonania dwóch utworów na carillon polskich kompozytorów współczesnych. Repertuar carillonowy poszerzy się o dzieła Marty Ptaszyńskiej i Krzysztofa Meyera. Zagra je Monika Kaźmierczak, piastująca funkcję carillonistki miejskiej. Wstępem do każdego z koncertów będzie rozmowa z kompozytorami i carillonistką oraz zaproszonymi gośćmi.

Prawykonania utworów na gdańskich carillonach:

"Memento" / Krzysztof Meyer

Kiedy: 9 września 2023 (sobota), godz. 12.00
Gdzie: okolice Ratusza Głównego Miasta / Długi Targ

"Dzwony św. Katarzyny" / Marta Ptaszyńska
Kiedy: 9 września 2023 (sobota), godz. 15.00
Gdzie: ogród kościoła św. Katarzyny w Gdańsku

Wstępem do każdego z koncertów będzie rozmowa z kompozytorami i carillonistką oraz zaproszonymi gośćmi, którą poprowadzi red. Jacek Hawryluk.

Krzysztof Meyer
Kompozytor, pianista, pedagog, autor książek o muzyce. Wieloletni członek Zarządu Głównego oraz prezes Związku Kompozytorów Polskich. Uczeń Stanisława Wiechowicza, Krzysztofa Pendereckiego i Nadii Boulanger. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie (teoria muzyki oraz kompozycja). Wykładowca w macierzystej uczelni, a także w Hochschule für Musik w Kolonii. Uczestnik konkursów kompozytorskich oraz laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu czy Grand Prix księcia Pierre'a de Monaco; najmłodszy debiutant w historii Warszawskiej Jesieni. We wczesnych kompozycjach Meyer korzystał ze środków ówczesnej awangardy: sonoryzmu, bruityzmu, aleatoryzmu. W kolejnych latach twórca skierował się ku ładowi formalnemu, równowadze elementów dzieła i tradycyjnemu postrzeganiu piękna brzmienia, składających się na narracyjną formę utworów. Meyer jest autorem wielu artykułów i książek o muzyce, m.in. pierwszej polskiej monografii życia i twórczości Dmitrija Szostakowicza. Uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Marta Ptaszyńska
Kompozytorka i pedagog, jedna z najbardziej znanych postaci polskiej muzyki współczesnej. Absolwentka klas kompozycji oraz teorii muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie oraz klasy perkusji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Kształciła się również w u Nadii Boulanger, Pierre'a Schaeffera oraz Oliviera Messiaena. Studia w zakresie gry na perkusji oraz kompozycji kontynuowała w Stanach Zjednoczonych, tam też rozpoczęła działalność pedagogiczną. W 1998 roku została profesorem Uniwersytetu w Chicago. Jej muzyka jest różnorodna zarówno w wykorzystywanych formach, w brzmieniu oraz warstwie technicznej, odznacza się bogatą fakturą, kolorystyką, dynamiką; zdobycze awangardy zestawiane są z liryzmem, elementy tradycyjne z nowoczesnymi. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in.: na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego w Nowym Jorku, Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, John Simon Guggenheim Memorial Foundation. W 1995 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2022 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Monika Kaźmierczak
Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort. Stypendystka miasta Gdańska i rządu niderlandzkiego. Naukę gry na carillonie rozpoczęła w 2000 roku podczas kursów u Gerta Oldenbeuvinga organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w Belgii prowadzonych przez Geerta D'hollandera. Od 2001 roku gra na gdańskich carillonach, a od 2018 roku nominalnie piastuje funkcję carillonistki miejskiej. Jest laureatką międzynarodowych konkursów gry na carillonie. Aktywnie koncertuje w Polsce i na świecie. Prezeska Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego w latach 2011-2015 oraz kierowniczka Chóru Mieszczan Gdańskich w latach 2006-2017. Obecnie jest adiunktem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Organizatorka m.in. kilku edycji Muzycznego Święta Miasta, Letnich Koncertów Carillonowych i Gdańskiego Festiwalu Carillonowego. W 2021 roku zarejestrowała nominowany do statuetki Fryderyka album "Contemporary Carillon" (Anaklasis). Uhonorowana Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" za rok 2020 oraz odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".