Wielka Aleja Lipowa to jeden z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku! Spotkajmy się w dniu jej święta w Parku Steffensów!
Zapraszamy na sąsiedzkie, polsko-ukraińskie śniadanie przy wspólnym stole, piknik muzyczny w wykonaniu Kwartetu Opera złożony z muzyków Orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku, który poprowadzi Jerzy Snakowski, spacer historyczny, wspólne wyplatanie wianków z kwiatów oraz spotkanie wokół książki "Opowieści Wielkiej Alei".
Wielka Aleja Lipowa to nieodłączna część zielonego krajobrazu Gdańska. Rozciąga się wzdłuż dzielnicy Aniołki od Bramy Oliwskiej do Wrzeszcza. W XIX wieku była porównywana do paryskich Pól Elizejskich. Jej święto to okazja do poznania historii tej części miasta, spotkania z sąsiadem i sąsiadką przy wspólnym stole i posłuchania muzyki klasycznej w otoczeniu zielonego Parku Steffensów.
PROGRAM
10.00 Sąsiedzkie śniadanie polsko-ukraińskie przy wspólnym stole
11:00 Warsztaty kwiatowe: pleciemy wianki
12.00 Piknik muzyczny a'la carte - zagra Kwartet Opera ze śpiewaczkami, a koncert poprowadzi Jerzy Snakowski
13.00 Spotkanie wokół książki "Opowieśći Wielkiej Alei"
14:00 Spacerem po (historii) Wielkiej Alei
10:00 Śniadanie sąsiedzkie przy wspólnym stole
Zapraszamy na sąsiedzkie śniadania, z przekąskami polsko - ukraińskimi w roli głównej! Przy wspólnym stole, w otoczeniu pięknego Parku Steffensów będziemy celebrować ten najważniejszy, pierwszy posiłek dnia. Dania kuchni ukraińskiej przygotuje Alina, która przyjechała do Gdańska z okolic Zaporoża. Na wspólnym stole znajdziemy także polskie, wegańskie przysmaki przygotowane przez Bognę i Tomka czyli Jeden Chleb: boczniaki po kaszubsku, pyszne pasty na kanapkę i oczywiście rzemieślniczy chleb na zakwasie. Zachęcamy także do przyniesienia własnych dań i podzielenia się z sąsiadką i sąsiadem.
Na miejscu będzie można także kupić chleb rzemieślniczy, kanapki przygotowanie przez Jeden Chleb i złożyć zamówienie u Aliny na specjały kuchni ukraińskiej.
11:00 Warsztaty kwiatowe: wyplatamy wianki
Udział w warsztatach z tworzenia kwiatowych wianków to obowiązkowy punkt programu na powitanie słonecznego lata. Podczas spotkania uczestniczki i uczestnicy pod okiem instruktorki stworzą własne kompozycje z polnych, pachnących i kolorowych kwiatów. Warsztaty poprowadzi Angelika Pasek założycielka kwiaciarni Chruśniak w Gdyni.
Warsztaty są odpłatne: 20 zł / osoba12:00 Piknik muzyczny a'la carte - zagra kwartet smyczkowy z Orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a koncert poprowadzi Jerzy Snakowski.
Zaserwujemy Państwu niezwykle smakowity koncert, a w nim hity muzyki klasycznej. Instrumentalne i wokalne. Jakie? To sami słuchacze wybiorą, niczym z restauracyjnego menu, te, na które przyjdzie im ochota. Zapraszamy na klasyczny chillout w cieniu parkowych lip. Wykonawcami będą śpiewaczki Maria Malionowska i Elvira Yefymenko oraz Kwartet Opera w składzie: Michał Rożek, Przemysław Treszczotka, Krzysztof Jakub Szwarc, Barbara Misiewicz. Piknik poprowadzi Jerzy Snakowski.
13:00 Spotkanie wokół książki "Opowieści Wielkiej Alei"
Odkryj z nami tajemnice i sekrety swojej "małej ojczyzny"! O opowieściach Wielkiej Alei, na kanwie książeczki dla dzieci (i dorosłych) o tym samym tytule rozmawiać będą prof. Katarzyna Czerwińska oraz Anna Czerwińska-Rydel. Spotkanie poprowadzi redaktorka Marzena Bakowska. Książkę "Opowieści Wielkiej Alei" oraz inne publikacje związane z historią naszego miasta i jego dzielnic będzie można nabyć przy stoisku Muzeum Gdańska.
14:00 Spacerem po (historii) Wielkiej Alei
W osiemnastym i dziewiętnastym wieku Gdańsk słynął z licznych i pięknych ogrodów. Większość z nich, niestety, nie dotrwała do naszych czasów, a o tych, które jeszcze istnieją, wiemy bardzo mało. Jednym z takich niedocenionych zabytków jest - powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku z inspiracji burmistrza Daniela Gralatha Starszego, a sfinansowana przez gdańskich mieszczan - Wielka Aleja Lipowa. Zapraszamy na spacer szlakiem książeczki dla dzieci "Opowieści Wielkiej Alei" - pierwszej z serii publikacji Muzeum Gdańska o ogrodach i parkach gdańskich. Przygodę rozpoczynamy na rogu ul. Popiełuszki i Zwycięstwa!
Start spaceru: na rogu ul. Popiełuszki i Zwycięstwa (rondo Ofiar Katynia, przystanek Brama Oliwska) 54°21'42.9"N 18°38'33.1"E
Organizatorzy: Fundacja Palma i Rada Dzielnicy Aniołki
Partnerzy: Muzeum Gdańska, Opera Bałtycka w Gdańsku,
Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska