stat
Impreza już się odbyła
sty 19

niedziela, g. 20:15

bilety 110 - 145 zł
sty 24

piątek, g. 18:00, 20:15

Gdańsk,
bilety 105 - 175 zł
Już w najbliższą niedzielę 20 czerwca o godz. 12.00 we wnętrzu Kościoła Św. Jana przy ul. Świętojańskiej 50 odbędzie się wyjątkowy koncert autorstwa Macieja Borowicza:
Msza Świętojańska - odsłona trzecia.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Kompozycja powoli wpisuje się w tradycji obchodów świętojańskich w Gdańsku. Tym razem usłyszymy ją w nowej udoskonalonej aranżacji stwarzającej nieograniczone możliwości instrumentalne i wokalne.

Bogate w swej konstrukcji dzieło symfoniczne w niezwykły sposób łączy muzykę popularną z klasyką, a do surowego wnętrza XIV-wiecznego kościoła importuje rytmy wielu kultur, w tym salsę, swing, jazz, latynoski groove, czy bossanovę.

Ten 15-częściowy utwór wykonany zostanie przez kilkudziesięciu trójmiejskich instrumentalistów (Lumen Orchestra), solistów i chórzystów (Chór Non Serio). Obejmuje części stałe i zmienne mszy, w tym wypełnione muzyką słowa dotąd wypowiadane cicho przez celebransa, dzięki czemu zabrzmią w niezwykłej formie.

W latach ubiegłych dzieło to wykonywane było jako jeden z punktów tygodniowego festiwalu "Świętojańskie Świętowanie" - wspólnego projektu Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Państwowej Opery Bałtyckiej i Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, który w swoim programie zawierał żywiołowe spektakle, warsztaty i koncerty.

Tym razem, w nowej ulepszonej wersji posłuży jako główny punkt tegorocznych obchodów, a sam festiwal do łask powróci najprawdopodobniej w przyszłym roku, po zakończeniu remontu Kościoła Św. Jana.

Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

W załączeniu zdjęcia z ubiegłorocznego koncertu. W przypadku wykorzystania prosimy o podpisanie: Michał Cherek / zatrzymaniwkadrze.pl .

Maciej Borowicz
- absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach; kompozytor, solista oraz dyrektor artystyczny Lumen Orchestra; wokalista o 6-oktawowej skali głosu; absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Pracuje jako specjalista od emisji głosu.

W dorobku kompozytorskim posiada m. in. współczesną aranżację amerykańskiego musicalu "The Witness" - "Świadek" (2001); 17-częściową Mszę ku czci św. Józefa Oblubieńca NMP (2007); 15-częściową Mszę o św. Janie w kościele św. Jana wykonaną - jeden z punktów artystycznych w ramach Świętojańskiego Świętowania (2008); kantyk "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus" kończący Areopag Gdański w ramach Mszy o Wolność Dla Wszystkich Zniewolonych (2009); "Transitus" - oryginalną interpretację nieszporów franciszkańskich z elementami muzyki filmowej, klasycznej i charakterystycznym średniowiecznym oraz orientalnym kolorytem (2009); oprawę muzyczną spektaklu "Grzegorz z Naroku" czerpiącego z tradycji staro-ormiańskich przygotowanego we współpracy we współpracy z Ryszardem Ronczewskim (2010).
Maciej o swoim komponowaniu: "Muzyka ma tę siłę, która pozwala jej wyprzedzić zrozumienie budując nastrój, a to zmusza nas do innej refleksji. Muzyka pozwala połączyć umysł z duchem, może zaakcentować słowa kluczowe, do których przyzwyczajamy się przy powszedniej recytacji. Pragnę, aby nowa muzyka pomogła na nowo odkrywać liturgię."

Lumen Orchestra powstała w marcu 2007 roku dla potrzeb prawykonania pierwszej, autorskiej, wieloczęściowej kompozycji Macieja Borowicza. Niedługo później pojawiły się kolejne inicjatywy muzyczne, które w krótkim czasie zrzeszyły trójmiejskich instrumentalistów, z niewielkiego zespołu smyczkowego urastając do rozmiarów składu symfonicznego. Orkiestrę tworzyli zarówno studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznych, jak i muzycy z Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku i Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej.
Łączy ich pasja do wspólnego wykonywania nowych aranżacji utworów historycznych i tradycyjnych.

Chór Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego "NON SERIO" prowadzony pod kierunkiem Beaty Borowicz w tym roku obchodzi swoje XX-lecie. Laureat wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzyki chóralnej. Może pochwalić się pokaźnym dorobkiem artystycznym, koncertowym i fonograficznym. Repertuar chóru jest bardzo zróżnicowany od muzyki dawnej poprzez współczesną, cerkiewną, negro spirituals, muzykę ludową, rozrywkową, musicalową i oratoryjną.

Uczestniczył w wielkich projektach koncertowych transmitowanych "na żywo" przez Telewizję Polską, m. in. "Honor Jest Wasz Solidarni" z Andrzejem Sewerynem, Anną Marią Jopek, Katarzyną Groniec, Janem Peszkiem i Krystyną Prońko; "Rozmyślajmy dziś" z Ewą Urygą i Markiem Bałatą, "Artyści Janowi Pawłowi II w Hołdzie" wykonując utwory Leszka Możdżera i Piotra Rubika na chór i orkiestrę. Jest twórcą i organizatorem cyklu koncertów "Muzyka na Zarządzaniu" odbywającego się na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.