25 maja 1457 roku, czyli 550 lat temu, król Kazimierz Jagiellończyk nadał Gdańskowi tzw. Wielki Przywilej, który stał się podstawą potęgi i fortuny naszego miasta w czasach nowożytnych. Gdańsk stał się miastem, który w Rzeczypospolitej odgrywał wyjątkową rolę – była największym z portów, najbogatszym z miast i najdumniejszym z grodów. Często narzucał swoje zdanie całemu państwu, wadził się z królami, walczył z obcymi potęgami, ale zawsze był wierny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Gdańsk przez stulecia był Złotą Bramą państwa polsko-litewskiego.
27 maja 1807 roku, po długotrwałym oblężeniu, skapitulował przed wojskami napoleońskimi, dowodzonymi przez marszałka Franciszka Józefa Lef?bvre’a, garnizon prusko-rosyjski. Gdańsk odzyskał wolność, lecz na krótko, i po raz pierwszy w swoich dziejach stał się „Wolnym Miastem”.
Dla uczczenia tych wydarzeń, począwszy od 25 maja 2007 roku, przez trzy kolejne dni Gdańsk będzie obchodził swoje święto. Wśród wydarzeń, które rozegrają się w tym czasie, kilka warto zasygnalizować. Już w piątek, o godz. 17.00 do Gdańska, przez Złotą Bramę oczywiście, wjedzie uroczyście król Kazimierz Jagiellończyk. W sobotę z kolei, władzę w Gdańsku przejmą Prusacy, których w niedzielę wyrzucą z miasta wojska napoleońskie. Sobota będzie też stała pod znakiem hołdu składanego przez obecną stolicę Polski (Warszawę) Gdańskowi. Wielki (3 metry) tort dla gdańszczan, w kształcie Pałacu Kultury i Nauki, będzie dzielił wiceprezydent Warszawy, Włodzimierz Parszyński. Sobotni wieczór będzie stał pod znakiem koncertów na Targu Węglowym – zagrają i zaśpiewają: Monika Brodka, Bajm i Golec uOrkiestra. A potem, o północy, sztuczne ognie…
Święto Miasta zostanie zakończone w niedzielę, 27 maja uroczystym koncertem w Filharmonii na Ołowiance.
Program Święta Miasta
25 – 27 maja 2007 roku
25 maja, piątek10.00 – 14.00 - konferencja naukowa „Tożsamość gdańszczan w obrazie Okręt Kościoła z Dworu Artusa w Gdańsku”
12.00 - uroczyste odsłonięcie modelu gdańskiego okrętu z XV w. w Wielkiej Hali Dworu Artusa
16.00 - otwarcie wystawy poświęconej działaniom Macierzy Szkolnej w Wolnym Mieście Gdańsku – sala Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, ul. Warzywnicza 10 A
17.00 - inscenizacja historyczna: paradny wjazd do Gdańska przez Złotą Bramę króla Kazimierza Jagiellończyka z orszakiem zbrojnych. Ceremonia powitania króla przed Dworem Artusa: Gdańsk składa władcy hołd, przyznanie Miastu przywilejów królewskich
· Uroczyste obwieszczenie Prezydenta Miasta Gdańska o ustanowieniu zwyczaju corocznej celebracji święta „Herbu Gdańska”.
· Wielkie Świętowanie: historyczne krotochwile przed Dworem Artusa (szczudlarska parada flagowa, tańce, turnieje rycerskie, pokazy kuglarskie)
19.00 - prezentacja publikacji „Gdańsk w literaturze. Bibliografia od roku 997 do dzisiaj. Tom piąty: 1945 – 1979” – Dwór Artusa
26 maja, sobota10.00 - rodzinny bieg gdańszczan. Druga edycja biegu zainicjowanego z okazji Światowego Zjazdu Gdańszczan. Bieg ulicami Starego Miasta, start i meta - w okolicy Fontanny Neptuna.
10.00 - Koszykówka Uliczna - Multikino 2007 - X edycja sportowych zmagań graczy w trzech kategoriach wiekowych – okolice Multikina
11.00 – 16.00 - regaty smoczych łodzi na Motławie
11.15 - wymarsz kolumny wojsk pruskich i rosyjskich z fortu Grodzisko pod Dwór Artusa
12.00 - inscenizacja historyczna: przejęcie władzy w mieście przez pruski garnizon – Długi Targ przed Dworem Artusa
12.00 - Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Sp. z o.o. zaprasza z tej okazji wszystkich gdańszczan na Paradę Tramwajów. W korso wezmą udział: Bergmann z 1927 roku, Konstal "N" z 1952r., Konstal 105N z 1975r. oraz najnowszy nabytek naszej firmy - N8C.
Wszystkie tramwaje będą miały napis "Święto Miasta". Oznacza to również, że przejazd tymi tramwajami jest bezpłatny. Tramwaje wyruszą (bez pasażerów) z pętli tramwajowej Abrahama i przejadą do Centrum Miasta w kierunku Przeróbki. Pod Urzędem Miejskim na ul.3 Maja pojawią się około godziny 12.00. W drodze powrotnej z przystanku przy Urzędzie Miejskim (około godziny 12:35) zabiorą wszystkich chętnych na darmową przejażdżkę w kierunku Nowego Portu, oraz przez Oliwę do Jelitkowa i Zaspy. Na trasie przejazdu tramwaje będą się zatrzymywały na wszystkich przystankach.
13.00 - Kapituła Kufla Gdańskiego – Dwór Artusa
17.00 - Warszawa Gdańskowi: wielki tort dla Gdańszczan - Gra Kapela Czerniakowska – Targ Węglowy
18.00 - plenerowy koncert gwiazd: Monika Brodka – Targ Węglowy
20.00 - plenerowy koncert gwiazd: Golec uOrkiestra – Targ Węglowy
22.00 - plenerowy koncert gwiazd: Bajm - Targ Węglowy
Północ - pokaz sztucznych ogni – Targ Węglowy
27 maja, niedziela12.00 - widowisko historyczne (rekonstrukcja) z okazji 200. rocznicy oblężenia Gdańska w 1807 roku. Inscenizacja szturmu na Bramę Nizinną i Bastion Żubr – Dolne Miasto, okolice Bramy Nizinnej
14.15 - defilada wojsk francuskich, rosyjskich, pruskich i polskich Traktem Królewskim spod Bramy Wyżynnej pod Dwór Artusa: inscenizacja kapitulacji Twierdzy Gdańsk z 27 maja 1807 roku.
15.30 - wręczenie nagród laureatom konkursu „Pisane lwim pazurem” – Kościół św. Jana
18.00 - Gdańszczanin Roku 2006: uroczysta Gala i koncert „Młodzi gdańszczanie - od muzyki poważnej do jazzu” – Polska Filharmonia Bałtycka na Ołowiance