stat
Impreza już się odbyła

To był najważniejszy strajk w dziejach polskiej drogi do wolności. 14 sierpnia 1980 roku od stanowisk pracy odeszli robotnicy Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Na wspomnienie tamtych dni już po raz drugi organizujemy ŚWIĘTO SALI BHP. Gry, konkursy, warsztaty, piknik, kino, stoczniowa SELFIE i pierwszy koncert Trójmiejskiej Orkiestry Rozrywkowej - to tylko część tegorocznych atrakcji.

gru 28

sobota, g. 14:00

Gdańsk,
bilety 23,00 zł
Kup bilet
kwi 10

czwartek, g. 20:30

bilety 39,90 zł
przedsprzedaż 31,90-36,90 zł
Do strajku przyłączały się kolejne zakłady pracy z całej Polski. Spisano 21 postulatów, jako pierwszy: "Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych". 31 sierpnia protestujący podpisali porozumienie z rządem. I choć przetrwało ono tylko do 13 grudnia 1981 roku, kiedy wybuchł stan wojenny, to marzeń o wolnej Polsce nikt nie mógł już nam odebrać. - Żeby upamiętnić ten historyczny przełom już po raz drugi organizujemy Święto Sali BHP. Tegoroczny program jest bardzo obszerny i płynnie łączy wartość edukacyjną z rozrywką. Zaplanowaliśmy liczne atrakcje, które w przyjazny i wesoły sposób przybliżą naszą historię wszystkim uczestnikom, od tych najmłodszych po pokolenie ich rodziców i dziadków, - wyjaśnia Wojciech Kwidziński, prezes Fundacji Promocji Solidarności, współorganizatora wydarzenia - dodatkowym urozmaiceniem będą atrakcje rodem z NRD, zaprosimy wszystkich na poczęstunek WURST UND BIER, wyświetlimy film Good Bye Lenin i rozstrzygniemy konkurs na najciekawszy gadżet rodem z NRD, - dodaje Wojciech Kwidziński.

Z MYŚLĄ O NAJMŁODSZYCH

Podobnie jak w zeszłym roku południowa część programu została zaplanowana z myślą o dzieciach. Liczne gry i zabawy, gra w gumę, skakanka, chłopek, zabawy z animatorami oraz warsztaty edukacyjne z pewnością zachęcą każde dziecko do poznawania historii Polski. - Pokażemy kultowe bajki z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Dzieciaki pod nadzorem działu edukacyjnego ECS zbudują razem statek-muzeum i wezmą udział w warsztatach plastycznych, muzealnych i historycznych - mówi Mateusz Smolana, pełnomocnik ds. Sali BHP z ramienia NSZZ Solidarność, - starsza młodzież również znajdzie coś dla siebie, zagra w kultowe gry komputerowe, dowie się, czym różni się technologia 8 bitowa od nowych technologii cyfrowych i zrobi Stoczniowe SELFIE wykorzystując gadżety i rekwizyty z minionej epoki - dodaje Mateusz Smolana.

SIERPNIOWA SZCZYPTA HISTORII

Wszystkich uczestników zaprosimy na Wycieczkę po Stoczni z przewodnikiem. Uznany gdański przewodnik, Jarosław Żurawiński przeniesie uczestników do lat 80' i odsłoni historyczne ciekawostki terenów postyczniowych. Żądni wiedzy będą mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów i pogadanek w ramach Seminarium Sierpniowego, które potrwa od godziny 12:30 do 16:00. - Dowiemy się jak Solidarność podsłuchiwała Władzę, obejrzymy zdjęcia archiwalne i dokumenty ilustrujące strajk sprzed 34 lat, zobaczymy wystawę sprzętu radiowego legendarnego radiooperatora niezależnej łączności NSZZ "Solidarność" Zygmunta Błażka, a gościem specjalnym będzie sam Zygmunt Błażek - mówi Wojciech Kwidziński - w ramach tematu przewodniego tegorocznego Święta, czyli NRD NA WESOŁO wysłuchamy również prezentacji opowiadającej o realiach politycznych i społecznych NRD, - dodaje.

KULTOWA ORANŻADA, WURST UND BIER I KINO NA WESOŁO

"Good bye Lenin!" w reż. Wolfganga Beckera pochodzi z 2003 roku. Akcja tego niemieckiego komediodramatu rozgrywa się po upadku NRD. Matka głównego bohatera, szczerze wierząca w partię i komunizm dostaje zawału i zapada w śpiączkę. Gdy się budzi nie ma już Muru Berlińskiego, a kraje Europie Środkowej i Wschodniej wkraczają w kapitalizm. W trosce o jej zdrowie syn udaje, że nic się nie zmieniło i odtwarza symbole i detale minionej rzeczywistości. Żeby jeszcze lepiej zrozumieć film, widzowie będą mieli okazję wysłuchać krótkiego wstępu i prezentacji, którą poczyni dr Bartosz Filip z Uniwersytetu Gdańskiego. Pokaz filmu rozpocznie się o godzinie 16:15.

Przez cały będzie można smakować rarytasów z "Baru u Stasi", popijając kultową oranżadą lub piwem oraz zagryzając smaczną pajdą chleba z salcesonem.

