stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Świętojańskie Dni Muzyki Operowej

lis 23

sobota, g. 17:00

Wstęp wolny
sty 3-5

piątek - niedziela, g. 19:00

Gdynia,
bilety 70 - 80 zł
Kup bilet
festiwal operowy

Miejsce: Gdańsk, Międzynarodowe Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
Termin: 24-26 czerwca 2004

Organizatorzy: Państwowa Opera Bałtycka
Nadbałtyckie Centrum Kultury

organizator: Opera Bałtycka i NCK

Oficjalny Mecenas Świętojańskich Dni Muzyki Operowej: PKO Bank Polski
Mecenat: Miasto Gdańsk

Świętojańskie Dni Muzyki Operowej - to nowa propozycja dla melomanów. Nie tylko wybrzeżowych. Także gromadnie przybywających już w końcu czerwca turystów polskich i zagranicznych. Dni Operowe będą doskonałą okazją do tego, by nasi melomanii poznali zagranicznych artystów, zespół operowy z innego ośrodka (Teatr Wielki z Poznania), a także nieznane im dzieło („Lombardczycy” Verdiego). Biorąc pod uwagę, iż widzami będą także zagraniczni turyści, to festiwal będzie doskonałą promocją polskiej wokalistyki.
W założeniu Świętojańskie Dni Muzyki Operowej mają stać się zalążkiem scenicznego (ale plenerowego) międzynarodowego festiwalu operowego, skupiającego w pierwszych latach kraje basenu Morza Bałtyckiego, w następnych (przy wykorzystaniu funduszy strukturalnych UE) całej Europy. To wymaga jednak strategicznych decyzji o budowie zaplecza technicznego, wielkich środków finansowych, więc warte jest podjęcia próby organizacji imprezy skromniejszej, integralnie jednak związanej miejscem (kościół św. Jana) z terminem (Noc Świętojańska) i usytuowanej w samym sercu miasta.

24 czerwca

LOMBARDCZYCY NA PIERWSZEJ KRUCJACIE
(I Lombardi alla prima crociata)
Giuseppe Verdi
opera w 4 aktach
libretto: Temistocle Solera wg poematu Tommasa Grossiego

wykonanie koncertowe
kierownictwo muzyczne: Janusz Przybylski
przygotowanie chóru: Elżbieta Wiesztordt
opieka reżyserska: Grzegorz Chrapkiewicz

polska premiera koncertowa: 24 czerwca 2004 roku

25 czerwca

CZARODZIEJSKI FLET

Operę, w wersji koncertowej, zaprezentują artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu, jednej z najbardziej znaczących scen w kraju.
"Czarodziejski flet" jest chyba najbardziej niesamowitym dziełem w dorobku Mozarta - z jednej strony to pełna cudów bajka, z drugiej - głęboka opowieść o tym, co drzemie w ludziach, pełna wolnomularskiej symboliki, będąca pochwałą zarówno rozumy jak i serca. W warstwie muzycznej urzeka połączenie finezji (chóry, arie Królowej Nocy), klasycznej prostoty (arie Sarastra) i ludowej witalności (partia Papagena).

Treść: Książę Tamino, by zdobyć rękę upragnionej Paminy, musi zmierzyć się z wieloma przeszkodami. Pomocy udziela mu Królowa Nocy, która w rzeczywistości pragnie użyć Tamina w walce z kapłanem Słońca - Sarastrem. W wędrówce wspiera księcia rubaszny ptasznik Papageno, czarodziejski flet i zaczarowane dzwonki.


26 czerwca

TANNHAUSER

kierownictwo muzyczne: Klauss Eisenmann
przygotowanie chóru: Elżbieta Wiesztordt
opieka reżyserska: Grzegorz Chrapkiewicz

Choć libretto tej opery oparte jest na starogermańskiej legendzie i rozgrywa się w średniowiecznej Turyngii, to opowiada o problemach bliskich także i nam, żyjącym na początku XXI wieku. Jest to dramat człowieka rozpiętego pomiędzy światem surowej wiary a chęcią oddania się rozkoszom ciała, pomiędzy tym, co daje poczucie bezpieczeństwa, a tym, co ryzykowne, acz przyprawiające o dreszcz podniecenia, pomiędzy tym co wysokie a niskie. Premiera tej opery w roku 2000 była jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych ostatnich lat - przywróciła naszemu miastu przerwaną tradycję Wagnerowską.
W ramach Dni Operowych zaprezentujemy ją w formie koncertowej. W partii tytułowej wystąpi szkocki tenor Drummond Walker, jako Elżbieta - Maira Hundeling, jako Wolfram - Leszek Skrla.


bilety można kupić:
w kasie Opery
w EMPiK Megastore w Gdańsku
w Ratuszu Staromiejskim przy Korzennej.
bilety: normalne 30 zł, ulgowe -20 zł
Karnety na wszystkie prezentacje: normalne 60, ulgowe 40 zł.

Przeczytaj także