stat
Wydarzenie już się odbyło

Święto matematyki. Wykłady dla szkół

Zapraszamy na wykłady wybitnych polskich matematyków dla szkół w Hevelianum!

Polskie Towarzystwo Matematyczne obchodzi w tym roku setne urodziny. Hevelianum organizuje z tej okazji całodzienne święto Królowej Nauk, adresowane do uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Naukowcy wyjaśnią młodzieży dlaczego matematyka jest potrzebna, jaki ma wpływ na rozwój nauki i cywilizacji, czym jest bezpieczeństwo danych i czy istnieje strategia wygrywająca.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Wymagana jest telefoniczna rezerwacja miejsc.

Adresaci: od VII klasy szkoły podstawowej
Rezerwacja: tel. 58 742 33 52
Miejsce: Hevelianum, Wozownia Artyleryjska, sala Haxo
Wstęp: bezpłatny

PROGRAM

8:00 - 9:30 dr Ewa Kozłowska-Walania, Czy można zobaczyć czwarty wymiar?

Czy nasz świat to tylko cień innego? Możliwość istnienia dodatkowych wymiarów fascynowała myślicieli wszystkich epok, a jej ślady znajdziemy tak w literaturze jak i malarstwie. Podczas wykładu uczniowie odwiedzą Krainę Płaszczaków, poznają odpowiedź na pytanie "Co to jest wymiar?" i "zapolują" na istotę czterowymiarową.

9:30 - 11:00 dr hab. Zdzisław Dzedzej, O grze NIM i arytmetyce

Słuchacze poznają prostą dwuosobową grę kombinatoryczną i nauczą się w nią grać. Każdy lubi wygrywać, dlatego w trakcie wykładu odbędą się poszukiwania strategii wygrywającej. Czy uda się znaleźć taką, która zadziała bez względu na ruchy przeciwnika? Odpowiedź nasunie specyficzny sposób dodawania liczb.

11:00 - 12:30 dr hab. Antoni Augustynowicz, Czy matematyka jest lub była potrzebna?

Niejeden uczeń zadaje sobie pytanie: "Czy matematyka jest potrzebna?". Uczestnicy dowiedzą się, że matematyka była użyteczna już w czasach przedhistorycznych i jak znacząco wpłynęła na inne dziedziny naukowe lub co było największym odkryciem matematycznym i jaki był jego wpływ na naszą cywilizację.

12:30 - 14:00 prof. dr hab. Zbigniew Szafraniec, Szyfrowanie - publiczne czy prywatne?

Jeszcze czterdzieści lat temu szyfrowanie odbywało dzięki utrzymaniu w tajemnicy zasad szyfrowania. Dzisiaj kryptografia pozwala na wysyłanie wiadomości korzystając z klucza szyfrującego, który może być opublikowany. Na wykładzie zostaną przedstawione wybrane klucze wraz z prostymi przykładami ilustrującymi ich działanie.