stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Święto Ulicy Mariackiej, w tym roku odbędzie się 31 sierpnia 2013 (w godzinach 17:00-22:00), pod tytułem: "Mariacka w Kwiatach".

lis 23

sobota, g. 20:00

bilety 85 - 165 zł
lis 30

sobota, g. 18.00

Sopot, Sala słoneczna, Mamuszki 14
bilety 80 zł
ulgowy 60-40 zł
"Sacrum otwiera się na profanum" zauważa Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztytnników Mariusz Drapikowski, gdyż w tym roku Święto Ulicy rozpocznie się na schodkach wejścia do prezbiterium Bazyliki Mariackiej. Uroczyste otwarcie Święta Mariackiej to wyjątkowa okazja by zobaczyć tę mniej znaną część Bazyliki, a jednocześnie przejść przez niezwykle rzadko otwierane wejście.

Chcemy by w ten wieczór powrócił dawny rytm życia tej ulicy, kiedy życie towarzyskie toczyło się na przedprożach. Dlatego właśnie wiele wydarzeń rozegra się na bruku, przedprożach czy też w wielu galeriach i kawiarniach. Wszystko na wyciągnięcie ręki, tak by z jednego wydarzenia można było płynnie przejść w kolejne.

Planowane są między innymi koncert fortepianowy organizowany przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina- Koło Gdańskie, koncert grupy chorałowej Cantate Fratres i Kapeli Mariackiej w Kaplicy Królewskiej, czy koncert organowy w Bazylice Mariackiej. W niezwykle urozmaiconym programie obchodów znalazły się dwie imprezy adresowane do jazz-fanów ale nie tylko. Koncert Wędrujący czyli pierwszy w Polsce jazzowy flashmob oraz koncert gdańskiego kwartetu Quartado. Nie zabraknie wystaw (rzeźby, malarstwa, fotografii, biżuterii), pokazów multimedialnych i filmowych, warsztatów, czy odgrywanych na przedprożach scenek rodzajowych. Tego dnia otworzą się zamknięte zwykle pracownie i miejsca niedostępne wieczorami. Goście będą mogli podziwiać panoramę miasta z wieży bazyliki Mariackiej jak i z wieży Domu Przyrodników (Muzeum Archeologiczne). Jednym słowem wieczór zapowiada się inspirująco.

Kulminacją tegorocznego Święta Ulicy Mariackiej będzie uliczny pokaz mody z epoki przygotowany przez Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk oraz pokaz Temptation autorstwa Aleksandra Gliwińskiego (biżuteria) i Magdaleny Arłukiewicz (stroje). Kolekcja została nagrodzona m.in. Złotą Pętelką, jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie mody w Polsce.

Impreza wieńczy otwarte dla publiczności Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart, jednak nie wiąże się tylko z bursztynem, z czego Mariacka jest najbardziej znana. "Pamiętajmy, że lokale na Mariackiej przyznawano w przeszłości artystom, by mogli tu prowadzić swoje pracownie. Nic dziwnego więc, że oprócz malarzy i rzeźbiarzy pojawili się tu także bursztynnicy" - wyjaśnia Ewa Rachoń z MTG SA. Jednak Święto ma za zadanie promować wszelkich artystów związanych z tym miejscem, jak również wszystkich, którzy chcą współtworzyć klimat tego wyjątkowego fragmentu Gdańska.

Ulica Mariacka jest jedną z najpiękniejszych ulic Polski, znawcy mówią, że także Europy. Jej urok, to nie tylko kawałek zachowanej historii Gdańska z jego architektonicznym fenomenem i wielokulturową tradycją Pomorza - to również ludzie, którzy tworzą klimat tego miejsca dzisiaj. Niech ten sierpniowy wieczór pokaże ją w pełnej krasie, roześmianą, zatłoczoną i rozświetloną.

Święto ulicy Mariackiej odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Organizatorem są Międzynarodowe Targi Gdańskie SA oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

Z przedproży ul. Mariackiej dobiegają jazzowe brzmienia - koncertują tu artyści, którzy uświetnili święto tej najpiękniejszej ulicy Gdańska.