stat
Wydarzenie już się odbyło

Koncert, strefa społeczna, debaty i ... posiłki w czasach PRL, to tylko wybrane elementy w bogatego programu obchodów Święta Wolności i Praw Obywatelskich. W dniach 3-5 czerwca gdańszczanki i gdańszczanie oraz wszyscy chętni, świętować będą rocznicę pierwszych wolnych wyborów.

gru 24

wtorek, g. 17:00

Sopot,
bilety 545 zł

27 listopada - 30 grudnia 2024, g. 07:00

Gdańsk,
bilety 75 zł
ulgowy 69 zł
Wśród zaproszonych gości są m.in. aktor Kuba Wesołowski, muzyk Czesław Mozil, dziennikarze Bartek Jędrzejak, Tomasz Sekielski i Karolina Korwin-Piotrowska, raper i poseł Liroy, Jacek Jelonek i Oliwier Kubiak znani z programu Prince Charming.

- Świętowanie bez ludzi, nie ma sensu, dlatego zapraszam do czynnego udziału i zapewniam, że każdy znajdzie coś dla siebie, zaczynamy już 3 czerwca koncertem Smolika w Parku Oruńskim, wstęp wolny - zachęca Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Wszyscy pamiętamy słynny plakat z kowbojem z wyborów 1989, dlatego w samo południe, 4 czerwca otwieramy unikatową w skali kraju strefę społeczną. Udział zapowiedziało blisko 100 organizacji pozarządowych z całej Polski. A tematy, które będą poruszane są niezwykle ważne, trudne, a zdarza się, że unikane, o których ciężko mówić publiczne, o przemocy, o pochodzeniu, o zdrowiu psychicznym. My tych tematów się nie boimy i będziemy rozmawiać o nich głośno, z udziałem ludzi kultury, showbiznesu, specjalistami.

Strefa Społeczna
Od 2019 roku we współpracy z Fundacją Gdańską i partnerami społecznymi organizowana jest Strefa Społeczna, podczas której przedstawiane są najważniejsze problemy i rozwiązania najistotniejszych kwestii we współczesnym społeczeństwie. Strefa Społeczna to bezpieczna przestrzeń do dyskusji, debat, ale także indywidualnych rozmów z ekspertkami i ekspertami. Jej celem jest zbudowanie wspólnoty, która potrafi rozmawiać, wspierać się i dać nadzieję na przetrwanie.

Czas dyskusji, czas działania - ECS
Wojna w Ukrainie stała się wyzwaniem nie tylko dla broniących niepodległości swojego kraju Ukrainek i Ukraińców. Stała się wyzwaniem dla całej Europy i świata, polityk krajowych, ale i lokalnych, a wreszcie dla organizacji pozarządowych i samych obywateli. 1989 - czas przełomów - 2022, tę debatę z udziałem Anny Clunes - ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, Andrija Deszczyca - ambasadora Ukrainy w Polsce, Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Pawła Kowala, politologa, historyka, poseła RP, Andrija Sadowego, mera Lwowa i Oksany Zabużko, ukraińskiej pisarki, poetki i eseistki poprowadzi Tomasz Lis, znany publicysta i dziennikarz.
PROGRAM:

KONCERT | SMOLIK, KEV FOX, JOHN PORTER
3 czerwca 2022, piątek, godz. 20.30 park Oruński, amfiteatr
wstęp - wolny (uwaga - liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia)


STREFA SPOŁECZNA - harmonogram:
4.06.2022 SOBOTA


10.00
WIEK. Wszyscy mają głos, ale... Co piąta osoba żyjąca w Polsce to senior, a co szósta jest dzieckiem. "Dzieci i ryby głosu nie mają. Jak dorośniesz, to zrozumiesz" - słyszą młodzi i rewanżują się starszym: "A co ty możesz wiedzieć o obecnych problemach, stary wapniaku". Niezależnie od wieku, każdy ma prawo do pełni życia, spełniania marzeń i równych szans. W Gdańsku głos mieszkańców i mieszkanek w każdym wieku ma znaczenie. / goście: Andrzej Grabowski - aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy, artysta kabaretowy, scenarzysta i reżyser, Kuba Wesołowski - aktor teatralny i filmowy, prezenter telewizyjny i dziennikarz

