stat
Wydarzenie już się odbyło

Światowy Dzień Jogi pod patronatem Amnesty International

W tym roku Światowy Dzień Jogi, pod patronatem Amnesty International, przypada w niedzielę 31 stycznia. Nauczyciele oraz szkoły jogi z całego świata poświęcą swoje czas i energię na dwugodzinną sesję jogi, dedykowaną prawom człowieka. Zajęcia powinny odbyć pomiędzy 11.00 a 13.00 czasu lokalnego, dzięki czemu będzie możliwe zrealizowanie 24-godzinnego maratonu jogi dla praw człowieka na całym świecie. Dedykując nasze myśli i energię prawom człowieka globalnie, mamy większe szanse osiągnąć naprawdę istotny na nie wpływ.a.i. logo
Czym jest Światowy Dzień Jogi?
Światowy Dzień Jogi to międzynarodowa akcja szkół, nauczycieli oraz sympatyków jogi mająca na celu skupienie uwagi na zagadnieniach łamania praw człowieka. Skupienie naszych myśli i energii wokół kwestii praw człowieka pozwoli na stworzenie silnego impulsu do działania w tej dziedzinie.

Jakie jest założenie projektu?
Głównym celem tej międzynarodowej akcji jest włączenie jak największej liczby szkół i pracowni jogi z całego świata, zachęcenie jak największej ilości ludzi (przyprowadźcie krewnych i znajomych!) do wzięcia udziału w zajęciach, które mają być okazaniem poparcia dla działań na rzecz praw człowieka oraz zwróceniem uwagi światowej opinii publicznej na problem ich łamania.
Uczestnicy zajęć uiszczają opłatę w wysokości 30zł lub więcej, która przeznaczona zostanie na konkretne działania na rzecz praw człowieka.

Na co zbieramy w tym roku?
W 2010 roku chcielibyśmy wesprzeć niezależną, międzynarodową organizację humanitarną Lekarze bez Granic (Médecins Sans Fronti?res, MSF), która utworzona została w 1971 r. przez grupę francuskich lekarzy. Niesie ona bezpośrednią pomoc medyczną ludności dotkniętej konfliktami zbrojnymi, epidemiami, katastrofami oraz pozbawionej podstawowej opieki medycznej, w ponad 80 krajach na całym świecie, w tym na Haiti. Działając podczas sytuacji zagrożeń, a także w okresie zwalczania ich następstw, Lekarze bez Granic zapewniają podstawową opiekę medyczną i rehabilitację, prowadzą szpitale i kliniki, wykonują operacje chirurgiczne, walczą z epidemiami i endemiami (takimi jak malaria), prowadzą kampanie szczepień ochronnych, zarządzają centrami dożywiania dla głodujących dzieci oraz oferują pomoc psychologiczną. Gdy istnieje taka potrzeba, organizacja zajmuje się również budową studni i dystrybucją czystej wody pitnej oraz podstawowych artykułów sanitarnych.
Organizacja powstała w wierze, że wszyscy ludzie mają prawo do opieki medycznej, i że to prawo jest ważniejsze niż granice państwowe. Lekarze z MSF ryzykują życie, by udzielać pomocy medycznej ludziom w strefach walk, które przedstawiciele innych organizacji, takich jak Międzynarodowy Czerwony Krzyż, dawno już opuścili z obawy o własne bezpieczeństwo.
MSF jest szczególnie aktywna w krajach Trzeciego Świata oraz w regionach ogarniętych wojną. MSF często protestowała na forum Narodów Zjednoczonych przeciw zbrodniom wojennym w imieniu ludności pozbawionej własnej oficjalnej reprezentacji, tak jak w Czeczenii i Kosowie. Organizacja składa się z wolontariuszy oraz stałych pracowników i jest sponsorowana przez osoby prywatne, organizacje non-profit, firmy i rządy. Otrzymała wiele wyróżnień za swoje działania, z których najgłośniejszym była Pokojowa Nagroda Nobla w 1999 r.

Podobnie jak w roku ubiegłym, zapraszam na specjalne zajęcia jogi, które odbędą się w Gdańsku - Dolnym Mieście, przy ul. Śluza 3, w auli gimnazjum nr 9, w ostatnia niedzielę stycznia 31.01.1o w godz. 11-13.

Zachęcam do włączenia się do akcji!
'JogaBo' gdańska szkoła jogi | Bodzia Matulaniec | tel. 697 093 268
JogaBo... warto!