stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

28 i 29 sierpnia obchodzimy Międzynarodową Noc Nietoperzy. Z tej okazji przy Zbiorniku Wody Stara Orunia w Gdańsku odbędzie się Święto Nietoperzy!

w każdą środę (do 08.01.2025), g. 17:00

Wstęp wolny

25 października 2024 - 2 marca 2025

bilety 42 zł
ulgowy 37 zł
Kup bilet
Czekają na Was:
- zwiedzanie Zbiornika Wody Stara Orunia razem z nietoperzami
- wystawa poświęcona nietoperzom
- konkursy z nagrodami
- gogle VR i gry w wirtualnej rzeczywistości
- spotkanie z ekspertami
- upominki dla wszystkich zwiedzających


Dni: 28 i 29.08.2021r.

Godziny: od 10.00 do 20.30
Wejścia co pół godziny

Nietoperze
Wraz z początkiem września zabytkowy Zbiornik Wody Stara Orunia przygotowuje się na przyjęcie skrzydlatych ssaków. Od jesieni do wiosny kilkaset nietoperzy znajduje schronienie w tym nietypowym, podziemnym obiekcie, tym samym nie jest on już dostępny dla zwiedzających. Są to zwierzęta, które od lat fascynują i rozbudzają ludzką wyobraźnię. Wokół nich narosło wiele mitów, które będzie można rozwiać dzięki plenerowym weekendowym atrakcjom: wystawie przy Zbiorniku Wody Stara Orunia, spotkaniom z ekspertami. Przygotowaliśmy dla zwiedzających dodatkowe atrakcje, które będą zlokalizowane na terenie punktu widokowego przy zbiorniku nietoperzowe koło wiedzy z niespodziankami do wygrania, wystawa o gatunkach nietoperzy, które występują w zbiorniku, spotkania z chiropterologami, którzy przygotowali ciekawostki na temat nietoperzy mówi Jacek Skarbek, prezes zarządu GIWK.

Warto wiedzieć
Podziemny zbiornik Orunia charakteryzuje się ceglaną scenerią wśród arkad przypominających bardziej budowle sakralne, niż obiekty o funkcji technicznej. Wystrój zbiornika jest surowy. Dla spokoju i komfortu nietoperzy, wnętrze zbiornika zachowało swój pierwotny charakter i naturalną patynę. Wewnątrz znajduje się woda, zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach.
Zbiornik Stara Orunia został zbudowany w 1869 roku i był jednym z kluczowych elementów kompleksowego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, wybudowanego na zlecenie Leopolda von Wintera. Uczestniczył w tym znany specjalista od kanalizacji sanitarnej i deszczowej, Eduard Wiebe. Powstał wówczas niezwykle nowoczesny, kompletny system od ujęcia przez sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną, centralną pompownię ścieków. Były to realizacje prototypowe w naszej części Europy, często kopiowane przy budowie podobnych inwestycji.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    9 zł
Koszt: atrakcje wokół zbiornika, w strefie punktu widokowego są bezpłatne; wejście do zbiornika jest płatne bilety kosztują 9 zł, dzieci do lat 4 nie płacą za wstęp (obowiązują zapisy przez formularz).

Zapisy: https://szlak.gda.pl/zbiornik-wody-stara-orunia/#zapisy