stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Święto Światła cz. 2

Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na warsztaty / spotkania / muzykę relaksacyjną w ramach 4. edycji Święta Światła na Wyspie Sobieszewskiej.

wrz 28

sobota, g. 10:00 - 14:00

Gdynia,
Wstęp wolny

w każdą środę (od 09.10 do 23.10.2024), g. 17.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
"Święto Światła" to ciepłe, jesienne wydarzenie, które organizujemy od czterech lat. Od samego początku przyświecała nam myśl, by był to czas zachęcający nas do zwolnienia obrotów i poddania się kojącej atmosferze zadumy, nostalgii oraz osobistych refleksji na temat przemijania.
Im bliżej Święta Zmarłych, tym częściej sięgamy myślami ku śmierci - tęsknimy za utraconymi bliskimi, zastanawiamy się nad własnym czasem spędzonym na ziemi.

"Święto Światła" daje nam możliwość zmierzenia się z trudnym tematem ze spokojem Ducha, otwartym umysłem i sercem.Tradycyjnie zapraszamy na część twórczą, czyli WARSZTATY ARTYSTYCZNE oraz dyskusyjno-relaksacyjną, czyli ROZMOWY z ciekawymi Gośćmi - prelegentami oraz KONCERT przy odprężających dźwiękach, które ukoją nasze lęki czy uczucie wyobcowania w myśleniu o śmiertelności człowieka.

25 października
W programie:


godz. 17:00
ZAPOMNIANI ŻAŁOBNICY, czyli o przeżywaniu straty przez dzieci i nastolatki.

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego będzie można poszukać odpowiedzi na pytania:
- czy można przygotować się na śmierć bliskiej osoby?
- jak rozmawiać o odchodzeniu i stracie?
- jak pomaga hospicjum?
- dlaczego dzieci osierocone to zapomniani żałobnicy?
Spotkanie adresujemy do osób dorosłych, które chcą "oswajać w sobie" temat śmierci, uczyć się rozmawiać o przemijaniu i towarzyszyć dzieciom, młodzieży w ich drodze przez trudne emocje.

Wykład poprowadzi Agnieszka Paczkowska
- psycholog, specjalista psychologii klinicznej, trener warsztatów umiejętności psychospołecznych, certyfikowany psychoonkolog, kierownik ds. edukacji i pomocy psychologicznej w Fundacji Hospicyjnej. Od 2004 roku pracuje w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku i Fundacji Hospicyjnej. W swojej pracy korzysta z elementów terapii Gestalt, racjonalnej terapii zachowania, terapii simontonowskiej i skoncentrowanej na rozwiązaniu. Prowadzi szkolenia na temat psychologicznych aspektów opieki paliatywno-hospicyjnej dla studentów i personelu medycznego, spotkania dla osób w żałobie, dla chorych, ich rodzin i wolontariuszy. Autorka publikacji o tematyce paliatywno-hospicyjnej. Współtwórczyni pierwszego w Polsce kompleksowego programu wsparcia dzieci i młodzieży w żałobie "Tumbo Pomaga" Fundacji Hospicyjnej.

Wstęp wolny.

godz. 18:00
O TEATRALIZACJI ŚMIERCI W STOICYZMIE opowie dr Tomasz Mazur.

Temat śmierci zajmuje filozofów niemal od samego początku istnienia tej formy spekulacji. Kwestia śmierci była dla Platona tak pilna i fundamentalna, że w Fedonie, ustami Sokratesa, zdefiniował filozofię jako sztukę umierania, czy sztukę szykowania się na śmierć. Tropem tym podążyli stoicy, rozwijając bardzo oryginalną refleksję nad śmiercią.

Podczas spotkania pomówimy o różnych filozoficznych koncepcjach śmierci i śmiertelności, zastanowimy się nad różnicami w podejściu do niej, między kulturą antyczną a współczesną, wreszcie zbadamy specyficzny stoicki projekt teatralizacji śmierci będący formą metodycznego i praktycznego oswajania i przezwyciężania widma śmierci ciążącego nad człowiekiem.

Tomasz Mazur (ur. 1972) - współczesny praktykujący stoik, dr filozofii, absolwent Instytutu Filozofii UW, gdzie przez dwanaście lat wykładał filozofię i prowadził seminaria poświęcone filozofii stoickiej. W roku 2009 założył nieformalne Centrum Praktyki Stoickiej i rozpoczął organizację publicznych spotkań, wykładów, warsztatów i seminariów zorientowanych na popularyzację stoicyzmu jako sztuki życia.
https://stoicway.net/ / https://www.tomaszmazur.edu.pl/

Wstęp wolny.

20:00
KONCERT RELAKSACYJNY

Dźwięki indyjskiego Shruti Box oraz niezwykłego Didgeridoo (z żywotnika zachodniego) wzmocnione śpiewem przy użyciu technik z całego świata m.in. śpiewem alikwotowym, gardłowym, białym, inuickim. Prowadzenie Michał Esz Szerląg.
"Poczuj siebie w pełni i nawiąż głęboką relację ze swoją intuicją. Daj sobie przestrzeń na szczery oddech i emocje po to, by dzięki poszerzonej informacji podejmować lepsze decyzje w tu i teraz" - zachęca artysta.

Prowadzenie - Michał Esz Szerląg - śpiewak, multiinstrumentalista, kompozytor, nauczyciel.
Dwukrotny prelegent Międzynarodowych Seminariów Mix Singing (współczesne bel canto w Gliwicach). Uczy śpiewu w kraju i za granicą, pojawił się na wielu festiwalach. Poza warsztatami śpiewu gardłowego i alikwotowego stworzył "Narodziny Głosu", w których używa holistycznej metody pracy z głosem wykorzystując wiedzę z 10 lat pracy indywidualnej i grupowej. Pracuje z aktorami, zawodowymi śpiewakami oraz osobami, które zaczynają wokalną podróż i pragną doświadczyć zupełnie nowej jakości w życiu poprzez dźwięk - najpiękniejszy, bo własny...
https://alikwoty.pl/o-mnie/

Wstęp: 15 zł

Informacja o biletach

Wstęp na koncert relaksacyjny - 15 zł
Pozostałe wydarzenia - wstęp wolny