Symboliczny Bruegel Starszy26 marca w Akademii 30+ w Trójmieście dr Jacek Friedrich, adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego wygłosi drugi z cyklu trzech wykładów na temat malarstwa w Niderlandach w XV-XVII wieku.Cykl wykładów nosi tytuł:
Ukryte znaczenia obrazów. O malarstwie niderlandzkim w XV-XVII wieku. Drugi wykład poświęcony będzie sztuce niderlandzkiej XVI wieku.
Omówienie wykładu: Ukryte i odczytywane żmudnie przez współczesnych badaczy symbole pojawiają się także w sztuce niderlandzkiej XVI w. Zapewne najsławniejszym z tworzących wówczas malarzy jest Pieter Bruegel Starszy, zwany często Brueglem Chłopskim, w którego obrazach odnaleźć można bardzo wiele skomplikowanych przekazów moralizatorskich czy symbolicznych. Zresztą historycy sztuki długo nie doceniali należycie potężnego ładunku tych treści, widząc w obrazach Bruegla jedynie beztroską wizję życia wiejskiego. Tę głębszą, symboliczną warstwę jego dzieł bada się bardzo intensywnie w ostatnich latach i to właśnie ona będzie przedmiotem drugiego wykładu, w którym obok Bruegla pojawią się także inni twórcy działający w szesnastowiecznych Niderlandach.
(dr Jacek Friedrich)
Uwaga! Wstęp na zajęcia po uprzednim zapisaniu się do Akademii 30+.
Formularz przystąpienia do Akademii wraz z warunkami uczestnictwa znajduje się na stronie
Akademii 30+.Wykłady odbywają się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Dr Jacek Friedrich – historyk sztuki, adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Specjalizuje się w architekturze nowożytnej, historii sztuki nowożytnej i nowoczesnej oraz rekonstrukcji architektury.
Partner projektu:
Teatr Wybrzeże