stat
Wydarzenie już się odbyło

W 25. rocznicę wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 roku, symbolicznie świętujemy nowy początek wolności i demokracji w Polsce. Pokojowe przemiany były dziełem ruchów społecznych, organizacji i indywidualnych działań Polaków, którzy spotkali się w 1980 roku w Solidarności i wokół niej skupili swoją energię i polityczne pasje. W 1988 i 1989 roku Polska była liderem zmian w części Europy poddanej hegemonii systemu komunistycznego. Dzisiaj Polska jest otwartym i nowoczesnym państwem właśnie dzięki odwadze pokazanej w 1989 roku.

lis 11

poniedziałek, g. 12:00

Wstęp wolny
gru 24

wtorek, g. 16:00

bilety 379 zł
ulgowy 190 zł
Europejskie Centrum Solidarności, samodzielnie i we współpracy z partnerami, dla uczczenia rocznicy 4 czerwca 1989 przygotowało szereg wydarzeń.

4.06.2014 | godz. 16:00
Instytut Sztuki WYSPA
Finał projektu "Młodzi Solidarni: Strajk - Władza - Kobieta" oraz wernisaż prac uczestników


"Czy kobiety na co dzień zajmujące się domem, rodziną, zmęczone obowiązkami dnia codziennego były w stanie zaangażować się w działalność opozycyjną lat 80? Czy w trudnym okresie tworzenia się polskiej demokracji było miejsce dla aktywnej politycznie Matki Polki?" - takie pytania były punktem wyjścia do tegorocznej edycji projektu obywatelsko-artystycznego ECS Młodzi Solidarni pn. "Strajk - Władza - Kobieta". Spośród młodych osób, które aplikowały do udziału w projekcie, wyłoniliśmy dwanaście i to one przez kilka miesięcy brały udział w cyklu warsztatów.

4.06.2014 | godz. 18:00
plac Solidarności
Wernisaż wystawy plenerowej "Czasy przełomu"


Wystawa plenerowa "Czasy przełomu" przedstawia wydarzenia w Europie Środkowo-Wschodniej, które umożliwiły zmianę systemu komunistycznego na demokratyczny w końcówce lat 80. i na początku 90. Wizualnie wystawa przyjmuje formę czterech filarów, nazwanych hasłami - kolejnymi etapami przemian: Solidarność - Dialog - Wolność - Zwycięstwo. Hasła te, wypisane są w językach polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i ukraińskim (aktualne wydarzenia na Ukrainie są także upamiętnione).

Wystawa plenerowa "Czasy przełomu" jest elementem promocji wystawy stałej w nowej siedzibie ECS, przy placu Solidarności 1. Materiały fotograficzne pochodzą ze zbiorów ECS. Opisy fotografii sporządzone są w języku polskim i angielskim. Wystawa prezentowana będzie od 4 czerwca do końca września 2014.

4.06.2014 | godz. 19:00
historyczna Sala BHP
wstęp wolny


"1989" to najnowszy film Michała Bielawskiego. Jest to filmowy portret nadziei i obaw, które towarzyszyły Polakom po Okrągłym Stole. Utkana z filmowych archiwów, oficjalnych i podziemnych, fotografii i zapisków opowieść przytacza tylko esencjonalne informacje faktograficzne, oddając głos aktorom tamtych wydarzeń - a w tamtym momencie każdy, wrzucając swój głos do wyborczej urny mógł wpłynąć na bieg historii.

Reżyser już wcześniej znalazł klucz do pokazania jak codzienność przeplatała się z polityką - w filmie "Mundial. Gra o wszystko" (który jest aktualnie wyświetlany w kinach).

Film "1989" poza specjalnym pokazem w Gdańsku, będzie można obejrzeć w czwartek 5 czerwca w TVP 1, o godz. 22.25.

4.06.2014 | cały dzień
cała Polska

4 czerwca świętujmy razem!

4 czerwca 1989 to przełomowa data w historii Polski. W wyniku pokojowych negocjacji przy Okrągłym Stole przeprowadzono wybory, w których miażdżące zwycięstwo odniosła Solidarność. 4 czerwca ogłoszono, że skończył się w Polsce komunizm. W pięć miesięcy później upadł mur berliński, a Europa środkowo-wschodnia oswobodziła się spod wpływu Związku Radzieckiego.

Nieważne czy brałeś osobiście udział w wyborach 4 czerwca, czy nie było cię jeszcze wtedy na świecie. Nieistotne, czy mieszkasz dziś w Londynie czy w Lądku Zdroju.

4 czerwca świętujemy razem! W Polsce i wszędzie tam, gdzie są Polacy. Zorganizuj w swoim mieście wydarzenie 4 czerwca. Flashmob, piknik, wystawę, koncert, toast za wolność, co tylko chcesz!

Zgłoś swój pomysł na www.razem89.pl/konkurs, opublikuj relację z wydarzenia do 18 czerwca i wygraj udział w międzynarodowym wydarzeniu Szkoły Liderów.

d 4.06 do 6.06.2014
Gdańsk "Święto wolności"


W ramach oficjalnych obchodów 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego oraz 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów, od 4 do 6 czerwca 2014 odbędzie się w Gdańsku cykl wydarzeń pod hasłem "Święto wolności"

środa, 4.06 | godz. 18:00 | Ratusz Staromiejski - Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35
Jacek Kaczmarski i jego korzenie - portrety rodzinne

Prezentacja wydawnictw związanych z Jackiem Kaczmarskim
Projekcja filmu dokumentalnego o Jacku Kaczmarskim

czwartek, 5.06 | godz. 18:00 | Ratusz Staromiejski - Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35
Koncert utworów Jacka Kaczmarskiego granych na carillonie kościoła św. Katarzyny w Gdańsku
Rozmowy o twórczości Jacka Kaczmarskiego - Antoni Pawlak, Andrzej Kasperek i Wojciech Stronias

piątek, 6.06 | godz. 18:00 i 20:00 | Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50 | wstęp: 20 / 30 zł
"25 lat później" - multimedialny koncert z okazji oficjalnych obchodów Święta Wolności na Pomorzu oraz obchodów 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego

Wszystkie wydarzenia w ramach Obchodów zostały objęte Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego "25 lat wolności".

Przeczytaj także