stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Symfonia Gdańska - dźwięki miasta

Symfonia Gdańska składa się z trzech części. Formuła projektu oparta jest na wyborze dźwięków Gdańska, skondensowanych i zaprezentowanych w formie utworu muzycznego. Miasto traktowane jest jako jeden wielki instrument, mieszkańcy zaś jako twórcy i jednocześnie odbiorcy jego codziennego brzmienia. Doświadczenie zdobyte przy zeszłorocznej realizacji projektu pozwoliło zmodyfikować strukturę Symfonii tak, aby zbliżyć ją do kształtu kompozycji muzycznej.

lis 27-1.12

środa - niedziela, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
W tym roku sygnały dźwiękowe będą się przenikać i powtarzać, szczególnie w pierwszej części, która rozegra się w okolicach Dworca Gdańsk Główny. Całość rozpocznie się przy "Zieleniaku" od emisji materiału dźwiękowego nagranego na wieży kontrolnej Kapitanatu Portu Gdańsk. Usłyszymy jak przebiega komunikacja ze statkami wpływającymi i wypływającymi z portu. Potem kolejno zabrzmią charakterystyczne dźwięki miejskie. Wszystkie służą na co dzień jako komunikaty do mieszkańców. W Symfonii staną się częścią utworu muzycznego. Usłyszymy na nowo nuty syren policyjnych, wozów strażackich, klaksony autobusów; zadzwonią tramwaje, zabuczą scalające Trójmiasto pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W drugiej części publiczność zostanie poprowadzona przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej przez Stare i Główne Miasto do Zielonej Bramy. Podczas wydarzenia nie może zabraknąć dźwięku wszystkich kościołów Starego i Głównego Miasta, które na co dzień przypominają o duchowej stronie rzeczywistości. Dzwony usłyszymy przy akompaniamencie utworów na orkiestrę dętą. Zabrzmią także dwa carillony koncertowe znajdujące się na gdańskim Śródmieściu: w Kościele św. Katarzyny oraz Ratuszu Głównym.

Trzecia, finałowa część, rozegra się na Motławie, gdzie z pełnym dostojeństwem przemówią syreny statków Białej Floty oraz SS Sołdka. (pierwszego statku zbudowanego w Polsce po II wojnie światowej). Gdańsk to przecież miasto stoczniowe i portowe.

Symfonię tworzą wspólnie instytucje pożytku publicznego, instytucje kulturalne oraz kościoły. Bez ich udziału i codziennej pracy na rzecz mieszkańców, która zapewnia ład, bezpieczeństwo i komunikację miasto nie mogłoby funkcjonować i nie byłoby Symfonii.

Realizując Symfonię chcemy podkreślić, że dobrem kultury jest również tkanka miasta, w której na co dzień funkcjonujemy, dlatego trzeba ją szanować i chronić. Projekt wprowadza także sztukę do przestrzeni publicznej.

Projekt zwraca uwagę na potencjał kulturotwórczy tkwiący w strukturach miejskich Gdańska. Instytucje publiczne łączą w nim działania na rzecz budowy marki "Gdańsk". Warto podkreślić, że wszystkie instytucje, które uczestniczyły w ubiegłorocznej Symfonii, również w tym roku podjęły się udziału w projekcie. Bez ich woli współpracy nie byłoby Symfonii. Odbywające się w przestrzeni miejskiej wydarzenie ma charakter ogólnodostępny, a udział w nim jest bezpłatny.

Ze względu na tak liczny udział różnych instytucji miejskich wydarzenie ma wartość społeczną. W projekt zaangażowało się wiele gdańskich instytucji i firm oraz parafie: Centrum Techniki Okrętowej S.A., Instytut Kultury Miejskiej, Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Miejska Straży Pożarnej, Kapitanat Portu Gdańsk, Bazylika Mariacka, Kościoły: św. Brygidy, św. Józefa, św. Jakuba, św. Katarzyny, św. Piotra i Pawła, św. Trójcy, św. Jana, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Narodowe Muzeum Morskie, Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, PKP Szybka Kolej Miejska Sp. z o.o., Zakład Komunikacji Miejskiej, Zarząd Transportu Miejskiego, Żegluga Gdańska Sp. z o.o.