Solidarny TOR, czyli Trójmiejska Orkiestra Rozrywkowa

O 19:00 Sala BHP zaprasza na wyjątkowy i niepowtarzalny koncert! Zagrają muzycy gdańscy i warszawscy silnie związani z Trójmiastem. Usłyszmy repertuar dedykowany ideom wolnościowym i solidarnościowym, m.in. Tomka Lipińskiego (TILT, BRYGADA KRYZYS), Grzegorza Nawrockiego (KOBIETY, P.O.L.O.V.I.R.U.S., YUGOTON, NAWROCKI FOLK COMPUTER BAND), rozszerzone o instrumentalne utwory Ola Walickiego (OW KASZEBE, THE SAINTBOX), Tomka Ziętka (LOCO STAR, ex.PINK FREUD) i Macia Morettiego (MITCH & MITCH, SHOFAR). - Sala BHP po raz kolejny staje się początkiem czegoś pięknego, bo to właśnie podczas Święta Sali BHP mieszkańcy Trójmiasta po raz pierwszy usłyszą muzykę nowej formacji, czyli Trójmiejskiej Orkiestry Rozrywkowej. Występ TOR w Sali BHP będzie wyjątkowy - muzycy-legendy polskiej sceny rocka i jazzu znani już z występów znani już z występów w ramach WOR (Warszawskiej Orkiestry rozrywkowej) od dłuższego czasu pracują nad specjalnym i niepowtarzalnym programem, który w pełni wkomponuje się w ideę Święta Sali BHP - komentuje Mateusz Smolana.

UWAGA | Liczba miejsc ograniczona!
Wejściówki | bar Sali BHP, od godz. 12.00

ŚWIĘTO SALI BHP organizatorzy | Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Promocji Solidarności oraz Fundacja Archiwum Filmowe



SOLIDARNY TOR - KONCERT

Trójmiejska Orkiestra Rozrywkowa
Tomek Lipiński / śpiew, gitara
Grzegorz Nawrocki / śpiew, gitara
Tomasz Ziętek / trąbka, klawisze
Olo Walicki / kontrabas, bass, harmonium
Macio Moretti / perkusja

14 sierpnia 2014-08-06
Godzina 19:00
Wstęp wolny
Liczba miejsca ograniczona (wejściówki do odebrania w barze Sali BHP)

Naturalnym stało się powołanie TORa wobec działalności WORa. Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. I. Krenza skupia muzyków warszawskiej sceny alternatywnej związanej z wytwórnią LADO ABC oraz muzyczną mniejszość gdańską w Warszawie, m.in Michał Skrok/mBunioS, Olaf Deriglasoff czy Olo Walicki. Po wzięciu udziału w kilku edycjach WOR, Olo Walicki postanowił poszerzyć tę środowiskową inicjatywę spotkań muzycznych i zainaugurować ją w Trójmieście.

Pierwszym spotkaniem TOR będzie udział w Święcie Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej 14 sierpnia 2014, w 34 rocznicę wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej. Zaproszeni do koncertu muzycy gdańscy i warszawscy silnie związani z Trójmiastem wykonają program dedykowany ideom wolnościowym i solidarnościowym w miejscu, w którym odbyły się historyczne rozmowy strajkujących z delegacją rządową i doszło do podpisania Porozumień Sierpniowych.

Muzycy biorący udział w pierwszej edycji TORa czują się bezpośrednio związani z wydarzeniami sprzed lat. Wszyscy doświadczyli tamtej epoki i brali mniej lub bardziej czynny udział w stawianiu jej oporu. Olo Walicki jako chłopiec był kurierem i przenosił ulotki, przedostawał się przez blokady ZOMO i dostarczał je na teren stoczni. Wraz z Tomkiem Ziętkiem uczyli się w szkole muzycznej usytuowanej w pobliżu stoczni, dzieląc szkolne łazienki z oddziałami szturmowymi ZOMO i ORMO, czekającymi na rozpoczęcie akcji w kolumnie uformowanej przed ich szkołą. Tomek Lipiński swoimi piosenkami formował polską scenę artystyczną i jej odpowiedź na czas funkcjonowania cenzury i absurdów komunistycznego kraju. Grzegorz Nawrocki tworzył kolejne składy i budował gdańską alternatywną scenę muzyczną, będącą jednoznaczną manifestacją sprzeciwu wobec systemu. Macio Moretti całym sobą reprezentuje niezależność i wolność, w swojej twórczości wyrażając nieograniczoną swobodę działań artystycznych.

W mocno rozimprowizowanym muzycznie programie usłyszymy m.in utwory Tomka Lipińskiego (TILT, BRYGADA KRYZYS), Grzegorza Nawrockiego (KOBIETY, P.O.L.O.V.I.R.U.S., YUGOTON, NAWROCKI FOLK COMPUTER BAND), rozszerzone o instrumentalne utwory Ola Walickiego (OW KASZEBE, THE SAINTBOX), Tomka Ziętka (LOCO STAR, ex.PINK FREUD) oraz Macia Morettiego (MITCH & MITCH, SHOFAR).

Przeczytaj także