stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na Święto ulicy Garncarskiej! 4 września będziemy eksplorować zakamarki jednej z najstarszych gdańskich ulic i porozmawiamy o przyszłości przestrzeni miejskiej.

gru 1

niedziela, g. 7:00

Gdańsk-Toruń-Gdańsk, 3 maja, blisko dworca PKS
bilety 250-350 zł

w każdą sobotę (do 28.12), g. 10:00

Wstęp wolny
W programie wydarzenia zaplanowaliśmy: warsztaty, poczęstunek od restauratorów z Garncarskiej, spotkania i spacery. Spędzimy razem czas w tym charakterystycznym miejscu miasta, aby przyjrzeć się na nowo gdańskiej przestrzeni publicznej.

Huta srebra, kuźnia miedzi, mieszkania garncarzy, gospoda cechu bednarzy, kino Drukarz, drukarnia, redakcja magazynu Jazz czy klub muzyczny Rudy Kot - ulica Garncarska od XIV wieku była świadkiem przeobrażającego się miasta. Do dziś łączy w sobie nowoczesne funkcje usługowe w scenerii odnowionych kamienic, przypominających o minionych wiekach. Spotkajmy się na niej w pierwszą niedzielę września!

PROGRAM:

12.00-13.30 Ulica do życia. Dlaczego potrzebujemy woonerfów?
- dyskusja
Jak wykorzystywać ulice w mieście? Jak ważna jest perspektywa pieszego? Czym jest woonerf i jak może zmienić funkcjonowanie miejskiego centrum? Podczas dyskusji przyjrzymy się przeobrażającym modelom miejskich ulic w Europie, Polsce i w Gdańsku, porozmawiamy o przyszłości ulicy Garncarskiej, a także zastanowimy się jak uczynić ulice bardziej przyjazne pieszym
Uczestnicy i uczestniczki: dr Anna Golędzinowska (architektka-urbanistka, Radna Miasta Gdańska) prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens (Architekt Miasta Gdańska), Łukasz Wingert (restaurator, właściciel sieci gastronomicznej SurfBurger)
Prowadzenie: Michał Tokarczyk (Gazeta Wyborcza Trójmiasto)

12.00-13.30 Zaprojektuj ulicę - warsztaty kolażu dla najmłodszych
Zapraszamy przedszkolaków do przedstawienia swojej wizji najprzyjemniejszej ulicy. Dzieci projektują swój sektor ulicy na wielkiej planszy. Warsztaty poprowadzi duet Psowron: Ania Gawron i Dariusz Ogrodowczyk.
Partner: Przedszkole im. Panienki z Okienka

12.00-14.00 Ulep swój garnek - warsztaty na kole garncarskim dla dzieci i młodzieży
Zapraszamy na ceramiczne warsztaty na kole garncarskim oraz tradycyjne warsztaty lepienia z kuleczek i wałeczków dla dużych i małych. Uczestnicy zabierają swoje wytwory do domów - dobry warsztat i brak fochów!
Prowadzenie: Mariola Jakacka

13.00-15.00 Rozsmakuj się w Garncarskiej - sąsiedzki brunch
Zapraszamy na sąsiedzki brunch! Przy wspólnym stole ustawionym wzdłuż ulicy Garncarskiej swoje specjały zaserwują restauratorzy i restauratorki z ulicy Garncarskiej: Babette, SurfBurger, Oliwa Do Ognia, Gambas, Ristorante i Piazzi. Brunch przy wspólnym stole to doskonała okazja do posmakowania kuchni z różnych zakątków świata oraz rozmowy z sąsiadami i sąsiadkami.

14.00-19.00 Stwórz mydełka naturalne - warsztaty
Zapraszamy na warsztaty zero waste z Ziemiosferą. Będzie to też doskonała okazja do porozmawiania o składach komercyjnych kosmetyków, dowiedzeniu się czego warto w nich unikać, a czego szukać. Nauczysz się robienia mydła samodzielnie i poznasz półprodukty, a z warsztatu wyjdziesz z gotowym, naturalnie pachnącym mydełkiem.

14.00-19.00 The Very Polish Cut Outs grają remiksy big beatu
Od ponad dekady The Very Polish Cut Outs wydobywa i promuje muzyczne perły wygrzebane z przepastnych archiwów polskiej muzyki rozrywkowej. Nadaje im nowy kontekst, stosując studyjne manipulacje w postaci tzw. editów i remixów. Wytwórnia przez ostatnie lata ewoluowała w pełnowymiarowy label, który przyczynił się do wzrostu zainteresowania rodzimą muzyką w kraju i zagranicą. Grane przez nich sety dj-skie obfitują w nieoczywistą selekcję polskiej i wschodnioeuropejskiej muzyki. Podczas Święta Ulicy Garncarskiej usłyszymy utwory bazujące na przepastnych archiwach polskiego big-bitu, muzyki funk i disco. Zagrają DJ DUCH i SCHMOLTZ.