Otwartość ludzi stojących na czele instytucji biorących udział w wydarzeniu pozwala wierzyć, że Gdańsk jest prawdziwym miastem wolności, bo bez ich zainteresowania i bezinteresownej pomocy projekt Symfonia Gdańska - Dźwięki Miasta nie mógłby zaistnieć.

PROGRAM

Okolice Dworca Gdańsk - Główny

Godz.21.00 - 21.15 - emisja materiału dźwiękowego ze sprzętu
nagłośnieniowego Nadbałtyckiego Centrum Kultury ustawionego pod
budynkiem "Zieleniaka" /przyłącze prądu Centrum Techniki Okrętowej S.A./
ul.Wały Piastowskie 1. Materiał dźwiękowy nagrany na wieży kontrolnej
Kapitanatu Portu Gdańsk.

Godz. 21.15 - 21.35 - emisja sygnałów dźwiękowych w okolicy Dworca
Gdańsk - Główny ul.Podwale Grodzkie na odcinku pomiędzy ul.Rajską a
ul.Karmelicką.

Na tym odcinku zabrzmią pociągi SKM stojące na peronach Dworca Głównego, stojące autobusy, jadące tramwaje Zakładu Komunikacji Miejskiej i Zarządu Transportu Miejskiego, stojące radiowozy Komendy Wojewódzkiej Policji, wozy Państwowej Komendy Straży Pożarnej.
21.15 - 21.17 - pociągi SKM
21.17 - 21.19 - radiowozy policji
21.19 - 21.21 - pociągi SKM
21.21 - 21.23 - autobusy ZKM
21.23 - 21.26 - wozy strażackie
21.26 - 21.28 - pociągi SKM
21.28 - 21.30 - radiowozy policji
21.30 - 21.32 - wozy strażackie
21.32 - 21.34 - autobusy ZKM
21.34 - 21.35 - pociągi SKM

Część II
Przemarsz orkiestry przez Stare i Główne Miasto


1. Godz. 21.35 - 22.05 - przemarsz Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej na odcinku od ul.Podwale Grodzkie 5 ul.Karmelicką, ul.Jana Heweliusza do ul.Korzennej, ul.Na Piaskach do kościoła św.Katarzyny, ul.Podmłyńską przekraczając ul.Podwale Staromiejskie do Placu Kobzdeja, dalej przez Plac Kobzdeja przekraczając ul.Szeroką i ul.Św.Ducha na Targ Węglowy do Złotej Bramy, ul.Długą, ul.Długim Targiem do Zielonej Bramy, przez Zieloną Bramę na przy akompaniamencie dzwonów kościołów Starego Miasta i Głównego Miasta. Są to kościoły: św.Jakuba, św.Józefa, carillon św.Katarzyny, św. Brygida, Bazylika Mariacka, św.Trójca, św.Piotr i Paweł, św.Jan. W tej części zabrzmi również carillon Ratusza Głównomiejskiego - Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Część III
Nad Motławą - Długie Pobrzeże


1. Godz. 22.05 - 22.15 - emisja sygnałów dźwiękowych statków stojących na
Motławie. Jest to statek-muzeum Sołdek - Narodowe Muzeum Morskiego
oraz jednostki Białej Floty - Żegluga Gdańska S. z o.o.


W projekt zaangażowały się: Centrum Techniki Okrętowej S.A., Instytut Kultury Miejskiej, Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Miejska Straży Pożarnej, Kapitanat Portu Gdańsk, Bazylika Mariacka, Kościoły: św. Brygidy, św. Józefa, św. Jakuba, św. Katarzyny, św. Piotra i Pawła, św. Trójcy, św. Jana, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Narodowe Muzeum Morskie, Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, PKP Szybka Kolej Miejska Sp. z o.o., Zakład Komunikacji Miejskiej, Zarząd Transportu Miejskiego, Żegluga Gdańska Sp. z o.o.