stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Symfonia Gdańska - Dźwięki Miasta Opinie (11)

  • piątek, 24 maja 2013, godz. 21:00 - 22:20
  • Lokalizacja
    Gdańsk
  • Bilety
    wstęp wolny

Wydarzenie w ramach

Formuła projektu oparta jest na wyborze dźwięków miasta i użyciu ich do komponowania utworu muzycznego. Miasto jest jednym wielkim instrumentem. Mieszkańcy zaś zarazem twórcami i odbiorcami symfonii muzycznej miasta.

paź 4

piątek, g. 18:30

bilety 50 zł
paź 12

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Symfonia polega na przetoczeniu się wybranych z tkanki miasta dźwięków z zaplanowaną harmonią. Symfonia to prezentacja miasta z innej strony. Nie oparta na odbiorze wizualnym, lecz nietypowo - od strony dźwięków, którymi Gdańsk dysponuje.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Projekt uwypukla lokalny potencjał kulturotwórczy tkwiący w strukturach miejskich Gdańska. Instytucje publiczne łączą działania na rzecz budowy marki Gdańsk. Symfonia dziejąc się w przestrzeni miejskiej ma charakter ogólnodostępny. Projekt integruje sztukę z przestrzenią publiczną. Realizując Symfonię chcemy podkreślić, że dobrem kultury jest również tkanka miasta dlatego trzeba ja szanować i chronić.

Bardzo nam zależało aby na zakończenie projektu zaprezentować artystę wywodzącego się z Trójmiasta i uznanego oraz tworzącego na międzynarodowych scenach. Dlatego cieszymy się bardzo, że nasze zaproszenie przyjął pianista Sławek Jaskułke.

Miasto w skondensowanej formie dźwiękowej

24 maja 2013 (początek corocznych obchodów Święta Miasta) w Gdańsku zabrzmi niezwykła Symfonia. Będzie to próba przestawienia Gdańska w skondensowanej formie dźwiękowej.

Całość rozpocznie się przy "Zieleniaku" od emisji projektu autorstwa Małgorzaty Żerwe i Jarosława Zorna pt "Stocznia: Suita industrialna".

Suita powstała w oparciu o naturalne dźwięki nagrywane w różnych miejscach i o różnych porach na terenie Stoczni Gdańskiej i terenach postoczniowych. W suicie pojawiają się też dźwięki archiwalne. Całość ma charakter utworu muzycznego, który w czasie 7 minut i 38 sekund zawiera skondensowaną historię gdańskiej stoczni. Projekt stanowi produkcję Radia Gdańsk.

Stowarzyszenie Artystyczne "Lustra" ogłosiło też konkurs na Utwór dla Gdańska - jego rezultat ma być kolejnym elementem Symfonii (regulamin konkursu znajduje się na stronie www.symfoniagdanska.pl).

Dźwięki funkcyjne w nowej odsłonie

Potem kolejno zabrzmią charakterystyczne dźwięki miejskie. Wszystkie wybrane do Symfonii dźwięki są naprawdę imponująco ciekawe. - Mówi Izabela Terek-Jopkiewcz, pomysłodawczyni projektu - Wszystkie mają na celu wysyłanie komunikatów do mieszkańców. To, w jaki sposób to robią jest interesujące, gdy posłucha się ich tak, jakby słyszało się je po raz pierwszy.

W projekt Stowarzyszenia Artystycznego "Lustra" zaangażowało się wiele gdańskich instytucji i firm: A&R P.H.U. Rafał Czech, Centralne Muzeum Morskie, Centrum Techniki Okrętowej S.A., Filharmonia Bałtycka, Instytut Kultury Miejskiej, Komenda Wojewódzka Policji, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury, PKP Szybka Kolej Miejska Sp. z o. o., Radio Gdańsk, Zakład Komunikacji Miejskiej, Zarząd Transportu Miejskiego, Żegluga Gdańska Sp. z o.o.

Sam projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Ze względu na tak liczny udział różnorodnych instytucji miejskich wydarzenie ma również wartość społeczną. Dobrem kultury jest również tkanka miasta. Trzeba ją zatem szanować i chronić. Nie tylko instytucje kulturalne, ale także instytucje, które zapewniają obywatelom ład i bezpieczeństwo oraz komunikację zasługują na najwyższy szacunek. Bez ich udziału nastąpiłaby dezintegracja w funkcjonowaniu miasta. A otwartość ludzi stojących na ich czele pozwala wierzyć, że Gdańsk jest prawdziwym miastem wolności, bo bez ich zainteresowania i bezinteresownej pomocy projekt Symfonia Gdańska - Dźwięki Miasta nie mógłby zaistnieć.

Dlatego w Symfonii usłyszymy na nowo nuty syren policyjnych, zadzwonią jakże symboliczne tramwaje, zabuczą scalające Trójmiasto skmki (pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej).

Podczas wydarzenia nie może też zabraknąć dźwięku kościelnych dzwonów, które na co dzień przypominają o duchowej stronie rzeczywistości.

W czasie Symfonii rozdzwonią się dzwonnice:
Bazyliki Mariackiej
kościoła św. Brygidy
kościoła św. Jakuba
kościoła św. Jana
kościoła św. Józefa
kościoła św. Katarzyny
kościoła św. Piotra i Pawła
kościoła Świętej Trójcy


Muzyka chwili w mieście portowym

Na gdańskim śródmieściu znajdują się też dwa carillony koncertowe (w Ratuszu Głównym oraz św. Katarzynie), ich dźwięki również staną się elementem Symfonii i doprowadzą nas aż do Motławy, gdzie z pełnym dostojeństwem przemówią syreny statków Białej Floty oraz SS Sołdka. (pierwszego statku zbudowanego całkowicie w Polsce po II wojnie światowej). Bo przecież Gdańsk to miasto portowe.

Te dalekie dźwięki syren statków czasami słyszalne w mieście są dla mnie zapowiedzią jakiejś tajemnicy płynącej z innych zakątków świata.- Mówi Iza Terek-Jopkiewicz.

Zatem dźwięki tajemnicy przeniosą nas aż pod Filharmonię Bałtycką, gdzie na fortepianie projekt zamknie Sławek Jaskułke. Znany polski pianista i kompozytor, mający za sobą występy w Carnegie Hall w Nowym Jorku, czy Ogrodach Luksemburskich w Paryżu. Artysta zagra utwory ze swej najnowszej płyty "Moments", która już zbiera znakomite recenzje.

"Moments" to zaskakujący album w twórczości pianisty: refleksyjny i melodyjny. Jaskułke odchodzi w nim od mocnego brzmienia w stronę wyrafinowanej i subtelnej pianistyki. Tworząc muzykę liryczną, zmysłową i piękną.

Publiczność będzie mogła podziwiać pianistę stojąc na przeciwległym brzegu Motławy. Dokładna mapa przemieszczania się dźwięków będzie wkrótce widoczna na plakatach oraz stronie projektu: www.symfoniagdanska.pl

Przeczytaj także