14.00-18.00 Zwiedzanie "Rudego Kota"
Zajrzymy do wnętrza, gdzie znajdował się kultowy klub Rudy Kot, w którym narodził się big-bit, a który wkrótce zyska nowe życie. W lokalu towarzyszyć nam będzie reportaż radiowy o tym miejscu ze wspomnieniami mieszkańców oraz artystów, który przygotowała dziennikarka radiowa, Magdalena Świerczyńska-Dolot.

15.00-18.00 Wianki na zakończenie lata - warsztaty
Stwórz swój wianek na zakończenie wakacji. Każdy uczestnik i uczestniczka będzie miała okazję do zaplecenia własnego kwiatowego wianka. Warsztaty poprowadzą sąsiedzi z ulicy Lawendowej, czyli kwiaciarnia "Zorza".

Święto ulicy Garncarskiej x RadUNIA

Kanał Raduni na Starym MIeście miał ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Gdańska. Tu powstał największy zakład produkcyjny średniowiecznej Europy, Wielki Młyn i tu znajdują się m.in. Ratusz Staromiejski, Kościół św. Katarzyny i Kościół św. Józefa czy Dom Opatów Pelplińskich. Obszar ten jest siedzibą wielu instytucji kultury: Muzeum Bursztynu i Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, a także Przedszkole im. Panienki z okienka.

To właśnie te instytucje, otwarte na nowe inicjatywy i wspierające ciekawe przedsięwzięcia postanowiły wykorzystać potencjał wspólnoty i stworzyć sieć partnerską "RadUNIA kultury". W ramach Święta Ulicy Garncarskiej tworzące ją instytucje zapraszają na bogaty program wydarzeń towarzyszących!

15.00-16.00 Ulica niejedno ma imię. Kulturowe dzieje ulicy - wykład
Wykład: dr Monika Milewska - Zakład Etnologii i Antropologii Kulturowej UG
Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego/Instytut Archeologii i Etnologii UG: sala nr 30, ul. Bielańska 5

17.00-18.00 Różnorodność Kulturowa nad Bałtykiem w Średniowieczu - wykład
Wykład Olgi Krukowskiej będzie dotyczył aspektu różnorodności kulturowej w wielowiekowych kontaktach mieszkańców wybrzeży Morza Bałtyckiego w okresie średniowiecza.
Nadbałtyckie Centrum Kultury, Sala Mieszczańska, ul. Korzenna 33/35

18.00-19.00 Szlakiem partnerów RadUNI Kultury - spacer
RadUNIA Kultury to sieć partnerskiej współpracy zawarta pomiędzy instytucjami zlokalizowanymi wzdłuż kanału Raduni i skweru Heweliusza. Podczas spaceru poznamy bliżej ich historią oraz zajrzymy do wnętrz m.in do sieni Domu Opatów Pelplińskich!
Start: przed Ratuszem Staromiejskim

Wystawy plenerowe:

Nie chałtura, lecz kultura, czyli kultura studencka na Uniwersytecie Gdańskim w latach 70. i 80.
Wystawa prezentuje przekrój twórczości artystów oraz organizacji związanych z kulturą studencką naszej uczelni do czasów transformacji ustrojowej. Opowiada o najbardziej charakterystycznych przejawach działalności studenckiej m.in. o popularnych Dniach Uczelni, prasie studenckiej, muzyce czy klubach studenckich.
Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego / ul. Garncarska

Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki
Wystawa "Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki" poświęcona jest sylwetkom wybitnych postaci kobiecych związanych z Uczelniami Fahrenheita - Uniwersytetem Gdańskim, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Politechniką Gdańską.
Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego & Muzeum Nauki Gdańskiej Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego & Muzeum Nauki Gdańskiej / przed kościołem św. Katarzyny w Gdańsku

Piwnice i latryny. Opowieść o dawnych gdańskich domach okiem archeologa
Wystawa obiektów z wykopalisk archeologicznych realizowanych przez Instytut Archeologii i Etnologii UG. Gabloty będą znajdowały się przy wejściu do budynku - będzie można zwiedzać samodzielnie lub przy okazji spaceru szlakiem partnerów RadUNII Kultury. Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego / ul. Bielańska 5

Organizator:
Miasto Gdańsk

Partnerzy:
RadUNIA KUltury
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego
Przedszkole im. Panienki z okienka
Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego
Międzynarodowe Targi Gdańskie
Babette - pracownia zupy i chleba
Ristorante I Pazzi
SurfBurger
Oliwa do Ognia

Patroni medialni
trojmiasto.pl
gdansk.pl
Gazeta Wyborcza Trójmiasto