stat
Impreza już się odbyła

Prezes Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków Ryszard Kowalewski oraz Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Ludmiła Ostrogórska zapraszają na wystawę: "Ocalić od zapomnienia" Rajmund Pietkiewicz

05.12.2014, godz. 16.00 wernisaż
wystawa czynna do 31.12.2014
od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 do 19.00
w soboty od 12.00 do 18.000
Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Targ Węglowy 6 (wejście od ulicy Tkackiej, I piętro)

"OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA"
W 2003 roku Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański zainicjował projekt pod nazwą "Ocalić od zapomnienia", którego głównym założeniem była cykliczna prezentacja dorobku twórczego nieżyjących artystów. Jako cel projektu ustanowiono m.in. uświadomienie mieszkańców Gdańska o dorobku rodzimej kultury. Prezentacja sztuki zapomnianej łączyć miała we współpracy wiele środowisk m.in. władz samorządowych, stowarzyszeń twórczych, dziennikarzy, instytucji muzealnych. Misja ocalenia w pamięci dorobku artystycznego Gdańska połączyła Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Prezesa Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków i w grudniu 2003 roku powstała pierwsza wystawa z cyklu "Ocalić od zapomnienia". Była to wystawa twórczości Wiesława Markowskiego organizowana w 25 rocznicę śmierci artysty i cykl zainaugurowano wernisażem dnia 15.12.2003 w Zielonej Bramie w Gdańsku.

W kolejnych odsłonach cyklu prezentowaliśmy twórczość znakomitych gdańskich artystów: wystawa malarstwa Romana Usarewicza, Zielona Brama w Gdańsku, 2004; wystawa malarstwa Maksymiliana Kasprowicza, Zielona Brama w Gdańsku, 2005; wystawa malarstwa Zdzisława Kałędkiewicza, Pałac Opatów w Gdańsku, 2006; wystawa malarstwa Mieczysława Baryłki, Pałac Opatów w Gdańsku, 2007; wystawa malarstwa Jerzego Zabłockiego, Pałac Opatów w Gdańsku, 2008; wystawa malarstwa Bohdana Borowskiego, Pałac Opatów w Gdańsku, 2009; wystawa malarstwa Kazimierza Śramkiewicza, Pałac Opatów w Gdańsku, 2010; wystawa malarstwa Kazimierza Ostrowskiego, Pałac Opatów w Gdańsku, 2011; wystawa twórczości Marcina Duszeńki, Pałac Opatów w Gdańsku, 2012; wystawa twórczości Piotra Zajęckiego, 2013.

W bieżącym roku przypada dwunasta edycja cyklu "Ocalić od zapomnienia" i tym razem przypominamy twórczość profesora Rajmunda Pietkiewicza wystawą w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Organizatorzy:
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

RAJMUND PIETKIEWICZ
Urodził się 13 lipca 1920 roku w Wilnie. W latach 1936-1939 był uczniem Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych Wacława Szczeblewskiego w Gdyni. W latach 1939-1941 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, po roku 1945 kontynuował studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W roku 1951 podjął pracę w PWSSP w Gdańsku. Do 1952 roku prowadził Pracownię Malarstwa na Wydziale Architektury i Studium Rzeźby. W latach 1952-1962 prowadził Międzywydziałową Pracownię Rysunku Wieczornego. Od 1962 do 1980 roku prowadził Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa. W latach 1965-1969 pełnił funkcję rektora PWSSP i w okresie od 1968 roku do 1980 kierował Katedrą Malarstwa i Rysunku na Wydziale Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Tworzył w zakresie malarstwa i grafiki. Swoje prace prezentował na indywidualnych wystawach w Sopocie, Warszawie, Gdańsku. Uczestniczył w prestiżowych wystawach zbiorowych w Gdańsku, Warszawie i Paryżu. Brał udział w VII Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo w 1963 roku. Zmarł 5 marca 2013 roku w Gdańsku.

Tytuł: Projekcja filmu "Mleczny brat" na Święto Uczelni

5 grudnia o godzinie 15:00 w Audytorium ASP w ramach "Święta Uczelni" zapraszamy na pokaz filmu Vahrama Mkhitaryana pod tytułem "Mleczny brat".

Film zapowie reżyser. Natomiast po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami, w którym będzie uczestniczył Vahram Mkhitaryan oraz Mikołaj Trzaska, który jest autorem muzyki do filmu.

Mleczny brat

Reż. Vahram Mkhitaryan, Polska, Armenia, 2014, 31"

Opowieść o chłopcu, który chciałby mieć młodszego brata. 10-letni Seto z niecierpliwością czeka na narodziny dziecka noszonego przez jego matkę. Niestety poród kończy się śmiercią noworodka, a chłopiec przeżywa ogromne rozczarowanie. By ulżyć cierpiącej matce, wuj Razmik przynosi nowo narodzone jagnię, które zamiast niemowlęcia żywić ma się produkowanym przez kobiecy organizm mlekiem. Początkowo nie rozumiejący tej dziwnej sytuacji Seto nienawidzi zwierzęcia, ale z czasem zaprzyjaźnia się ze swoim "mlecznym bratem". Jagnię jednak dorasta i zapada decyzja o jego powrocie do stada. Seto po raz drugi musi zmierzyć się z traumą utraty rodzeństwa.