Już 15 września będziemy wspólnie celebrować ŚWIĘTO ULICY ŚWIĘTEGO DUCHA! W programie m.in.: parada, warsztaty, koncerty, spacery, animacje, wykłady.
WARSZTATY DLA DZIECI:
13:30-15:00 : O pożytku z kłótni, warsztaty inspirowane filozofią Schopenhauera. Warsztat dla dzieci od 8 lat.
Grupa zamknięta. Zapisy: magdalena_szwabowicz@wbpg.org.pl
Temat dociekań brzmi: O pożytku z kłótniAlbowiem taka już jest natura ludzka, że gdy podczas wspólnego myślenia tzn. wymiany zdań, A spostrzega, że myśli B różnią się od jego własnych myśli...
Fragment rozprawki Artura Schopenhauera Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów, zainspiruje uczestników warsztatu do podjęcia dyskusji. Na początek zdefiniujemy wspólnie pożytek i kłótnię. Co to jest i czy wszyscy rozumiemy je tek samo. Czego mogą dotyczyć kłótnie? Co jest wspólnego dla wszystkich kłótni? Czy może być dobra kłótnia? Jeśli tak lub nie, to dlaczego. Jeśli kłótnia to przyczyna, to jakie mogą być jej skutki. Jeśli kłótnia to skutek, to jakie może mieć przyczyny. Porównamy kłótnię ze sporem. Czym się różnią? Postaramy się w wesołej atmosferze, sprzyjającej wyrażaniu własnych myśli i sądów odpowiedzieć na te pytania, i na inne, które pojawią się w trakcie dyskusji. Być może poruszymy problematykę wolności, szczęścia, miłości, przyjaźni, sceptycyzmu. Być może określimy cechy dobrego sporu.
Info dla Rodziców: Kłótnia rozumiana jako ostra wymiana zdań między osobami, nie zgadzającymi się w jakimś temacie, prowadzona pod wpływem emocji. Spór rozumiany jako brak zgody w jakimś temacie i wymiana argumentów w celu przekonania rozmówcy do swoich racji.
Prowadzenie: Pracownia Filozoficzna Eureka, Jolanta Imieniowska
O metodziePogadanki są prowadzone wg metody Lipmana, której głównym celem jest wykształcenie u uczestników umiejętności samodzielnego myślenia, metoda bazuje na wrodzonej dociekliwości dziecięcej oraz ciekawości świata, który je otacza. Punktem wyjścia do dyskusji jest krótki tekst, fragment literatury dziecięcej, malarstwo lub muzyka. Po sformułowaniu pytań do opowiadania, dzieci same inicjują rozmowę na zadany temat, a osoba, która animuje zajęcia jest dla nich wsparciem oraz podsumowuje zajęcia. Na zakończenie spotkania dzieci przygotowują krótką pracę na zadany temat, młodsze - rysunek, praca z plasteliny, klocków, drama itp., dla starszych - jest to drama, praca pisemna w grupach, przygotowanie krótkiej rozprawki itp.
Miejsce: Biblioteka pod Żółwiem ul. Św. Ducha 111/113
13:30-15:30: Pamiątka z Gdańska/ Lwy Morskie. Warsztaty plastyczno - literackie dla wszystkich chętnych dzieci.
Zadanie:
Część I: samodzielne wykonanie ramki formatu A4 z folijką- szybką.
Część II: Wykonanie ilustracji- pamiątki związanej z legendą o Lwach Gdańskich. Każdy uczestnik otrzyma krótki opis legendy.
Ilustrację będzie można wybrać z wzorów, które zostaną dla dzieci przygotowane przez prowadzącą.
Zajęcia poprowadzi Natalia Lament, Wyspa Twórczej Edukacji Passa.
Miejsce: Przestrzeń przed Biblioteką pod Żółwiem
13:30- 18:00 Warsztaty plastyczne zainspirowane motywem ducha.