12.00
W SAMO POŁUDNIE. UROCZYSTE OTWARCIE STREFY SPOŁECZNEJ

13.00
ZDROWIE PSYCHICZNE. U mnie wszystko OK, ale... 1,5 mln Polaków cierpi na depresję. Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, za kilka lat depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie. / gość: Bartek Jędrzejak - dziennikarz i prezenter telewizyjny, ambasador kampanii TWARZE DEPRESJI. NIE OCENIAM. AKCEPTUJĘ

14.30
SYTUACJA EKONOMICZNA. Każdy/a ma prawo, ale... "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa" - głosi artykuł 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Prawa człowieka są jak igła magnetyczna kompasu. Wyznaczają właściwy kierunek. Gdańsk podąża nim konsekwentnie - bez lęku, z rozwagą, jak głosi maksyma miasta./ goście: Henryk Gołębiewski - aktor filmowy i telewizyjny, sławę przyniosła mu poruszająca kreacja zbieracza złomu w filmie "Edi" Piotra Trzaskalskiego, Liroy - muzyk, raper, producent muzyczny.

16.00
debata | CO WYNIKŁO Z DOKUMENTU "SAMORZĄDNA RZECZPOSPOLITA. DEKLARACJA PARTNERSTWA SAMORZĄDU I ORGANIZACJI SPOŁECZNYCH"?
Czy mimo pandemii i wojny w Ukrainie udało się wykrzesać nową energie? A może właśnie kryzys staje się przyczynkiem do zmiany? - zapraszamy do rozmowy.

17.00
PŁEĆ. Ładnie dziś wyglądasz, ale... Fragment manifestu "Be a lady they said" poetki Camille Rainville: "Bądź damą, mówili. Noś makijaż. Rozświetl policzki, wykonturuj nos, podkreśl brwi, wydłuż rzęsy, zaznacz usta. Pudruj się, różuj, błyszcz. Twoje włosy są za krótkie. Twoje włosy są za długie. Końcówki są rozdwojone. Pofarbuj włosy, ale nie na niebiesko, to nienaturalne. Siwiejesz, wyglądasz tak staro. Wyglądaj młodo. Wyglądaj ponadczasowo. Nie starzej się. Kobiety się nie starzeją. Starość jest brzydka, mężczyźni tego nie lubią"./ goście: Urszula Chowaniec - blogerka, edukatorka, feministka, publicystka, okazjonalnie modelka plus size, propagatorka ciałopozytywności, Tomasz Sekielski - dwukrotny zdobywca tytułu Dziennikarz Roku, twórca głośnych filmów dokumentalnych, zmagał się z otyłością

5.06.2022 NIEDZIELA

10.00
PŁEĆ. Nigdy bym ręki nie podniósł/a, ale... Corocznie w wyniku przemocy domowej życie traci w Polsce 500 kobiet - wynika z raportu "Stereotyp ponad prawem" (2013), przygotowanego przez Urszulę Nowakowską i Andrzeja Dominiczaka z Centrum Praw Kobiet. Chociaż w statystykach policyjnych liczby rokrocznie maleją, to organizacje pozarządowe regularnie odnotowują wzrost liczby telefonów, maili oraz zgłoszeń zachowań przemocowych. / gościnie: Karolina Korwin-Piotrowska - dziennikarka radiowa i telewizyjna, felietonistka, autorka książki "Wszyscy wiedzieli", w której zebrała opowieści uznanych aktorów i ekspertów o wyrwaniu się z kręgu przemocy, Magdalena Środa - filozofka, etyczka, feministka, publicystka i działaczka społeczna

12.00
WRĘCZENIE NAGRODY IM. LECHA BĄDKOWSKIEGO
Kto zostanie Gdańskim Społecznikiem Roku, Gdańskim Darczyńcą Roku i Gdańską Organizacją Pozarządową Roku? - dowiemy się podczas uroczystości.
Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego prezydent Gdańska ustanowił 21 lat temu, chcąc podkreślić rolę i wkład organizacji pozarządowych w budowanie społeczeństwa obywatelskiego i rozwiązywanie lokalnych problemów. Patron nagrody, Lech Bądkowski (1920-1984), był dziennikarzem, pisarzem, działaczem społecznym, sygnatariuszem Porozumienia Gdańskiego, orędownikiem kaszubskości i samorządności.

