stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spotkajmy się w Ratuszu Staromiejskim i posłuchajmy o projekcie Miejsca pszczół, w którym siły połączyły środowiska edukacyjne, ekologiczne, artystyczne i kulturalne Trójmiasta.

sty 23

czwartek, g. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Czy wiecie, że klomb albo rabatka mogą być areną zaciętych walk toczonych przez samce makatek, a rzadką i chronioną pszczołę, rozrożkę chabrową, można spotkać w granicach miasta Warszawy? 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Świat dzikich zapylaczy jest niezwykle fascynujący. To właśnie zapylanie jest kluczem do zachowania bioróżnorodności w świecie.

Pięć badaczek, pięć prezentacji i pięć różnych spojrzeń na pszczoły. Przed nami seria prezentacji, podczas których poznamy zapylacze, które żyją w polskich miastach, dowiemy się dlaczego warto chronić ich siedliska, w jaki sposób chronić różnorodność pszczół i w jaki sposób pewna grupa roślin kwitnących walczy ze sobą o owady zapylające. A jeżeli chcecie wiedzieć więcej, przygotujcie pytania. Będziecie mogli je zadać tuż po prezentacjach.

Poznajcie nasze prelegentki i tematykę ich prezentacji:

"Pszczoły w mieście"
Prowadzenie: dr Justyna Kierat

Chociaż tereny, na których rządzi dzika przyroda, są kluczowe do zachowania bioróżnorodności, to również w mieście wiele dzikich zwierząt znajduje swoją ostoję. Poznajmy pszczoły, które żyją w polskich miastach, i ich zaskakującą różnorodnością.

"Pszczoły na mojej drodze - BEES ON MY WAY"
Prowadzenie: Kamila Chomicz

Wsłuchajmy się w opowieść o pszczołach i o tym, dlaczego warto chronić ich siedliska. Zobaczymy pszczoły i miejsca ich występowania, poznamy także te, które prelegentka spotkała na wsi, na leśnej ścieżce, na miejskich nieużytkach w gdańskim Garnizonie, a nawet na skarpie usypanej z piasku w miejscowości Trzcinisko.

"Sposoby na zachowanie różnorodności pszczół."
Prowadzenie: Aleksandra Żmuda

Ciągłe przemiany środowiska spowodowane działalnością człowieka utrudniają życie owadów zapylających. Nie dość, że muszą się one mierzyć z bezpośrednimi następstwami naszych decyzji o zarządzaniu terenami zielonymi, użyciu środków ochrony roślin czy wprowadzaniu obcych gatunków organizmów do ich naturalnych siedlisk, to także wpływ globalnych zmian klimatu nie pozostaje dla nich bez znaczenia. Dowiedzmy się, co my możemy robić, żeby chronić różnorodność.

"Dzikie rośliny dla dzikich pszczół"
Prowadzenie: Asia Roczyńska

Czy znacie rośliny pokarmowe dla pszczół dziko żyjących? Rosną wokół nas. Choć rzadko się im przyglądamy, są pożywieniem dla wielu pożytecznych owadów. Nasza prelegentka przygotuje nasiona i opowie jak przygotować taśmę pokarmową. Opowie również, w jaki sposób zapewnić pszczołom rośliny przez cały sezon.
Uczestnicy spotkania otrzymają nasiona do samodzielnego wysiania.

"W pogoni za zapylaczem"
Prowadzenie: Natalia Recław

Wśród roślin toczy się nieustający wyścig. Konkurują ze sobą o stanowisko, zajmowaną przestrzeń, dostęp do surowców i światło. Jest jednak grupa roślin kwitnących, która nieprzerwanie walczy ze sobą także o owady zapylające! Bez nich organizmy te nie mają szansy na rozmnażanie. Dlatego, aby zwabić do siebie upragnione zwierzę, rośliny stosują wiele sztuczek. Niektóre budują pułapki, inne manipulują barwami, natomiast te najbardziej przebiegłe wykorzystują kamuflaż i obiecują kopulację

dr Justyna Kierat - absolwentka biologii (UJ). W swojej pracy magisterskiej i doktorskiej zajmowała się samotnymi pszczołami, głównie murarką ogrodową. Badała zagadnienia związane ze strategiami rozrodczymi tych pszczół. Zajmuje się edukacją przyrodniczą, m.in. w ramach ruchu Nauka dla Przyrody. Obecnie bierze również udział w projekcie badawczym UJ związanym z dzikimi pszczołami. Jest autorką książki Pszczoły miodne i niemiodne oraz autorką i ilustratorką innych książek dla dzieci o tematyce przyrodniczej.Prowadzi też warsztaty ekologiczne m.in. o pszczołach. www.justynakierat.wordpress.com www.facebook.com/podkresska/, www.facebook.com/justyna.kierat.blog/

Kamila Chomicz - absolwentka biologii (UG Gdańsk), Akademii Filmu i Telewizji (Warszawa), uczęszczała do Gdańskiego Studium Fotografii. Nagrywa filmy, robi zdjęcia, organizuje warsztaty i spotkania. Tworzy kampanie edukacyjne i projekty społeczno-artystyczne. Współpracuje z instytucjami, organizacjami i niezależnymi artystami, część projektów realizuje niezależnie, a część w ramach działalności Fundacji MI-RO-RO. Dwa najważniejsze projekty realizowane w ostatnich latach to GŁOS LAGUNY - www.lagunabacalar.net oraz BEES ON MY WAY https://vimeo.com/638778917
Aleksandra Żmuda doktorantka w Instytucie Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwentka Ogrodnictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz Biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pszczołami pasjonuje się od 6 lat lecz początkowo zgłębiała tajemnice zachowań pszczoły miodnej. Od dwóch lat pracuje przy oznaczaniu gatunków samotnych pszczół, które cały czas zadziwiają ja swoją różnorodnością.

Asia Roczyńska - razem ze swoim tatą prowadzi kanał na YouTube Dzikie Pszczoły. Prowadzi, dział roślinny na stronie www.dzicyzapylacze.pl, gdzie opowiada o współzależności roślin i pszczół. Zawodowo związana z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie pracuje jako wykładowca.

Natalia Recław - z zamiłowania i zawodu jest biologiem. Od ponad 10 lat zajmuje się edukacją przyrodniczą. Przygotowywała i prowadziła stanowiska podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki, Pikniku Naukowego, Nocy Biologów i Dnia Otwartego Wydziału Biologii. W firmie Altereco opracowywała scenariusze warsztatów z dziedziny biologii, chemii oraz fizyki, które później prowadziła w szkołach, domach kultury, świetlicach i w terenie, wykonując z dziećmi ekscytujące eksperymenty badawcze. Obecnie kontynuuje zamiłowanie edukacyjne w szkole LAS Academy, gdzie jako nauczycielka biologii prowadzi lekcje, warsztaty, terenówki oraz wydarzenia okolicznościowe dla osób w każdym wieku.