Na przedprożu kamienicy biblioteki dzieci będą mogły stworzyć własną piniatę, a także inscenizację/animację na papierowym talerzyku. Wszystko z wykorzystaniem duszków. Ponadto ze śmiałkami chętnie porozmawiamy o naturze istnienia zjaw, a najmłodszym dzieciom udostępnimy do poczytania na miejscu książeczki o duszkach ze zbiorów WiMBP.
Prowadzenie: Martyna Tymrowska, kulturoznawczyni pracująca w Bibliotece pod Żółwiem
Miejsce: Przedproże Biblioteki pod Żółwiem
13:30-18:00: Stanowisko do samodzielnego zrobienia przypinki na agrafce (button/pin) z motywem duszka.
Miejsce: Przedproże Biblioteki pod Żółwiem
KONCERTY (Przedproże Biblioteki pod Żółwiem):
18:30 -19:00 Koncert Zespołu Amicorum z Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Zespół działa pod kierownictwem Magdaleny Warżawy. Zagra pieśni i tańce renesansowe(flety, skrzypce, śpiew).
19:00 - 19:30 - Koncert Zespołu Muzyki Dawnej. Adela Czaplewska (flety proste, viola da gamba) i Ola Kreft (klawesyn).
Adela Czaplewska - absolwentka muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli barokowej (Teresa Kamińska) i w klasie violi da gamba (Mateusz Kowalski, Rainer Zipperling). Obecnie kontynuuje studia podyplomowe na Hochschule fur Kunste w Bremie w klasie violi da gamba u prof. Hille Perl. Swoje umiejętności miała okazję doskonalić pod okiem takich artystów jak: Hille Perl, Petr Wagner, Christoph Urbanetz, Mark Caudle, Marcus Mollenbeck, Alison McGillivray. Jest członkiem konsortu fletów prostych Bianco Fiore, gościnnie występowała z zespołami Cornu Copiae, Cappella Bydgostiensis, Harmonia Sacra, Sarband, Floripari. Kilkukrotna laureatka Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.
Aleksandra Kreft - urodzona w Gdańsku. Edukację muzyczną rozpoczeła od fotepianu. Muzykę dawną poznała, dołączając do młodzieżowego zespołu muzyki dawnej Euterpe z MDK w Gdyni. Ukończyła PSM II st. w Gdańsku w klasie klawesynu u dr hab. Małgorzaty Skotnickiej. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie ad. Zofii Moszumańskiej. Naukę w zakresie wykonawstwa muzyki kameralnej kontynuowała w Królewskiem Konserwatowium w Brukseli pod kierunkiem Hermana Stindersa oraz Jana De Winne.
Doświadczenie muzyczne wzbogacała biorąc udział w kursach mistrzowskich oraz koncertach gdzie miała okazję pracować z wieloma muzykami specjalizującymi się historycznym wykonawstwem. Wsród nich są m. in. Elżbieta Chojnacka, Elżbieta Stefańska, Romana Agnel, Kenneth Weiss, Liliana Stawarz, Wieland Kuijken, Peter Van Heygen, Philippe Pierlot. Współpracowała z Wrocławskiem Zespołem Solistów "ROCORDANZA", baletem dworskim Cracovia Danza, Orkiestrą Miasta Krakowa. Koncertowała w wielku miastach w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii.
19:30- 20:00 Koncert zamykający Święto ulicy Św. Ducha - Zespół ForFun QuintettZespół powstał 3 lata temu z inicjatywy pianistki Agnieszki Błonkiewicz i saksofonisty Macieja Pohla. Początkowo duet poszukiwał swojej indywidualnej stylistyki, ale zawsze poruszał się w okolicach muzyki improwizowanej. W końcu wygrały stare wzorce sprawdzonych standardów jazzowych. Maciej miał już doświadczenie estradowe z początku lat 90 (współpracował m.in. z Maćkiem Miecznikowskim i Miszą Hajrulinem). Rok temu do składu dołączyła wokalistka Ania Niechwiadowicz dodając interpretacjom nową energię i charakter. Zespół tworzy również Janusz "Macek" Mackiewicz (kontrabas) oraz Kuba Grzywacz (perkusja).