stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Jarmark św. Dominika to największa plenerowa impreza handlowo-wystawiennicza w Europie odbywająca się w Gdańsku od kilku wieków. Od kilkunastu lat Kociewie ma w jej programie swój dzień. Początkowo jako Unikaty z Kociewia, a od 2018 roku już jako Święto Kociewia, które odbędzie się 4 sierpnia.

w każdą sobotę (od 28.12.2024 do 04.01.2025), g. 10:00

Wstęp wolny
gru 31

wtorek, g. 22:00

Gdańsk, Jar Wilanowski na Chełmie
Wstęp wolny
Stragan Kociewski
start: 14.00
miejsce: Ołowianka

Korowód Kociewski
start: 15.30
miejsce: przemarsz od Złotej Bramy na Ołowiankę


Unikaty z Kociewia
start: 16.00
miejsce: Ołowianka

Kociewie ART
start: 18.00
miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury

- Jest mi niezmiernie miło, że od kilku lat Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE jest w gronie organizatorów tego ważnego przedsięwzięcia, imprezy która rozrasta się z roku na rok - mówi Piotr Kończewski, Dyrektor Biura. - Wspólnie wieloma samorządami, głównie powiatami, ale też instytucjami, organizacjami, firmami oraz osobami prywatnymi dążymy do tego, by Święto było okazją do spotkania się jak największej ilości mieszkańców i sympatyków Kociewia.

Wszystko rozpocznie Korowód Kociewski - przemarsz, który poprowadzi tczewska Harcerska Orkiestra Dęta od Złotej Bramy na Ołowiankę. Barwny pochód będzie okazją do wykazania kociewskiej spójności Regionu oraz integracji społeczności lokalnej. Uczestniczyć w nim mogą wszyscy zainteresowani wsparciem Kociewia: koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, zespoły młodzieżowe, przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń, firm... a także mieszkańcy Trójmiasta, przyjezdni, turyści.

- Kolejnym elementem Święta Kociewia będą Unikaty z Kociewia, czyli szeroka prezentacja dorobku kulturalnego, artystycznego oraz promocja Regionu: występy zespołów regionalnych, tanecznych, muzycznych, inscenizacji historycznych. W pawilonach odbędą się prezentacje sztuki, rękodzieła, wydawnictw, pokazy średniowieczne, warsztaty ceramiczne, a także degustacje kuchni kociewskiej. - zachęca Stefan Galiński z Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Trzecia odsłona Święta Kociewia to Kociewie ART - wystawa artystyczna w Nadbałtyckim Centrum Kultury połączona z wykładem okolicznościowym oraz koncertem.

- Naszym pomysłem było pokazanie kultury kociewskiej w soczewce - wyjaśnia Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej ze Starogardu Gdańskiego. - I to nie tej regionalnej, ludowej... albo nie tylko tej. Prezentować będziemy również współczesna sztukę artystów z naszego Regionu. Podzieliliśmy przestrzeń wystawienniczą gdańskiego Ratusza Staromiejskiego pomiędzy artystki: Barbarę Motyl-Tecław, Karolinę Lewsza oraz Edytę Lichy.

Wszystkie imprezy są otwarte, z wolnym wstępem. Szczegóły dostępne są na oficjalnym profilu FB Kociewia: www.fb.com/kociewie.

Przewidywana trasa zorganizowanego przez Gminę Tczew przejazdu autokarem na Święto Kociewia (zapisy zakończone):

godz. 12:20 Swarożyn - parking przy świetlicy wiejskiej,
godz. 12:30 Czarlin - parking przy kapliczce,
godz. 12:45 Tczew - parking przy sklepie Carrefour,
godz. 13:00 Miłobądz - przystanek autobusowy,
godz. 13:20 Stanisławie - przystanek autobusowy,
powrót z Gdańska ok. godz. 18:00.