Święto Światła/Lichtfest to multimedialne wydarzenie, które 9 października 2011 odbędzie się jednocześnie w Gdańsku i w Lipsku. Tego dnia na lipskim Augustusplatz będzie można zobaczyć transmisję na żywo z Filharmonii Bałtyckiej. Z kolei wydarzenia z Lipska będą transmitowane w gdańskiej Filharmonii.
Koncert symfoniczny
Lichtfest Leipzig 2011 (Święto Światła)
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Kulturowy most pomiędzy Lipskiem a Gdańskiem: Lichtfest Leipzig (Festyn Świateł)
upamiętnia w Polsce i w Niemczech Jesień 1989 roku
Wystąpią:
Jürgen Wolf - dyrygent
Iwona Hossa - sopran
Nicole Pieper - mezzosopran
Orkiestra Symfoniczna PFB
W programie:
KRZYSZTOF PENDERECKI (*1933) - Preludium for peace
JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750) - Pasja wg Mateusza - aria Erbarme dich, mein Gott... (1729)
HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI (1933-2010) - Symfonia pieśni żałosnych nr 3 op. 36 II część (1976)
JOHANNES BRAHMS (1833-1897) - IV Symfonia e-moll op. 98 (1884-85)
Zgodnie z tradycją, 9 października projekt artystyczny i obywatelski Lichtfest Leipzig zaprasza na lipski Augustusplatz - jednak po raz pierwszy w ramach Festynu powstaje kulturowy most w Europie: w Lipsku i w Gdańsku uczestnicy będą wspólnie wspominać wydarzenia związane z Jesienią 1989 r. i wezmą aktywny udział w uroczystości. Oba miasta zajmą się takimi tematami, jak wolność, solidarność i zaangażowanie obywatelskie.
9 października wieczorem, w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się koncert specjalny z okazji rocznicy Pokojowej Rewolucji. Wystąpi orkiestra pod batutą Jürgena Wolfa, kantora kościoła św. Mikołaja i dyrektora muzycznego Lichtfest Leipzig. W programie znajdują się dzieła polskich i niemieckich kompozytorów. Natomiast w Lipsku miejscem akcji po raz kolejny będzie Augustusplatz - historyczne miejsce spotkań z 1989 r.
Tu uczestnicy wydarzenia będą mogli być świadkami wideoperformance w formie wielkoformatowej projekcji na fasadzie budynku Opery Lipskiej. Jürgen Meier, dyrektor artystyczny Święta Światła, zestawia przy tym wydarzenia historyczne z Lipska i Gdańska z perspektywą dzisiejszą, wplatając w projekcję transmisję na żywo z koncertu odbywającego się w Gdańsku. Uczestnicy Festynu na Augustusplatz za pomocą świeczek mogą ułożyć świecącą się datę "89". Natomiast uczestnicy gdańskiego koncertu dzięki transmisji na żywo mają możliwość przeżycia imprezy w Lipsku.
Organizatorami Święta Światła są - obok spółki Leipzig Tourismus und Marketing (LTM) GmbH - władze miasta Lipska oraz inicjatywa obywatelska Tag der Friedlichen Revolution - Leipzig 9. Oktober 1989 (Dzień Pokojowej Rewolucji - Lipsk, 9 października 1989). Wielką pomocą przy nawiązaniu kontaktów z partnerem polskim i koordynacji pracy nad projektem w Gdańsku jest Instytut Polski w Lipsku. Już teraz Święto cieszy się dużym zainteresowaniem i wsparciem władz w kraju sąsiada. Patronat nad projektem objęli między innymi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Ponadto, wspólnie organizowane Święto Światła zostało wyróżnione jako oficjalny projekt w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej (1 lipca - 31 grudnia 2011). Z okazji kolejnej rocznicy zjednoczenia Niemiec Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku zaprasza 9 października na koncert oraz oficjalne przyjęcie.