13.30
POCHODZENIE. Nic do Ciebie nie mam, ale... Ksenofobia pochodzi od greckich słów ksénos (obcy) i phóbos (strach), opisuje postawę niechęci lub wrogości do obcych. Ponad 35 proc. ankietowanych Polaków było przekonanych, że "polska kultura jest bardziej wartościowa od kultur krajów sąsiednich" - co udokumentował w badaniu sondażowym IBRIS (2017). Znaczna grupa badanych - od 18 do 36 proc. - była niechętnie lub wrogo nastawiona do obcych./ goście: Czesław Mozil - piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, akordeonista, mając pięć lat wraz z rodzicami wyjechali do Danii, wrócił do Polski jako 28-letni człowiek, Halina Mlynkova - piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, pochodzi z Zaolzia, Jurij Zabijaka - dziennikarz portalu naszapolsza

15.00
ORIENATCJA PSYCHOSEKSUALNA. Jestem tolerancyjny/a, ale... 72% osób LGBT+ doświadczyło w Gdańsku wyzwisk, gróźb lub przemocy. Poglądy wielu ludzi ewoluują. III Trójmiejski Marsz Równości w 2017 roku otworzył prezydent Paweł Adamowicz, choć w poprzednich edycjach tego wydarzenia nie brał udziału. W przemówieniu wspominał, że dojrzał. - Słowa muszą iść w zgodzie z czynami - podkreślał prezydent Adamowicz. - Jeżeli mówię od 19 lat jako prezydent Gdańska, że Gdańsk jest miastem wolności i solidarności, że jest miastem, które nie wyklucza nikogo, każdego chce przytulić, to nie mogłem tutaj nie przyjść. / goście: Jacek Jelonek i Oliwier Kubiak - architekt krajobrazu i model są parą, poznali się w polskiej edycji miłosnego reality show dla homoseksualnych mężczyzn, Alicja Nauman - tancerka i choreografka, aktywistka na rzecz ochrony środowiska i praw społeczności LGBT+, żyje z żoną w Wielkiej Brytanii.

Europejskie Centrum Solidarności - harmonogram:
1989 - CZASY PRZEŁOMÓW - 2022

4 czerwca 2022, sobota, godz. 13.00
ECS, audytorium (parter), wstęp - wolny
Czy napad Putina na Ukrainę jest początkiem upadku jego władzy, tak jak Afganistan stał się początkiem końca Związku Sowieckiego? Co nam mówi wojna w Ukrainie o społeczeństwie obywatelskim w Polsce i w Ukrainie? Jak zabezpieczyć pokój na kontynencie? - to tylko niektóre z pytań, na które szukać będą odpowiedzi uczestnicy debaty.
Uczestnicy:
Anna Clunes - ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce (UK jest członkiem Komitetu Sterującego Wspólnoty Demokracji)
Andrij Deszczyca - ambasador Ukrainy w Polsce
Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
Paweł Kowal, prof. ISP PAN - politolog, historyk, poseł RP
Andrij Sadowy - mer Lwowa
Oksana Zabużko - ukraińska pisarka, poetka i eseistka

Prowadzący: Tomasz Lis - dziennikarz i publicysta

KUCHNIA W PRL
4-5 czerwca 2022, sobota - niedziela

ECS, biblioteka (1 piętro), wstęp | wolny
transmisja online: youtube.com/ecsgdapl, fb.com/ecsgdansk

13.00- 15.00 - otwarcie konferencji
Kuchnia staropolska z czasów Gierka, sól na kartki i abstynencja do trzynastej. KUCHNIA W PRL - nie tylko wielbicieli kotletów jajecznych i parówek z nutrii zapraszamy do ECS na konferencję, która odbędzie się w dniach 4-5 czerwca 2022 roku. Udział zapowiedzieli badacze z całej Polski.
- Władze PRL chciały dotrzeć przez żołądki do serc i dusz Polaków, co dawało różne rezultaty - mówi dr Grzegorz Piotrowski z Wydziału Naukowego ECS. - Temat traktujemy szeroko, interesuje nas obyczajowość, wzornictwo, a nawet film . Zajrzymy do książek kucharskich i barów mlecznych. Podyskutujemy o tym, jak zdobywano żywność i promowano nowe zwyczaje żywieniowe. Przyjrzymy się gościnności i wspomnimy walkę o meble. Oczywiście nie zapomnimy o Stoczni Gdańskiej zwanej "matką karmicielką". Ciekawe, gdzie, jak i co jedli stoczniowcy?

Szczegółowy plan wydarzeń na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności.