stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

NADBAŁTYCKIE CENTRUM KULTURY zaprasza na rozmowę o Cyganach i Romach z okazji publikacji książki "Światy Cyganów. Problemy Romów".

lis 28

czwartek, g. 16:15

Gdańsk Dom Uphagena, Długa 12
bilety 50 zł
ulgowy 40 zł
Rozmawiać będą:
prof. Cezary Obracht-Prondzyński, dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska i prof. Lech Mróz

Ratusz Staromiejski
(Korzenna 33/35)
8 czerwca 2017
godz. 18.00

"Światy Cyganów. Problemy Romów" - tom jest zbiorem informacji i refleksji, pozwalającym zorientować się w rozmaitości problemów związanych z obecną sytuacją romskiej zbiorowości w Polsce. Z całq pewnością pośród wielości publikacji, jakie współcześnie poświęcone sq Romom i ukazały się w postaci artykułów i wydań książkowych, ta publikacja ma charakter wyjątkowy, unikatowy. Daje możliwość ogarnięcia rozmaitości wiedzy i wielości problemów związanych z dziejami, kulturą, statusem i nowymi trendami, jakie obserwujemy także wewnątrz zbiorowości romskiej w Polsce.
Lech Mróz


Prof. Lech Mróz
Emerytowany profesor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW Obszary zainteresowań: relacje między etniczne, tożsamość etniczna, badania nad społecznością Romów w Polsce i w Europie, badania na pograniczu polsko-białorusko-litewsko-ukraińskim. Najważniejsze publikacje m.in. Dzieje Cyganów-Romów w Rzeczpospolitej XV-XVIII w, Warszawa 2001; Od Cyganów do Romów - z Indii do Unii Europejskiej, Warszawa, 2007

Prof. zw. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński

pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie jest kierownikiem Zakładu Antropologii Społecznej, a w latach 2005-2012 był dyrektorem tegoż Instytutu. Jest socjologiem, antropologiem i historykiem. Jego zainteresowania badawcze dotyczą głównie problematyki Kaszub i Pomorza, a ponadto uczestnictwa w kulturze, mniejszości narodowych i etnicznych, kulturowych problemów współczesności, polityki regionalnej, współczesnego społeczeństwa polskiego. Jest autorem lub współautorem 30 książek, redaktorem lub współredaktorem ponad 20, autorem kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych.

W latach 1995-2000 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Pomerania". Jest współzałożycielem, a obecnie prezesem Instytutu Kaszubskiego oraz członkiem kliku innych towarzystw naukowych: Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (członek Zarządu Głównego).

Ponadto jest animatorem kultury (współorganizuje m.in. Bytowskie Forum Animatorów Kultury) oraz członkiem kilku organizacji społecznych, w tym przede wszystkim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (od lat uczestniczy w pracach zarządu oddziału w Bytowie). Pełni społecznie funkcje w radach muzealnych (Bytów, Słupsk), w Radzie Programowej Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, Radzie Fundacji "Kaszubski Uniwersytet Ludowy" (przewodniczący), Radzie Programowej Fundacji "Wspólnota Gdańska" oraz Radzie Fundacji "Ośrodek Badań i Analiz Społecznych" w Gdańsku (przewodniczący). Jest też członkiem m.in. Pomorskiego Forum Terytorialnego czy też Rady Programowej Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Mieszka w Rzepnicy k. Bytowa

Joanna Talewicz-Kwiatkowska
Dr Antropologii Kulturowej, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie zatrudniona na stanowisku adiunkta w Instytucie Studiów Międzykulturowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie w Londynie oraz Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Od 2010 roku prowadzi zajęcia Zagłada Romów podczas II wojny światowej w ramach studiów podyplomowych Totalitaryzm - Nazizm - Holokaust prowadzonych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Uczestniczka Leadership Academy for Poland (2016).

Stypendystka programu Fulbright (2015/16), stypendystka rządu amerykańskiego International Leadership Visitor Program(Women Leadership) oraz programu Komisji Europejskiej Marie Curie Conferences and Training Courses- Multi- Disciplinary and Cross-National Approaches to Romany Studies- a Model for Europe. Stypendystka Tom Lantos Institute (Budapeszt).

Autorka książki Wpływ aktywności finansowej Unii Europejskiej na położenie społeczne Romów w Polsce, współautorka książek Kierunek przyszłość. 25 lat wolności i Romowie (WUJ), Prześladowania i masowa zagłada Romów podczas II wojny światowej w świetle relacji i wspomnień (DIG), współredaktorka książki pt. Transgresja w kulturze (WUJ), książki pt. Tożsamość Romów w procesach globalizacji (WUJ), Współautorka książki Głosy Pamięci wydanej przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau poświęconej zagładzie Romów: S. Kapralski, M.Martyniak, J.Talewicz-Kwiatkowska, Romowie w KL Auschwitz. Autorka artykułów naukowych i popularno-naukowych poświęconych tematyce romskiej. Współautorka raportu na temat sytuacji kobiet romskich w Polsce pt. Economic aspects of the condition of Roma Women przygotowanego na zlecenie Komisji Europejskiej. Współredaktorka raportu pt. Funkcjonowanie poznawcze i językowe dzieci romskich uczęszczających do szkół podstawowych specjalnych i masowych. Konteksty społeczne. Autorka wielu artykułów naukowych i popularno-naukowych na temat społeczności romskiej w Polsce i w Europie, praw człowieka i mniejszości narodowych i etnicznych. Prezeska Fundacji Dialog-Pheniben.